Co to jest falownik?

Dodano:
7/5/2022
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Zasada działania falowników, czyli inwerterów, a także sama wiedza, co to jest i jakie jest zastosowanie tego urządzenia w instalacji fotowoltaicznej, okazuje się bardzo przydatna, jeżeli interesuje Cię pozyskiwanie prądu ze Słońca. W tym artykule wychodzimy od kwestii definicyjnych, wskazujemy na rodzaje inwerterów, podpowiadamy, jak dobrać moc urządzenia i wyjaśniamy, co kryje się za skrótowcem MPPT.

Co to jest falownik (inwerter)?

Aby zrozumieć, co to jest fotowoltaika, a raczej jak działa instalacja fotowoltaiczna, należy poznać przeznaczenie i funkcjonalność nie tylko paneli słonecznych, ale również pozostałych elementów systemu – przede wszystkim falownika, inaczej inwertera. Oba te pojęcia stosowane są zamiennie i tak właśnie będą pojawiać się w poniższym tekście.

Co to jest falownik i do czego służy? Upraszczając, to urządzenie, którego podstawowym zastosowaniem jest przetwarzanie DC (prądu stałego) w AC (prąd zmienny). Prąd stały powstaje dzięki działaniu modułów fotowoltaicznych zamontowanych na dachu (lub podłożu obok budynku). Aby mógł zasilać urządzenia i przynosić wymierne korzyści, musi zostać zamieniony w prąd zmienny o charakterystyce zgodnej z siecią niskiego napięcia. Fotowoltaika dla domu, firmy lub gospodarstwa rolnego działa w trybie rzeczywistym i zautomatyzowanym właśnie dzięki pracy tego urządzenia.

Rodzaje falowników

Wiesz już, co to jest przemiennik częstotliwości, czyli po prostu falownik. Rzecz jasna, poszczególne urządzenia dostępne na rynku różnią się między sobą. To kwestia nie tylko jakości i zastosowania rozmaitych technologii, ale również rodzaju samego inwertera.

Najczęściej stosowany podział wyróżnia falowniki:

  • sieciowe (on-grid), których przeznaczeniem jest dostosowanie instalacji fotowoltaicznej do ogólnej sieci elektrycznej, z którą jest połączony budynek,
  • wyspowe (off-grid), które nie mają współpracować z siecią, tylko pozwolić na pełną samowystarczalność i niezależność instalacji w budynku – do tego potrzebne są jeszcze akumulatory do gromadzenia nadwyżek wyprodukowanej energii,
  • hybrydowe, których budowa pozwala zarówno na pracę z siecią, jak i poza nią.

Inwertery dzielimy też na jedno- oraz trójfazowe. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, kiedy należy zdecydować się na jeden z nich. Wybór inwertera jest kluczowy, aby fotowoltaika dla firm czy właścicieli domów zapewniała realne oszczędności, pracowała bezpiecznie oraz wydajnie.

Jak dobrać moc inwertera?

Fotowoltaika jest technologią, w której bardzo wiele zależy od doboru mocy urządzeń tworzących system. Daje to ogromne możliwości, ponieważ z jednej strony można stworzyć mikroinstalację dostosowaną do potrzeb nawet niewielkiego budynku, a z drugiej istnieją gigantyczne farmy solarne, na których montuje się obok siebie tysiące modułów generujących bardzo duże ilości prądu.

Wybór falownika jest bardzo istotny. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, czy urządzenie działa on-grid, off-grid lub hybrydowo i dobrać je do własnej koncepcji instalacji. Następnie trzeba zdecydować między modelami jedno- i trójfazowymi. W systemach o mocy poniżej 3 kW stosuje się inwertery jednofazowe, a powyżej 3,6 kW – trójfazowe. Należy podjąć indywidualną decyzję, co jest bardziej opłacalne. W tym celu warto skonsultować się ze specjalistami – podpowiedź znajdziesz u konsultantów Polenergia Fotowoltaika.

Inwertery na rynku różnią się mocą. Którą wybrać? Moc falownika powinna odpowiadać maksymalnej mocy wytwarzanej przez moduły tworzące instalację fotowoltaiczną.

Co to jest MPPT

Angielski skrótowiec MPPT rozwija się jako Maximum Power Point Tracking. Niektóre falowniki mają wbudowany moduł śledzenia maksymalnego punktu mocy. Oznacza to, że urządzenie monitoruje na bieżąco pracę paneli fotowoltaicznych i dostosowuje do tego działanie całej instalacji. Dzięki tej technologii wydajność systemu solarnego wzrasta nawet o 15-20% względem starszych inwerterów bez MPPT. Jeżeli fotowoltaika dla rolnika, przedsiębiorcy lub właściciela domu jednorodzinnego ma być opłacalna, warto zainteresować się rozwiązaniami technologicznymi, które optymalizują wydajność, a przez to maksymalizują korzyści.

Podsumowanie

Wiesz zatem, co to jest falownik i do czego służy, jakie jest jego zastosowanie i dlaczego przemiennik częstotliwości można uznać za niezbędny do działania instalacji fotowoltaicznej. Inwertery są „sercem” systemu solarnego. Podobnie jak panele, warto kupować je z jak najdłuższą i najpełniejszą gwarancją, a także po sprawdzeniu, co dają poszczególne technologie dostarczane przez producentów działających na rynku.

Wybierz odpowiedni inwerter ze wsparciem specjalistów Polenergia Fotowoltaika. Przy projektowaniu instalacji dla Twojego budynku proponujemy dobór falownika, który idealnie odpowiada na Twoje potrzeby. Co warte zauważenia, dodatkowe środki na zakup i montaż inwertera, a nie tylko paneli fotowoltaicznych, uzyskujesz dzięki dotacjom – np. z programu Mój Prąd. Skontaktuj się, aby poznać szczegółową ofertę najlepszych falowników dla Twojej inwestycji!