Dotacja "Mój Prąd 4.0"

Dowiedz się więcej o czwartej edycji programu "Mój Prąd", czyli rządowej dotacji na własną mikroinstalację fotowoltaiczną.
Zobacz więcej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Dotacje Mój Prąd 4.0

15 kwietnia 2022 roku ruszył nabór wniosków do czwartej edycji programu Mój Prąd. Jest to program, który wspiera finansowo inwestycje w przydomowe instalacje fotowoltaiczne. Za jego stworzenie odpowiada Ministerstwo Energii oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dzięki programowi jesteś w stanie odzyskać część poniesionych kosztów i szybciej zobaczyć zwrot z inwestycji.

Rząd ogłosił zmiany i obecnie maksymalne dofinansowanie może wynieść nawet 26 000 złotych. Dotacja Mój Prąd obejmuje nie tylko instalacje fotowoltaiczne, ale także magazyny energii, ciepła oraz inteligentne systemy zarządzania energią.

Do kiedy obowiązuje? Nabór wniosków został przedłużony do 31.03.2023 r. lub do wyczerpania alokacji środków, dlatego nie warto czekać – tym bardziej że decyduje kolejność zgłoszeń.

15 kwietnia
Start naborów
26 000 zł
Maks. dofinansowanie
Wnioski online
Wnioski do NFOŚIGW
składane elektronicznie

Budżet programu Mój Prąd 4.0

Rządowy program Mój Prąd 4.0 ma budżet w wysokości 855 milionów złotych. Dofinansowanie możesz otrzymać jedynie na inwestycję ukończoną przed złożeniem wniosku. Koszt z tym związane muszą być poniesione między 1 lutego 2020 a 31 grudnia 2023 roku. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjmuje wnioski o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego Mój Prąd w formie elektronicznej, np. za pomocą Profilu Zaufanego.

855 mln
Budżet programu
160-180 tyS.
Instalacji (średnie
dofinansowanie ~5 000 zł)
10-15 tyS.
Instalacji już sprzedanych

Co obejmują dotacje tym razem?

 • Mikroinstalacje fotowoltaiczne – o mocy od 2 do 10 kW
 • Magazyny energii elektrycznej – akumulatory o minimalnej pojemności 2 kWh (cena za 1 kWh nie może przekroczyć 4 000 zł)
 • Magazyny ciepła – zasobniki c.w.u zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny, zasobniki c.w.u z grzałką elektryczną, bufory ciepła zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny, bufory ciepła z grzałką elektryczną, bufory ciepła wraz z zasobnikiem c.w.u. jako jedno kompletne urządzenie, pompa ciepła typu powietrze/woda tj. pompa ciepła do c.w.u. oraz zasobnik c.w.u. lub pompa ciepła do c.w.u. ze zintegrowanym zasobnikiem
 • Systemy zarządzania energią elektryczną HEMS/EMS

7 najważniejszych celów programu Mój Prąd 4.0

Z dotychczasowych zapowiedzi rządowych wynika, że kolejna odsłona programu Mój Prąd pozwoli zrealizować aż 7 kluczowych celów. Zainteresowanie prosumentów pokazuje, że ich osiągnięcie jest jak najbardziej możliwe.

 • Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla
 • Realne oszczędności w budżecie prosumentów
 • Zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii, w tym fotowoltaiki, w miksie energetycznym Polski
 • Rozwój elektromobilności
 • Efektywniejsze magazynowanie i autokonsumpcja z odnawialnych źródeł energii
 • Skuteczniejsze bilansowanie energii w systemie elektroenergetycznym
 • Odpowiedź na międzynarodowe zobowiązania Polski w zakresie OZE

Mój Prąd 4.0 – dla kogo?

Dotacja Mój Prąd to rozwiązanie dla osób fizycznych, które chcą w 2022 roku pozyskać dofinansowanie m.in. na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kW. Może też być to wiata fotowoltaiczna, jeśli nie przekroczysz określonej mocy. Z programu mogą skorzystać gospodarstwa domowe, a dokładniej osoby fizyczne, które wytwarzają prąd na użytek własny. Jedyny warunek, jaki musisz spełnić, to podpisanie kompleksowej umowy z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej i prawidłowe wypełnienie wniosku. W czwartej edycji programu Mój Prąd, który ruszył w 2022 roku, musisz też rozliczać się w systemie net-billingu  – to warunek, by ubiegać się o dofinansowanie.

Eco Plan 360 z analizą ekonomiczną instalacji o mocy 5,07 kWp

Rosną koszty produkcji energii elektrycznej, a także ceny mikroinstalacji fotowoltaicznych. Na skutek inflacji pieniądze tracą na wartości. Z tego względu inwestycja w urządzenia wytwarzające energię elektryczną staje się jeszcze bardziej opłacalna. Jest zabezpieczeniem gospodarstwa domowego w perspektywie kilkudziesięciu lat. Przede wszystkim jednak zapewnia realne oszczędności.

Z Polenergia Fotowoltaika stworzysz system innowacyjnych rozwiązań – pomożemy Ci nie tylko uzyskać dofinansowanie nowych urządzeń, ale przede wszystkim osiągnąć pełną niezależność.

Czy warto skorzystać z programu "Mój Prąd"?

Oczywiście, że tak! Według wyliczeń Ministerstwa Klimatu i Środowiska instalacja fotowoltaiczna wsparta dotacją MP 4.0, nawet bez magazynu energii, powinna zwrócić się w ciągu 7,5 roku. Jeśli dołożymy do tego najnowszy produkt Polenergia 360 i bilansowanie 2.0 z gwarantowaną ceną prądu, to okres zwrotu z inwestycji może być jeszcze krótszy!

Mój Prąd i dotacje z Polenergia Fotowoltaika

 • Skontaktuj się z nami, aby uzyskać najnowsze informacje na temat aktualnych i planowanych dofinansowań na odnawialne źródła energii. Nasi konsultanci przedstawiają najkorzystniejsze warianty, otrzymujesz też pełne wsparcie w realizacji formalności.
 • Posiadamy bardzo duże doświadczenie w pomocy beneficjentom programów Mój Prąd i Czyste Powietrze.
 • Skutecznie doradzamy, jak otrzymać możliwie najwyższe wsparcie przy inwestowaniu w panele fotowoltaiczne.
 • Na podstawie sukcesu wcześniejszych trzech wyborów można szacować, że czwarta edycja okaże się równie popularna. Dlatego nie strać okazji na pozyskanie środków i bądź na bieżąco!

Jak można złożyć wniosek?

Istnieją 3 możliwości złożenia wniosku o dofinansowanie “Mój Prąd”.

Listownie:

Umieść wniosek wraz załącznikami w kopercie z adnotacją Program priorytetowy „Mój Prąd” i wyślij pocztą lub za pośrednictwem kuriera na adres:


Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
 ul. Konstruktorska 1, 02-673 Warszawa

Bezpośrednio:

W kancelarii w siedzibie Narodowego Funduszu pod adresem:

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

ul. Konstruktorska 1, 02-673 Warszawa

Przez Internet:

 • Wejdź na stronę login.gov.pl. Wybierz sposób logowania
 • Wypełnij wniosek, uzupełnij dane kontaktowe. Upewnij się, że masz w swoim wniosku poprawny e-mail. Otrzymasz na niego potwierdzenie podjętej decyzji
 • Dołącz wymagane załączniki
 • Po wypełnieniu formularza system przekieruje cię do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl
 • Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie. Możesz to zrobić na 3 sposoby: 

  a. podpisem zaufanym
  
b. e-dowodem
  c. certyfikatem kwalifikowanym
 • Wyślij dokumenty: wniosek z załącznikami
 • Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP i na e-mail podany we wniosku

Zobacz  film o tym “Jak to działa”