Dotacja "Mój Prąd 4.0"

Dowiedz się więcej o czwartej edycji programu "Mój Prąd", czyli rządowej dotacji na własną mikroinstalację fotowoltaiczną.
Zobacz więcej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji

Technologia


Gwarancja 25 lat wydajności

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Dotacje Mój Prąd 4.0 ruszyły!

To już oficjalne – 15 kwietnia 2022 roku ruszył nabór wniosków do czwartej edycji programu Mój Prąd. Jest to program, który wspiera finansowo inwestycje w przydomowe instalacje fotowoltaiczne. Za jego stworzenie odpowiada Ministerstwo Energii oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dzięki programowi jesteś w stanie odzyskać część poniesionych kosztów i szybciej zobaczyć zwrot z inwestycji.

Tym razem maksymalne dofinansowanie może wynieść nawet 20 500 złotych. Dotacja Mój Prąd obejmuje nie tylko instalacje fotowoltaiczne, ale także magazyny energii, ciepła oraz inteligentne systemy zarządzania energią. Do kiedy obowiązuje? Potrwa do 22 grudnia 2022 roku lub do wyczerpania alokacji środków, dlatego nie warto czekać – tym bardziej że decyduje kolejność zgłoszeń.

15 kwietnia
Start naborów
20 500 zł
Maks. dofinansowanie
Wnioski online
Wnioski do NFOŚIGW
składane elektronicznie

Budżet programu Mój Prąd 4.0

Rządowy program Mój Prąd 4.0 ma budżet w wysokości 855 milionów złotych, ale może zostać rozszerzony, jeśli zainteresowanie będzie tak duże jak w poprzednich edycjach. Dofinansowanie możesz otrzymać jedynie na inwestycję ukończoną przed złożeniem wniosku. Koszt z tym związane muszą być poniesione między 1 lutego 2020 a 31 grudnia 2023 roku. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjmuje wnioski o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego Mój Prąd w formie elektronicznej, np. za pomocą Profilu Zaufanego.

Z naszych obliczeń wynika, że planowany budżet wystarczy na około trzy miesiące, dlatego warto się pospieszyć. O zakwalifikowaniu się do dofinansowania nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz dodatkowych komponentów decyduje kolejność zgłoszeń, a jak pokazał program Mój Prąd 3.0 zainteresowanie jest duże. W trzeciej edycji budżet wyczerpał się już po 3 miesiącach. Co obejmują dotacje tym razem?

• Mikroinstalacje fotowoltaiczne – o mocy od 2 do 10 kW
• Magazyny energii elektrycznej – akumulatory o minimalnej pojemności 2 kWh (cena za 1 kWh nie może przekroczyć 4 000 zł)
• Magazyny ciepła – zasobniki c.w.u zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny, zasobniki c.w.u z grzałką elektryczną, bufory ciepła zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny, bufory ciepła z grzałką elektryczną, bufory ciepła wraz z zasobnikiem c.w.u. jako jedno kompletne urządzenie, pompa ciepła typu powietrze/woda tj. pompa ciepła do c.w.u. oraz zasobnik c.w.u. lub pompa ciepła do c.w.u. ze zintegrowanym zasobnikiem
• Systemy zarządzania energią elektryczną HEMS/EMS

Nie możesz natomiast ubiegać się o dotację na magazyny ciepła, które nie wpływają na wzrost autokonsumpcji prądu wytworzonego przez instalację fotowoltaiczną. Pamiętaj jednak, że dotychczasowi beneficjenci otrzymali dofinansowanie o łącznej wysokości 1 512 644 029 złotych.

855 mln
Budżet programu
160-180 tyS.
Instalacji (średnie
dofinansowanie ~5 000 zł)
10-15 tyS.
Instalacji już sprzedanych

7 najważniejszych celów programu Mój Prąd 4.0

Z dotychczasowych zapowiedzi rządowych wynika, że kolejna odsłona programu Mój Prąd pozwoli zrealizować aż 7 kluczowych celów. Zainteresowanie prosumentów pokazuje, że ich osiągnięcie jest jak najbardziej możliwe.

 • Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla
 • Realne oszczędności w budżecie prosumentów.
 • Zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii, w tym fotowoltaiki, w miksie energetycznym Polski
 • Rozwój elektromobilności.
 • Efektywniejsze magazynowanie i autokonsumpcja z odnawialnych źródeł energii
 • Skuteczniejsze bilansowanie energii w systemie elektroenergetycznym
 • Odpowiedź na międzynarodowe zobowiązania Polski w zakresie OZE

Mój Prąd 4.0 – dla kogo?

Dotacja Mój Prąd to rozwiązanie dla osób fizycznych, które chcą w 2022 roku pozyskać dofinansowanie m.in. na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kW. Może też być to wiata fotowoltaiczna, jeśli nie przekroczysz określonej mocy. Z programu mogą skorzystać gospodarstwa domowe, a dokładniej osoby fizyczne, które wytwarzają prąd na użytek własny. Jedyny warunek, jaki musisz spełnić, to podpisanie kompleksowej umowy z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej i prawidłowe wypełnienie wniosku.

W czwartej edycji programu Mój Prąd, który ruszył w 2022 roku, musisz też rozliczać się w nowym systemie net-billingu – to warunek, by ubiegać się o dofinansowanie. Osoby, które funkcjonują w dotychczasowym systemie opustów również mogą wziąć udział w programie. Warunkiem jest jednak przejście z net-meteringu na net-billing. Dlaczego? Zmiana pomoże zapewnić stabilność sieci elektroenergetycznej i dostosować krajowe przepisy do unijnych dyrektyw.

Dla prosumentów wchodzących w nowy system rozliczeń net-bilingu do samej instalacji fotowoltaicznej przewidziano dofinansowanie o maksymalnej wysokości 4 000 zł. Dla porównania w programie Mój Prąd 3.0 dotacja wynosiła 3 000 zł. Do tego beneficjenci mogą otrzymać dofinansowanie 5 000 zł na magazyn ciepła lub 7 500 zł na magazyn energii elektrycznej. Dodatkowe 3 000 zł można otrzymać przy zainstalowaniu systemów zarządzania energią HEMS/EMS, ale tylko pod warunkiem zakupu magazynu energii elektrycznej bądź ciepła.

Pamiętaj też, że fotowoltaika dla firm i fotowoltaika dla rolnika wiążą się z innymi formami wsparcia finansowego.

Dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych w programie Mój Prąd – czy warto

Program Mój Prąd umożliwia dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej – inwestycji, która dla wielu gospodarstw domowych wiąże się ze sporym wydatkiem. Wyliczenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska pokazują, że fotowoltaika finansowana dotacją Mój Prąd 4.0, nawet bez magazynu energii, powinna zwrócić się w ciągu 7,5 roku. Jeśli uwzględnić też najnowszy produkt Polenergia 360 i bilansowanie 2.0 z gwarantowaną ceną prądu, to okres zwrotu z inwestycji może być jeszcze krótszy! Warto złożyć wniosek, jeśli:

• martwią Cię rosnące rachunki z energię elektryczną i związane z tym koszty,
• chcesz się uniezależnić od zewnętrznych dostawców prądu,
• zastanawiasz się, jak możesz ograniczyć negatywny wpływ na środowisko,
• od dłuższego czasu fotowoltaika dla domu jest w Twoich planach, ale powstrzymywały Cię koszty inwestycji.

Dodatkową korzyścią dla Ciebie jest możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej na fotowoltaikę. Podobnie jak w poprzednich edycjach programu musisz jednak pomniejszyć kwotę do odliczenia od podstawy opodatkowania o wysokość dotacji w ramach programu Mój Prąd. Samo dofinansowanie jest zwolnione z podatku PIT, więc jeśli otrzymasz maksymalną wartość dotacji, będzie to kwota „na rękę”. Szybko przekonasz się, czy fotowoltaika się opłaca.

Jak sprawdzić status wniosku Mój Prąd

Zastanawiasz się, jak sprawdzić status wniosku Mój Prąd? To proste – wystarczy, że wejdziesz na stronę https://mojprad.gov.pl/, a następnie klikniesz napis Sprawdź jego status. Do sprawdzenia, na jakim etapie znajduje się wniosek w procesie weryfikacji potrzebujesz swojego maila lub unikalnego numeru punktu poboru energii (PPE).

Eco Plan 360 z analizą ekonomiczną instalacji o mocy 4,51 kWp

Rosną koszty produkcji energii elektrycznej, a także ceny mikroinstalacji fotowoltaicznych. Na skutek inflacji pieniądze tracą na wartości. Z tego względu inwestycja w urządzenia wytwarzające energię elektryczną staje się jeszcze bardziej opłacalna. Jest zabezpieczeniem gospodarstwa domowego w perspektywie kilkudziesięciu lat. Przede wszystkim jednak zapewnia realne oszczędności.

Z Polenergia Fotowoltaika stworzysz system innowacyjnych rozwiązań – pomożemy Ci nie tylko uzyskać dofinansowanie nowych urządzeń, ale przede wszystkim osiągnąć pełną niezależność.

Mój Prąd 4.0 – promocje dla Ciebie

Współpraca z Polenergia Fotowoltaika oznacza, że możesz zyskać więcej. Dla naszych Klientów przygotowaliśmy:

 • opłatę instalacyjną w wysokości 1 500 zł, którą na starcie bierzemy na siebie,
 • bon o wartość 1 500 zł na zakup pompy ciepła.

Szczegóły promocji znajdziesz w regulaminie.

Mój Prąd i dotacje z Polenergia Fotowoltaika

 • Skontaktuj się z nami – przekażemy Ci najnowsze informacje na temat obecnych i planowanych dofinansowań na odnawialne źródła energii. Nasi konsultanci przedstawią najkorzystniejsze warianty, otrzymasz też pełne wsparcie w formalnościach.
 • Posiadamy bardzo duże doświadczenie w pomocy beneficjentom programów Mój Prąd i Czyste Powietrze.
 • Skutecznie doradzamy, jak otrzymać możliwie najwyższe wsparcie przy inwestowaniu w panele fotowoltaiczne.
 • Na podstawie sukcesu wcześniejszych trzech wyborów można szacować, że czwarta edycja okaże się równie popularna. Dlatego nie strać okazji na pozyskanie środków i bądź na bieżąco!

  Warunki programu Mój Prąd 4.0

  Z dokumentów, które udostępnia rząd oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wynika, że:

  • środki przyznaje się jednorazowo poprzez zawartą umowę kompleksową,
  nowy obowiązujący system rozliczania to net-billing, na który trzeba przejść z systemu opustów,
  • podobnie jak we wcześniejszych odsłonach programu Mój Prąd, aby otrzymać dofinansowanie fotowoltaiki lub magazynów energii elektrycznej, trzeba zakończyć inwestycję przed złożeniem wniosku,
  • montowane urządzenia muszą być wyprodukowane do 24 miesięcy przed montażem,
  • środki na system zarządzania energią oraz magazyn energii przysługują jedynie po złożeniu wniosku o dotację na mikroinstalację,
  inwestorzy mają obowiązek korzystać z instalacji przez co najmniej 5 lat od momenty wypłaty dofinansowania,
  • wsparcie finansowe nie przysługuje osobom, które montują instalację fotowoltaiczną na dachu z azbestu (chyba że inwestor wymieni poszycie i sam pokryje koszty),
  • możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, odliczając oczywiście wysokość dofinansowania.

  Wsparcie finansowe w ramach programu Mój Prąd nie obejmuje rozbudowy lub przebudowy istniejących instalacji. Niemożliwe jest również przyłączenie mikroinstalacji (kolejnej już) do danego operatora sieci dystrybucyjnej z osobnym falownikiem. Programu Mój Prąd nie możesz też łączyć z dotacją, którą umożliwia również program Czyste Powietrze. Możesz natomiast przetestować nasz kalkulator fotowoltaiki i sprawdzić szacowane oszczędności.

  Z naszą pomocą obniżysz koszty samodzielnie wyprodukowanej energii elektrycznej!

Jak można złożyć wniosek?

Istnieją 3 możliwości złożenia wniosku o dofinansowanie “Mój Prąd”.

Listownie:

Umieść wniosek wraz załącznikami w kopercie z adnotacją Program priorytetowy „Mój Prąd” i wyślij pocztą lub za pośrednictwem kuriera na adres:


Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
 ul. Konstruktorska 1, 02-673 Warszawa

Bezpośrednio:

W kancelarii w siedzibie Narodowego Funduszu pod adresem:

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

ul. Konstruktorska 1, 02-673 Warszawa

Przez Internet:

 • Wejdź na stronę login.gov.pl. Wybierz sposób logowania
 • Wypełnij wniosek, uzupełnij dane kontaktowe. Upewnij się, że masz w swoim wniosku poprawny e-mail. Otrzymasz na niego potwierdzenie podjętej decyzji
 • Dołącz wymagane załączniki
 • Po wypełnieniu formularza system przekieruje cię do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl
 • Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie. Możesz to zrobić na 3 sposoby: 

  a. podpisem zaufanym
  
b. e-dowodem
  c. certyfikatem kwalifikowanym
 • Wyślij dokumenty: wniosek z załącznikami
 • Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP i na e-mail podany we wniosku

Zobacz  film o tym “Jak to działa”