Najczęściej zadawane pytania
o FOTOWOLTAIKĘ

Wszystko, co potrzebujesz wiedzieć, o panelach fotowoltaicznych i OZE.
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

FAQ

Wiedza i bieżące informacje związane z fotowoltaiką
i energią odnawialną.

1
.
Czy Edison Energia przestaje istnieć?

Nie. Zmieniamy nazwę oraz właściciela. Inwestycja Polenergii w Edison Energia oznacza, że firma dołącza do największej polskiej prywatnej grupy energetycznej, która jest liderem rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce. Dzięki temu będzie w stanie rozwijać się, wchodzić w nowe segmenty działalności, oferować klientom nowe usługi oraz poszerzać swoją działalność o kolejne rynki.

2
.
Co z moją obecną umową zawartą z Edison Energia?

Nic się nie zmienia, Edison Energia będzie dalej realizować zawartą umowę, tylko pod zmienioną nazwą - Polenergia Fotowoltaika S.A. Podmiot, z którym zawierali Państwo umowę pozostaje bez zmian.

3
.
Czy macie problemy finansowe?

Nie. Dzięki zmianie właścicielskiej, Edison Energia otrzyma ogromne wsparcie finansowe, dzięki czemu będziemy mogli szybciej realizować instalacje i skupić się na rozwijaniu oferty i podnoszeniu jakości usług.

4
.
Co z moimi gwarancjami?

Wszelkie zobowiązania wynikające z umowy, w tym gwarancje, pozostają bez zmian. Gwarancje udzielone przed spółkę Edison Energia pozostają bez zmian.

5
.
Co z moją instalacją / montażem?

Montaż instalacji odbędzie się zgodnie z harmonogramem wskazanym w umowie, którą z Państwem zawarliśmy.

6
.
Co z moimi ratami w banku?

Nic się w tej kwestii nie zmienia. Umowa z bankiem będzie kontynuowana na dotychczasowych warunkach, bez potrzeby dodatkowych formalności z Państwa strony.

7
.
Czy zmienia się numer telefonu?

Nie. Telefon do Działu Obsługi Klienta pozostaje bez zmian. Zapraszamy do kontaktu od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 pod numerem: 799 399 888.

8
.
Co z moją reklamacją?

Państwa reklamacje są rozpatrywane przez nas, tak szybko jak jest to możliwe. Zmieniamy adres e-mail, pod którym nasi pracownicy będą zapoznawać się z Państwa reklamacjami - reklamacje@polenergia-pv.pl

9
.
Co mam zrobić z banerami / tabliczkami?

Tabliczki i banery z nowym logotypem sukcesywnie będą wysyłane do Klientów.

10
.
Czy mój opiekun się zmieni?

Państwa opiekun pozostaje bez zmian.

11
.
Co z programem AMBASADOR?

Program AMBASADOR będzie kontynuowany na dotychczasowych warunkach.

12
.
Jakie ma plany Polenergia względem Polenergia Fotowoltaika?

Strategicznym celem Polenergii jest zwiększenie obecności wśród klientów końcowych. Zakup Edison Energia umożliwia nie tylko wzbogacenie oferty produktowej, ale również wzmocni potencjał sprzedaży zielonej energii oraz usług dodatkowych zarówno dla klientów biznesowych jak i gospodarstw domowych. Transakcja przyniesie również dodatkowe synergie wynikające z połączenia kompetencji sprzedaży i budowy prosumenckich źródeł energii, jakimi dysponuje Edison Energia z kompetencjami sprzedaży energii i zarządzania zielonymi źródłami wytwórczymi, które posiada i ciągle rozwija Grupa Polenergia. Dzięki transakcji Polenergia umocni się na pozycji lidera transformującego polską energetykę w kierunku zeroemisyjnej gospodarki. Ponadto wszyscy klienci Polenergii Fotowoltaika będą mogli korzystać z dostaw energii o zerowym śladzie węglowym i tym samym dołączyć do milionów gospodarstw domowych i firm na całym świecie, którym dobro przyrody i środowiska są szczególnie bliskie.

13
.
Co poza nazwą i brandem zmieni się w Edison Energia / Polenergii Fotowoltaika?
  • dołączyliśmy do lidera rynku z sukcesem transformującego polską energetykę w kierunku zeroemisyjnej gospodarki;
  • staliśmy się częścią największej polskiej prywatnej grupy energetycznej od 17 lat notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie;
  • będziemy mogli jeszcze szybciej się rozwijać, wchodzić w nowe segmenty działalności, oferować klientom nowe usługi;
  • dostaliśmy silne wsparcie finansowe;
  • możemy szybciej realizować instalacje;
  • dotrzemy do jeszcze większej liczby klientów w całej Polsce;
  • będziemy mogli korzystać z ponad 20-letniego doświadczenia Polenergii na polskim rynku.
14
.
Dlaczego Polenergia wybrała Edisona?

Edison Energia to wyróżniający się gracz: jedna z najszybciej rozwijających się polskich spółek fotowoltaicznych, oferuje innowacyjne rozwiązania z zakresu fotowoltaiki, ciepła i optymalizacji zużycia energii. W niecałe 2 lata firma wybudowała dla klientów indywidualnych i biznesowych ponad 20 000 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 120 MWp. Firma montuje aktualnie ponad 1000 instalacji każdego miesiąca, co daje jej 5 miejsce w Europie. Zespół Edison Energia liczy blisko 1500 pracowników i współpracowników.  

Dzięki inwestycji w Edison Energia, Polenergia rozszerza działalności o nowe segmenty biznesowe i uzyskuje dostęp do najwyższej jakości ogólnopolskiej sieci sprzedaży, dużej bazy klientów oraz szerokiego portfolio innowacyjnych produktów i usług. Tym samym staje się znaczącym graczem w nowo powstającym segmencie rynku energetyki prosumenckiej, skutecznie dywersyfikując obecne obszary swojej działalności. Dzięki transakcji Polenergia umocni się na pozycji lidera transformującego polską energetykę w kierunku zeroemisyjnej gospodarki.  

15
.
Czy zmieni się oferta produktowa?

Pracujemy nad rozwojem oferty, m.in. w zakresie sprzedaży zielonej energii i nad produktami, które będziemy mieć pierwsi na rynku. Docelowo chcemy oferować jeden stały miesięczny rachunek za prąd, instalację i finansowanie.

16
.
Czym jest fotowoltaika?

W najprostszym ujęciu fotowoltaika to technologia przekształcająca energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Pozwala ona na budowę domowych elektrowni o różnych wielkościach – zaczynając od wielkich farm po mikroinstalacje zasilające pojedyncze domy, czy nawet malutkie ogniwa np. w kalkulatorach.

Polenergia Fotowoltaika zajmuje się kompleksową obsługą instalacji paneli fotowoltaicznych na terenie całego kraju. Zajmujemy się także niezbędną dokumentacją, finansowaniem oraz dotacją Mój Prąd.

17
.
Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Rodzajów paneli fotowoltaicznych dostępnych na rynku, a kierowanych dla klientów indywidualnych jest kilka. Przy ich ocenie, przede wszystkim zwraca się uwagę na parametr sprawności, który pozwala w ogólny i uproszczony sposób określić jak dużą moc będą mogły osiągnąć nasze moduły. Należy pamiętać, iż pełną specyfikację wraz z odpowiednim spersonalizowaniem, zawsze gwarantują profesjonalne firmy, działające w branży energii solarnej. To za ich doświadczeniem i radami powinniśmy podążać.

18
.
Co to jest dotacja “Mój Prąd”?

“Mój Prąd” jest to program rządowy skierowany do gospodarstw domowych, dzięki któremu możemy uzyskać zwrot części kosztów instalacji fotowoltaicznej. Uzyskać go mogą osoby fizyczne na instalacje większe niż 2 kW, ale mniejsze niż 10 kW. Zwrot wynosi do 6000 zł netto. Program okazał się wielkim sukcesem, wnioski rozpatrywane są bardzo szybko, a pieniądze wypłacane na bieżąco. W niewiele ponad 3 miesiące rozdano 140 mln złotych.

Warto dodać, że Polenergia Fotowoltaika jest oficjalnym partnerem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w zakresie wdrażania programu „Mój Prąd”.
Przyczyni się to do szybkości obsługi wniosków klientów Polenergia Fotowoltaika

19
.
Jaka jest wysokość ulgi termomodernizacyjnej?

Ulga termomodernizacyjna to możliwość odliczenia od podatku kwoty wydatków poniesionych na realizację prac termomodernizacyjnych w domu jednorodzinnym – czyli związanych z wymianą źródeł ciepła starej generacji oraz termoizolacją. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł na podatnika, niezależnie od liczby inwestycji i budynków, których jest właścicielem.

Wysokość ulgi liczy się mnożąc stawkę podatku po jakiej się rozliczamy, razy koszt instalacji pomniejszony o wysokość dofinansowania Mój Prąd. Dzięki uldze możemy odzyskać nawet ponad 15 tysięcy złotych.

Cytując ustawę: “Limit ulgi nie jest związany z jedną inwestycją lub jednym przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, lecz jest określony dla danego podatnika, niezależnie od liczby inwestycji termomodernizacyjnych. Podatnicy pozostający w związku
małżeńskim powinni wiedzieć, że limit ten dotyczy każdego z małżonków odrębnie, czyli każdemu z nich przysługuje odliczenie w maksymalnej wysokości 53 000 zł”.

20
.
Kogo dotyczy ulga termomodernizacyjna?

Z ulgi mogą skorzystać osoby, które rozliczają swoje dochody według skali podatkowej lub stosujący  jednolitą stawkę 19 %, a także osoby płacące ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Ulga termomodernizacyjna dotyczy wyłącznie wydatków poniesionych przez podatnika będącego właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego pod warunkiem, że przedsięwzięcie termomodernizacyjne w tym budynku zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

21
.
Jakich budynków dotyczy ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna dotyczy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, czyli wolno stojącego lub w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej. Budynek powinien stanowić konstrukcyjnie samodzielną całość, maksymalnie może być w nim wydzielone dwa lokale mieszkalne lub jeden mieszkalny i jeden użytkowy (powierzchnia nie większa niż 30% całości). W przypadku np. instalacji fotowoltaicznej czy kolektorów słonecznych, ulga przysługuje także przy montażu na garażu czy budynku gospodarczym (służącym budynkowi mieszkalnemu), jeśli nie ma technicznych możliwości zamontowania jej na dachu budynku jednorodzinnego.

Uwaga! Z ulgi termomodernizacyjnej nie można korzystać w przypadku budynku będącego w budowie. Odliczenie dotyczy budynków już wybudowanych.

22
.
W jaki sposób fotowoltaika wpływa na ochronę środowiska?

Elektrownie wykorzystujące paliwa kopalne oprócz produkowania potrzebnej nam energii, produkują także spaliny, które stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Oprócz tlenków azotu, pyłu, popiołu czy metali ciężkich, które przyczyniają się do powstawania smogu będącego bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego, największym objętościowo i masowo produktem spalania paliw kopalnych jest dwutlenek węgla (CO2), który jest główną przyczyną efektu cieplarnianego. Przejście na energię odnawialną oznacza zerową emisję CO2 przy stałej produkcji prądu.

Żywotność modułów wynosi aż 40 lat, a ich produkcja nie jest uciążliwa dla środowiska.

24
.
Gdzie można zainstalować panele słoneczne?

Wykonanie instalacji paneli fotowoltaicznych najczęściej odbywa się na dachach, natomiast w Polenergia Fotowoltaika montujemy je z powodzeniem na gruncie oraz budynkach przynależnych np. garażu czy budynku gospodarczym. Jeżeli masz obawy czy panele zmieszczą się na Twoim dachu miej na uwadze, że są jeszcze inne opcje, z których możesz skorzystać.

25
.
Czy panele będą działać w pochmurny dzień?

Panele fotowoltaiczne są skonstruowane w ten sposób, aby wytwarzać energię elektryczną przy każdej pogodzie przez cały rok. Zmiana wydajności paneli uzależniona jest co prawda od nasłonecznienia, natomiast nie spadnie nigdy do 0. Będziesz miał nad tym pełną kontrolę dzięki systemom monitorującym zainstalowanym w Twoim telefonie. Zawsze będziesz wiedział, ile prądu aktualnie produkują Twoje panele słoneczne

26
.
Czy mój dom nadaje się do zainstalowania paneli słonecznych?

Wpływa na to wiele czynników. Nasi doradcy na spotkaniu rozpoznają potrzeby energetyczne Twojego domu i pomogą ustalić Ci najodpowiedniejsze rozwiązanie, abyś mógł cieszyć się energią z własnej elektrowni słonecznej. Pamiętaj również, że Polenergia Fotowoltaika instaluje panele słoneczne także na gruncie czy wiatach garażowych. Zawsze znajdziemy rozwiązanie, wystarczy, że porozmawiasz z naszym doradcą.

27
.
Ile trwa instalacja paneli fotowoltaicznych?

Sam montaż nie trwa długo – wiele instalacji fotowoltaicznych ukończonych jest w ciągu jednego dnia.

Przygotowanie dla Ciebie indywidualnego projektu może potrwać dłużej – zazwyczaj jest to do trzech dni. Otrzymasz od nas harmonogram wykonania prac, abyś cały czas miał pełna kontrolę nad etapem tworzenia instalacji.

28
.
Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna, czy mnie na to stać?

W porównaniu do oszczędności, które otrzymasz, jest to bardzo opłacalne rozwiązanie, ponieważ:

1. panele fotowoltaiczne zastąpią Twój dotychczasowy rachunek za prąd,
2. będziesz zabezpieczony przed podwyżkami prądu już zawsze,
3. jako Polenergia Fotowoltaika zajmiemy się finansowaniem Twoich paneli słonecznych,
4. możesz skorzystać z dotacji „Mój Prąd” oraz z ulgi termomodernizacyjnej.

W konsekwencji koszt, który na pierwszy rzut oka może wydawać się duży, tak naprawdę staje się inwestycją, która przyniesie Ci korzyści przez kolejne 40 lat.

29
.
Co się dzieje w przypadku przerwy w dostawie prądu, czy moja instalacja działa?

Nie, instalacja fotowoltaiczna jest podłączona do sieci energetycznej. W przypadku przerwy w dostawie prądu, inwerter wyłącza instalację i produkcję energii elektrycznej. Dzieje się tak ze względów bezpieczeństwa, aby uniknąć ryzyka porażenia prądem w przypadku prac serwisowych sieci w pobliżu Twojego domu.

30
.
Co dzieje się z niewykorzystaną energią wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne?

Energia przekazywana jest do sieci energetycznej, który pełni rolę wirtualnego magazynu. W razie potrzeby możesz przez rok odebrać z niej 80% swojego prądu i korzystać z niego np. w nocy, kiedy używamy prądu na oświetlenie a panele nie wyprodukują energii elektrycznej.

31
.
Czym jest licznik dwukierunkowy?

Licznik dwukierunkowy to urządzenie, które umożliwia zliczanie energii pobieranej przez danego odbiorcę, jak również na zliczanie energii wprowadzanej do sieci przez tego użytkownika. Na podstawie tych pomiarów dokonuje się bilansu, pozwalającego na rozliczenie prosumenta (właściciela mikroinstalacji) ze sprzedawcą energii elektrycznej.

32
.
Czy wymiana licznika na dwukierunkowy jest płatna?

Wymiana licznika na dwukierunkowy jest bezpłatna i realizuje ją Operator Systemu Dystrybucyjnego – tzw. zakład energetyczny. Nowy licznik jest wówczas instalowany w miejsce starego licznika. Dla Twojego komfortu Polenergia Fotowoltaika w ramach współpracy złoży za Ciebie odpowiedni wniosek.

33
.
Co to jest kWp?

kWp to moc szczytowa, z jaką pracują panele słoneczne. Moc kWp określa się w warunkach testowych, czyli przy optymalnym nasłonecznieniu oraz temperaturze modułu fotowoltaicznego: 25 stopni C.

34
.
Czy można zainstalować panele fotowoltaiczne na domu, który dopiero jest w budowie?

Tak, pod warunkiem, iż dom jest przyłączony do sieci energetycznej. Nasi eksperci Polenergia Fotowoltaika pomogą dobrać optymalne dla Ciebie rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, iż z ulgi termomodernizacyjnej nie można korzystać w przypadku budynku będącego w budowie. Odliczenie dotyczy budynków już wybudowanych.

35
.
Ile potrzebuje paneli fotowoltaicznych, aby pokryć zapotrzebowanie mojego domu?

To zależy od zapotrzebowania energetycznego Twojego domu oraz mocy paneli fotowoltaicznych. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie w artykule Ile potrzebuje paneli fotowoltaicznych, aby pokryć zapotrzebowanie mojego domu?

36
.
Czy mikroinwerter to to samo co optymalizator mocy?

Dosyć często mikroinwerter mylony jest z optymalizatorem mocy. Co prawda obydwa rozwiązują problem częściowego zacienienia paneli fotowoltaicznych, natomiast nie powinno się ich używać jako zamienników, ponieważ są to dwie różne rzeczy. Mikroinwertery są bardzo rzadko spotykane na polskim rynku z tego względu, iż zostały stworzone na standardy amerykańskiego prądu, do instalacji jednofazowych- w Polsce jest ich zaledwie 10%.

37
.
Jak odczytać wskaźniki na liczniku dwukierunkowym?

Ze względu na różne rodzaje liczników, kody mogą przyjmować różne wartości. Na obudowie licznika powinna znaleźć się legenda, aby bez problemu odczytać, co oznacza dany kod OBIS

2 najważniejsze kody to:
1.8.0 – ILE PRADU POBRALIŚMY [kWh]
2.8.0 – ILE PRĄDU PRZEKAZALISMY DO ZAKŁADU ENERGETYCZNEGO [kWh]