Jak działa instalacja
fotowoltaiczna?

Działanie instalacji fotowoltaicznej jest skomplikowanym procesem. Aby łatwiej było Wam zrozumieć przebieg zdarzeń zacznijmy od początku.
Zobacz więcej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji

Technologia


Gwarancja 25 lat wydajności

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Aby zrozumieć skomplikowany proces działania fotowoltaiki, warto bliżej poznać schemat instalacji fotowoltaicznej. Poniżej przedstawiamy garść informacji, dzięki którym łatwiej będzie przyswoić zasadę funkcjonowania paneli.

1
Panele słoneczne


Zamieniają energię słoneczną w prąd elektryczny

2
Inwerter


Zamienia prąd stały w prąd zmienny, który płynie w sieci

3
Licznik dwukierunkowy


Mierzy energię wyprodukowaną przez instalację

Jak zbudowany jest moduł fotowoltaiczny?

Zrozumienie schematu instalacji fotowoltaicznej wymaga zapoznania się z budową paneli. Pojedynczy moduł składa się z ogniw wyglądem przypominających małe kwadraciki. Standardowo dostępne na polskim rynku moduły zawierają 60 ogniw – połączone szeregowo w aluminiowej ramie tworzą panel fotowoltaiczny. To właśnie te niewielkie kwadraciki są odpowiedzialne za zachodzenie tak zwanego efektu fotowoltaicznego w ciągu dnia.

Na czym polega efekt
fotowoltaiczny?

Jak działa fotowoltaika? Do efektu fotowoltaicznego dochodzi pod wpływem działania promieniowania słonecznego – wówczas fotony docierające na powierzchnię ogniwa, inicjują przepływ ładunków pomiędzy warstwami ogniwa. Wywołuje to pobudzenie elektronów znajdujących się w krzemie, w efekcie czego pojawia się prąd elektryczny. Schemat fotowoltaiki jest w gruncie rzeczy mniej skomplikowany niż się wydaje, ale aby zwiększyć bezpieczeństwo instalacji, montuje się również optymalizator mocy.

Czym są optymalizatory mocy?

Optymalizator mocy jest częścią instalacji fotowoltaicznej, ale jaki jest schemat jego działania? Urządzenie stale śledzi maksymalną moc pojedynczego panelu, po czym przekazuje niezbędne dane do portalu monitorującego – dzięki temu masz pełną kontrolę nad pracą modułów i jesteś w stanie skutecznie zwiększyć produkcję energii elektrycznej. Tym sposobem fotowoltaika zostaje odpowiednio zoptymalizowana, wytwarzając maksymalną ilość prądu.

Co to jest falownik?

Zastanawiasz się, co sprawia, że instalacje fotowoltaiczne dla firm tak sprawnie funkcjonują? Falownik – zwany również inwerterem – służy do przetwarzania prądu stałego na prąd zmienny, z którego korzysta większość urządzeń oraz sieci energetyczne. Jest to centrum dowodzenia schematu instalacji PV, ponieważ odpowiada za prawidłową pracę systemu. Do inwertera przyłączone są moduły, z niego też wychodzi przewód prądu zmiennego, zasilającego sprzęt w budynku. Schemat instalacji fotowoltaicznej z akumulatorami to także zabezpieczenia AC i DC, uziemienie oraz elementy konstrukcji montażowej zapewniające bezpieczne funkcjonowanie całej inwestycji.

Wiesz już, jak działają instalacje fotowoltaiczne dla domu – jeżeli masz więcej pytań, skontaktuj się z naszym personelem. Chętnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości oraz podpowiemy, które rozwiązanie będzie najlepsze w przypadku Twojego gospodarstwa, domu jednorodzinnego lub firmy.