Fotowoltaika - co to jest ekologiczna energia?

Dodano:
6/17/2020
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Słysząc instalacja fotowoltaiczna, zastanawiasz się, co to jest? Prawdopodobnie kojarzysz natomiast pojęcie paneli słonecznych, które z nie do końca znanych nam powodów znacznie lepiej przyjęło się w języku polskim. Takie skojarzenie na początek jednak wystarczy. Dane pochodzące z Google Trends wyraźnie wskazują, że popularność wyszukiwań słowa fotowoltaika w polskim Internecie stale rośnie. Z naszego artykułu dowiesz się, co to jest fotowoltaika oraz na czym polega działanie instalacji.

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika (w skrócie PV od ang. photovoltaics) to przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną, które odbywa się za pomocą zamontowanych na dachu paneli. Jest to zjawisko wnikliwie badane przed fizyków, fotochemików oraz elektrochemików już od XIX wieku. Jako sposób pozyskiwania energii fotowoltaika od wielu lat uznawana jest za doskonałą alternatywę dla tradycyjnie wytwarzanego prądu. Z czego wynika ta popularność? Przede wszystkim ze stale rosnących cen prądu, które zniechęcają obywateli do korzystania z publicznych lub prywatnych usług energetycznych. Drugi, niemniej ważny powód odnoszące się do tego, co to jest instalacja fotowoltaiczna, to brak negatywnego wpływ na środowisko – co w obliczu dyskusji o katastrofalnych skutkach zmian klimatycznych, jest nie bez znaczenia. (więcej na ten temat znajdziesz w artykule: historia fotowoltaiki). Jak w praktyce wygląda pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna? 

Aby pozyskać energię elektryczną z promieni słonecznych, niezbędna jest profesjonalna instalacja fotowoltaiki. Co to jest i na czym polega jej działanie? Są to moduły zbudowane z ogniw połączonych szeregowo w ramie. Ogniwa te to tak naprawdę niewielkich rozmiarów kwadraciki, w których w ciągu dnia zachodzi efekt fotowoltaiczny. To nieuchronnie prowadzi nas do fizyki kwantowej - przeczytaj, jak działa fotowoltaika i poznaj szczegóły na ten temat tego, co to jest instalacja fotowoltaiczna. Na koniec dodamy tylko, że najpierw instalacja PV wytwarza prąd stały, który za pomocą falownika przetwarzany jest na przydatny nam prąd zmienny. To właśnie ten rodzaj energii elektrycznej wykorzystuje większość urządzeń oraz sieć elektroenergetyczna.

Opłacalność fotowoltaiki

Wiesz już, co to takiego jest fotowoltaika i na czym polega działanie takiej instalacji. Pora na gwóźdź programu, czyli opłacalność tego wszystkiego. Z pewnością nie przekonuje Cię proste stwierdzenie, że można w ten sposób uciec od wysokich rachunków za prąd. Rzeczywista opłacalność inwestycji zależy od kilku czynników:

 • jakości falownika, który odpowiada za wytworzenie prądu zmiennego - tanie urządzenia mają tendencję do nagłego wyłączania się, co powoduje przestój w dostawie energii elektrycznej,
 • kosztów instalacji paneli fotowoltaicznych - tutaj mamy do czynienia z pewnym paradoksem, ponieważ lepiej zapłacić trochę więcej, ale mieć gwarancję, że system będzie niezawodny (to tak jak z kupnem wysokiej jakości obuwia, którego nie trzeba wyrzucać po jednym sezonie),
 • realnego zużycia energii elektrycznej - dzięki analizie dotychczasowych rachunków za prąd, można dobrać optymalny rozmiar instalacji fotowoltaicznej,
 • wysokości dofinansowania w ramach programu rządowego Mój Prąd.

Inwestycja może być opłacalna także wtedy, gdy zdecydujesz się na odsprzedaż energii elektrycznej pochodzącej z fotowoltaiki. Wówczas konieczna jest instalacja on-grid, co oznacza, że system będzie przyłączony do zewnętrznej sieci energetycznej. Co to jest i dlaczego warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie? Panele fotowoltaiczne działają przez cały rok, tymczasem nasze zapotrzebowanie energetyczne nie utrzymuje się na tym samym poziomie. Nadwyżka prądu, jaki wyprodukuje fotowoltaika możesz wówczas przekazać do zewnętrznej sieci (można je odebrać w późniejszym okresie). Obecnie jednak osoby fizyczne nie mogą sprzedawać energii.

Szczególnie opłacalne są instalacje fotowoltaiczne dla firm, które nie tylko oszczędzają na samodzielnej produkcji prądu, ale także wspierają odpowiedzialny społecznie wizerunek marki. Dzięki fotowoltaice i temu, co to jest, możesz zwiększyć wartość swojego biznesu i zachęcić do współpracy nowych kontrahentów.

Zalety i wady instalacji 

Wiedza o tym, co to jest instalacja fotowoltaiczna nie wystarcza do tego, by zrozumieć, jakie są jej zalety i wady. Do podstawowych korzyści należą:

 • niezależność od stałych podwyżek cen za prąd,
 • możliwość sprzedaży nadwyżek zgromadzonej energii,
 • zerowa emisja CO₂ przy stałej produkcji prądu,
 • gwarancja na instalację fotowoltaiczna na 25 lat - w przypadku paneli dobrej jakości okres prawidłowego funkcjonowania to nawet 40 lat,
 • nieograniczony dostęp do energii słonecznej.

Głównym czynnikiem zniechęcającym do fotowoltaiki jest koszt początkowy. Należy pomyśleć o tym jak o długoterminowej inwestycji, która generuje comiesięczne oszczędności. Pewnym ograniczeniem mogą być też zmieniające się regulacje prawne, dotyczące prosumentów (prosument = konsument + producent). 

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj, jakie są pozostałe zalety instalacji fotowoltaicznych i dowiedz się, dlaczego nie musisz się martwić brzydką pogodą. 

Montowanie paneli słonecznych 

Prawidłowa praca fotowoltaiki zależy nie tylko od jakości modułów, ale również montażu. Najczęściej instalowana jest na dachu domu lub biura (skośnym lub płaskim), ponieważ zapewnia stabilne podłoże oraz odpowiedni dostęp do światła słonecznego. W przypadku płaskiego dachu konieczne jest zastosowanie konstrukcji wsporczej, która zapewnia optymalny kąt nachylenia paneli (więcej na ten temat znajdziesz w artykule: gdzie montować panele fotowoltaiczne). Instalacja fotowoltaiczna powinna być skierowana na południe, aby maksymalnie wykorzystać nasłonecznienie. Profesjonalna firma dobierze również odpowiedni system mocowania. Do montażu paneli potrzebny jest tytuł własności budynku, natomiast w przypadku instalacji fotowoltaicznej do 40 kWh nie jest wymagane pozwolenie na budowę

Koszty instalacji fotowoltaicznej 

Cena instalacji fotowoltaicznej zależy przede wszystkim od jej rozmiarów, wydajności oraz jakości poszczególnych elementów. Nie bez znaczenia jest również podłoże, na którym montowane są panele. Trudno zatem jednoznacznie wskazać wysokość kosztów - każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Oczywiście możliwe jest zaopatrzenie się w stosunkowo tanią fotowoltaikę, jednak wiąże się to z ryzykiem licznych awarii systemu. Jednak inwestując w jakościowy produkt, zyskujesz maksymalnie wydajną instalację fotowoltaiczną o doskonałej specyfikacji i dobrej mocy. Co możesz zrobić, aby obniżyć koszty inwestycji?

Dofinansowanie

Od 2019 roku funkcjonuje rządowy program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych Mój Prąd, który wspomaga gospodarstwa domowe. Wsparcie mogą uzyskać wyłącznie osoby fizyczne na fotowoltaikę większą niż 2 kW, ale mniejszą niż 10 kW. Zwrot poniesionych kosztów wynosi nawet do 5000 złotych. Ze względu na niespodziewany sukces programu od 13 stycznia 2020 roku uruchomiono drugi nabór wniosków, który potrwa do 18 grudnia 2020 roku. 

Polenergia Fotowoltaika to oficjalny partner Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspierający wdrażanie programu. Korzystają z tego nasi klienci, którym pomagamy szybko i sprawnie przejść przez całą procedurę. 

Ulgi

Bez względu na to, czy skorzystasz z programu Mój Prąd, możesz również odliczyć instalację fotowoltaiczną od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Co to jest? Takie rozwiązanie daje możliwość odliczenia od podatku wydatków związanych z realizacją prac termomodernizacyjnych w domu jednorodzinnym, na przykład wymianą przestarzałych źródeł ciepła oraz termoizolacją. Wysokość ulgi jest liczona na podstawie stawki podatku, która nas dotyczy pomnożonej przez koszt instalacji (pomniejszony o wysokość dofinansowania Mój Prąd). Kto może z niej skorzystać?

 • osoby rozliczające się według skali podatkowej 18 i 32%,
 • osoby rozliczające się według jednolitej stawki 19% (podatek liniowy),
 • osoby opłacające ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Tym sposobem można uzyskać zwrot w wysokości nawet do 15 tys. złotych. 

Ekologiczne podejście do prądu

Czy fotowoltaika jest ekologiczna? To pytanie, które zadaje wielu sceptyków, a wątpliwości dodatkowo podsycają sprzeczne informacje pojawiające się w Internecie. Instalacja fotowoltaiczna sama w sobie nie szkodzi środowisku. Bardzo duże znaczenie ma natomiast jakość paneli oraz wykorzystanych do jej budowy komponentów. Instalacja jest bezpieczna nie tylko dla użytkowników, ale także dla naszej planety wówczas, gdy rezygnujemy z tańszych zamienników. Co jeszcze wpływa na niską szkodliwość fotowoltaiki?

 • Wysokiej jakości instalacje fotowoltaiczne dla domu nie wytwarzają także odpadów, które stanowią poważne zagrożenie dla lokalnych ekosystemów.
 • Przy stałej produkcji prądu moduły PV nie emitują CO₂ do atmosfery.
 • Panele nie generują szkodliwego dla ludzi i zwierząt hałasu. 

Potrzebujesz indywidualnej konsultacji z doświadczonym specjalistą? W Polenergia Fotowoltaika chętnie dzielimy się wiedzą z klientami - skontaktuj się z naszym doradcą, dzięki czemu rozwiejesz wszystkie swoje wątpliwości.