Fotowoltaika na gruncie, czy dachu - co wybrać?

Dodano:
5/26/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Pytanie, gdzie zamontować panele fotowoltaiczne, pojawia się często wśród osób, które dopiero rozważają inwestycję. Widok fotowoltaiki na dachach czy gruntach przestaje zaskakiwać, ponieważ jesteśmy świadkami prawdziwego boomu na technologię słoneczną. Zanim przejdziesz do działania, sprawdź, gdzie zamontować panele fotowoltaiczne – na gruncie, czy na dachu i dowiedz się, czym się kierować przy wyborze lokalizacji ogniw.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Czy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim generuje dodatkowe koszty? Jakich inwestycji wymaga fotowoltaika na gruncie? Takie pytania zadaje wiele osób planujących samodzielną produkcję prądu. Standardowe instalacje montuje się właśnie na dachu lub gruncie, a każda z możliwości ma swoje uzasadnienie (inna może być fotowoltaika dla rolnika, właściciela domu, czy biura). Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne? Oto najważniejsze kryteria, które należy wziąć pod uwagę:

 • nasłonecznienie i zacienienie terenu,
 • charakterystyka działki i dachu,
 • aspekty praktyczne, techniczne i finansowe,
 • preferowana estetyka.

Wiesz, co to jest fotowoltaika, dlatego zdajesz sobie sprawę, czego potrzebują panele do efektywnej pracy – promieni słonecznych. Wszelkie naturalne i sztuczne przeszkody, od rozłożystych i wysokich drzew, po budynki w sąsiedztwie, mogą rzucać cień na Twoją działkę. W takiej sytuacji pojawia się pytanie, czy lepiej sprawdzi się fotowoltaika na dachu, czy jednak instalacja fotowoltaiczna na gruncie. Szukaj maksymalnego nasłonecznienia i pamiętaj, że moduły powinny być skierowane na południe, względnie z odchyleniem na wschód lub zachód, ale nigdy na północ.

Fotowoltaika na gruncie zajmuje relatywnie sporą powierzchnię, a moduły umieszcza się na specjalnych stelażach. Jeżeli posiadasz niewielką działkę, ten wybór nie będzie najlepszy z możliwych. Chcesz przecież mieć przestrzeń do aranżacji trawnika, altany, grządki kwiatowej czy kącika warzywnych upraw. Co innego, jeżeli posiadasz rozległe grunty i dysponujesz stosunkowo dużym, niewykorzystanym terenem, na którym bez problemu zmieści się od kilku do kilkunastu modułów.

Czy lokalizacja i wielkość Twojej działki pozwala na tego rodzaju inwestycję? Być może o wiele łatwiej będzie zamontować panele fotowoltaiczne na dachu – fotowoltaika będzie równie wydajna na płaskim dachu, jak i skośnym, kopertowym, czy w jeszcze innej konfiguracji. Najważniejszy w tym kontekście jest i tak kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych – czy to na gruncie, czy dachu. Dlatego też zastanów się, która przestrzeń będzie optymalna w przypadku Twojej działki.

Fotowoltaika dla firm, rolników i osób prywatnych zawsze musi spełniać określone standardy. Dlatego też przy wyborze lokalizacji instalacji weź pod uwagę kwestie techniczne i formalne, np. czy wymagane jest pozwolenie na budowę paneli fotowoltaicznych na gruncie. Tego wszystkiego dowiesz się w rozmowie z konsultantem naszej firmy – Polenergia Fotowoltaika. Jesteśmy specjalistami nie tylko w projektowaniu i montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie i dachu, ale również kompleksowej obsłudze klientów.

Istotnym kryterium wyboru jest też estetyka. Klienci, którzy zastanawiają się, gdzie zamontować panele fotowoltaiczne, wizualizują sobie ostateczny wygląd instalacji, która inaczej prezentuje się na dachu skośnym lub płaskim niż na gruncie. Moduły są te same, ale pojawia się kwestia m.in. konstrukcji montażowej. Rozwój technologiczny sprawił, że dostępne dzisiaj produkty są estetyczne w dużo większym stopniu niż pierwsze instalacje. Łatwiej też znaleźć panel czy dodatkowe elementy pasujące do wykończenia budynku i przestrzeni wokół. Fotowoltaika dla domu powinna zapewniać satysfakcję pod każdym względem, a więc i estetycznym, o czym warto pamiętać przy planowaniu inwestycji.

Fotowoltaika na gruncie – zalety

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie to odpowiednia propozycja dla osób, które posiadają sporą, niewykorzystaną przestrzeń na działce. Warto ją zagospodarować – szczególnie że inwestycja w panele przynosi realne oszczędności w perspektywie kolejnych lat (przeczytaj nasz artykuł: fotowoltaika – czy się opłaca?). Co więcej, moduły można ustawić idealnie względem Słońca, skoro i tak trzeba będzie zainwestować w system mocowania paneli fotowoltaicznych przeznaczony do instalacji na gruncie.

Fotowoltaika na gruncie to konstrukcja, do której ma się łatwy dostęp, np. wówczas, gdy trzeba przeprowadzić serwis lub drobne prace konserwacyjne. Zaletą jest też dobra wentylacja modułów, która szczególnie sprawdzi się podczas letnich upałów. Wysokie temperatury ograniczają efektywność urządzeń solarnych, dlatego takie parametry należy traktować jako atut.

Podsumowując, do najważniejszych zalet montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie należą:

 • łatwość dostępu,
 • wentylacja paneli,
 • szerokie możliwości ustawienia modułów względem Słońca,
 • możliwość efektywnego i nowoczesnego zagospodarowania wolnego terenu.

A cena? Może być niższa dzięki temu, że stelaż do paneli fotowoltaicznych na gruncie zalicza się do kosztów kwalifikowanych dotacji, a pozyskane dofinansowanie do fotowoltaiki wydajesz nie tylko na same panele, ale też pozostałe elementy instalacji (np. w ramach rządowego programu Mój Prąd).

Fotowoltaika na dachu – zalety

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu jest wyborem bezpiecznym i popularnym. W tym wariancie przede wszystkim nie tracisz cennej przestrzeni wokół budynku. Co więcej, montaż paneli fotowoltaicznych jest możliwy na dachu ze skośną dachówką lub na dachu płaskim, np. z papy. Jedynym wymogiem są optymalny kąt nachylenia i orientacja względem Słońca. Jeśli dysponujesz miejscem na dachu, jest to rekomendowana przestrzeń dla tego typu inwestycji.

Podsumowując, montaż fotowoltaiki na dachu wiąże się z takimi zaletami jak:

 • oszczędność przestrzeni na terenie działki,
 • dobra ekspozycja względem Słońca,
 • dodatkowa ochrona przed kradzieżą czy wandalizmem,
 • nowoczesna estetyka instalacji wkomponowanej w wykończenie dachu.

Aura a panele fotowoltaiczne

Nowoczesna fotowoltaika, czy to na gruncie, czy na dachu, jest bezpieczna niezależnie od warunków pogodowych charakterystycznych dla danej pory roku. Wiatr, deszcz, śnieg czy grad nie powinny stanowić zagrożenia. Najbardziej sprzyjającą aurą jest oczywiście słoneczna pogoda, podczas której na powierzchnię modułów pada dużo promieni słonecznych. Wówczas możliwa jest produkcja pokrywająca autokonsumpcję oraz generująca nadwyżki energii.

Podsumowanie

Fotowoltaika na dachu płaskim z papy lub skośnym, czy specjalne konstrukcje na grunt są dostępne na rynku od dawna. Pojawiają się jednak alternatywne rozwiązania. Dobrym przykładem są panele fotowoltaiczne zamiast dachówki, choć obecnie ich koszt może być uznawany za wysoki (przeczytaj przy okazji, ile kosztuje fotowoltaika i przetestuj nasz kalkulator fotowoltaiki). Warto więc porównywać dostępne na rynku rozwiązania. Korzystanie z OZE ma sens, jeśli produkujesz zieloną energię w zgodzie ze sobą i bez obniżenia komfortu życia. Specjaliści Polenergia Fotowoltaika w każdej chwili pomogą Ci w wyborze najlepszej lokalizacji na mikroinstalację!