Fotowoltaika czy się opłaca? Kiedy zwróci się mój zakup?

Dodano:
2/23/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Słysząc słowo fotowoltaika, zastanawiasz się, czy to się opłaca? Istnieje wiele powodów, dla których warto inwestować w panele fotowoltaiczne, ale jednym z kluczowych są finanse. Fotowoltaika obniża koszty eksploatacyjne budynku, przyczyniając się do realnych oszczędności w budżecie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kiedy inwestycja się zwróci, a także co decyduje o korzyściach ekonomicznych, jakie zapewnia instalacja fotowoltaiczna.

Czy fotowoltaika jest dla mnie?

Czy fotowoltaika się opłaca? To pytanie zadaje sobie wielu potencjalnych właścicieli paneli słonecznych. Jeśli wiesz, co to jest fotowoltaika, masz świadomość, z jakimi potencjalnymi korzyściami się wiąże. Odnawialne źródło energii to ekologiczna technologia, która nie wymaga stałej obsługi ani dużych wydatków eksploatacyjnych, a co najważniejsze pozwala zadbać o odczuwalne oszczędności. Wiedząc, kiedy zwróci się fotowoltaika, można stwierdzić z pełnym przekonaniem: przestanę płacić rachunki za prąd, bo zostaną ograniczone do absolutnego minimum. Nie na chwilę, ale na lata.

Zapewne zastanawiasz się, czy fotowoltaika się opłaca w Twoim przypadku. Odpowiedź jest oczywista – tak, bo przecież każdy z nas niezależnie od stopnia zamożności czy stylu życia poszukuje oszczędności tam, gdzie to możliwe. Fotowoltaika jest skutecznym sposobem na uniknięcie wysokich rachunków. Nikomu nie podobają się podwyżki cen prądu, dlatego tak wiele osób już zdecydowało się na inwestycję w instalację fotowoltaiczną, a część jest w trakcie podejmowania takiej decyzji. Producentem energii na własną rękę mogą być:

  • gospodarstwa domowe,
  • przedsiębiorstwa,
  • gospodarstwa rolne,
  • instytucje publiczne,
  • związki wyznaniowe,
  • innego rodzaju stowarzyszenia i podmioty.

Panele słoneczne są montowane na domach jednorodzinnych, stadionach, urzędach czy budynkach firmowych. Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy interesuje Cię fotowoltaika dla domu czy biznesu – każdy skorzysta z jej zalet, ponieważ zapotrzebowanie na energię elektryczną jest powszechne. 

Kiedy zwróci się mój zakup?

Zgodnie z aktualnymi uwarunkowaniami, fotowoltaika zwraca się przeciętnie po 6-9 latach od momentu zakupu i montażu. Droższe rozwiązania zapewniają wydajniejszą pracę, a przy obliczeniach trzeba też brać pod uwagę nasłonecznienie w Polsce czy rosnące ceny prądu. Na pytanie, czy to się opłaca, odpowiada się twierdząco, ponieważ instalacje są przewidziane nawet na kilkadziesiąt lat działania, podczas gdy zwrot inwestycji następuje zaledwie po kilku. Do tego dochodzi kwestia programów wsparcia i dotacji, takich jak np. Mój Prąd 3.0 w 2021 roku, dzięki któremu jesteś w stanie otrzymać do 5 tys. zł na zakup i montaż fotowoltaiki. Teraz możesz sobie samodzielnie odpowiedzieć na pytanie, czy to się opłaca.

Czy mogę mieć darmowy prąd?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: prawdopodobnie tak, co oznacza, że fotowoltaika zdecydowanie się opłaca. W tym celu potrzebna jest po prostu przestrzeń na odpowiednią liczbę modułów, która pozwoli wygenerować energię spełniającą zapotrzebowanie w konkretnym budynku. Do inwestycji w panele zachęca dofinansowanie do fotowoltaiki, które jest dostępne w ramach programów prowadzonych zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnopolskim. Nie bez powodu zresztą fotowoltaika dla firm i gospodarstw domowych cieszy się stale rosnącą popularnością – pozwala uniezależnić się od rosnących rachunków za prąd, które często w znacznym stopniu obciążają budżet. Podobne korzyści daje własna stacja ładowania samochodów elektrycznych. Mając na uwadze rosnące rachunki za energię elektryczną widzisz więc, czy opłaca się inwestycja w fotowoltaikę.

Podsumowanie

Fotowoltaika wiąże się z wydatkiem nierzadko liczonym w dziesiątkach tysięcy złotych, ale efekty są widoczne i odczuwalne od razu. Kiedy się opłaca taka inwestycja? Doświadczenie naszych klientów pokazuje, że nie warto czekać aż panele słoneczne będą jeszcze tańsze, ponieważ już dzisiaj fotowoltaika jest dużo przystępniejsza niż jeszcze kilkanaście lat temu. Co więcej, fotowoltaika opłaca się zawsze, jeśli tylko masz fizyczną możliwość zamontowania paneli skierowanych w stronę Słońca. Nadal masz wątpliwości, czy warto zainwestować? Przetestuj nasz kalkulator fotowoltaiki, a przekonasz się, na jakie oszczędności możesz liczyć.