Ile kosztuje fotowoltaika i od czego zależy cena paneli fotowoltaicznych?

Dodano:
2/23/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Popularność przydomowych instalacji sprawia, że fotowoltaika oraz jej cena są w zasięgu zainteresowania wielu osób. Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna i dlaczego cena nie zawsze jest taka sama – przeczytaj poniższy artykuł. Wyjaśniamy, które elementy oferty szczególnie wpływają na cennik i od czego tak w zasadzie zależy ostateczna cena inwestycji.

Co wpływa na cenę instalacji fotowoltaicznej?

To, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna, zależy od wielu czynników – należy uwzględnić praktycznie każdy element składający się na ofertę wybranej firmy. Fotowoltaika różni się w zależności od zapotrzebowania energetycznego, co przekłada się na jej cenę. Podstawowym punktem odniesienia jest moc systemu niezbędna w konkretnym budynku. Pamiętaj, że zawsze dobiera się ją tak, by odpowiadała na indywidualne zapotrzebowanie. Starając się o dofinansowanie do fotowoltaiki oraz planując budżet inwestycji, musisz wziąć pod uwagę wszystkie koszty wchodzące w cenę fotowoltaiki:

  • projekt,
  • montaż paneli fotowoltaicznych,
  • zakup urządzeń oraz elementów montażowych i konstrukcyjnych.

Koszt instalacji fotowoltaicznej 2 kW, 4 kW, 5 kW czy 6 kW jest różny, ponieważ do osiągnięcia wybranego poziomu mocy potrzebnych jest mniej lub więcej paneli. Kluczowe znaczenie mają indywidualne parametry. Mocniejsze panele fotowoltaiczne są droższe, ale kupuje się ich mniej, przy okazji oszczędzając miejsce na dachu czy podłożu. Trudno o jedną, uniwersalną cenę.

Parametry techniczne a cena fotowoltaiki

Tym, co w dużej mierze określa ostateczny koszt inwestycji, są panele fotowoltaiczne i ich cena. Nie trzeba szczególnie tłumaczyć, że za jakościowo lepszy i technologicznie doskonalszy sprzęt należy zapłacić więcej niż za opcję ekonomiczną czy budżetową. Mając świadomość, co to jest fotowoltaika, należy uwzględnić kilka parametrów technicznych, aby zadecydować o zakupie danych paneli. To przede wszystkim:

  • moc,
  • sprawność,
  • typ.

Moc wyraża się w watt-peakach, np. 400 Wp. Oznacza to maksymalną moc paneli uzyskiwaną w standardowych warunkach testowych (STC). Sprawność określa się zaś procentowo, np. 20%. Oznacza to, panel fotowoltaiczny przetwarza na energię elektryczną maksymalnie 1/5 promieniowania, które pada na jego powierzchnię.

Fotowoltaika jest dziedziną, w której stosuje się urządzenia różnorodne pod względem technologii. I tak na przykład, najpopularniejsze na rynku panele krzemowe dzieli się na monokrystaliczne (droższe i wydajniejsze) oraz polikrystaliczne (tańsze i mniej wydajne). Wśród technologicznych czynników wpływających na to, ile kosztuje fotowoltaika, istotne jest też stosowanie rozmaitych nowatorskich rozwiązań, jak np. PERC, Half-Cut czy Bi-Facial.

Czy miejsce montażu pływa na koszt instalacji fotowoltaicznej?

Odpowiadając na powyższe pytanie: tak, fotowoltaika dla domu czy przedsiębiorstwa może być tańsza lub droższa w zależności od lokalizacji i rodzaju budynku. Na to, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna, wpływa rodzaj, orientacja i kąt nachylenia dachu. Jeśli jest płaski, dodatkowy wydatek wiąże się z zastosowaniem specjalnej konstrukcji mocującej. Cena fotowoltaiki wiąże się też z dostosowaniem podłoża do instalacji na gruncie. Jeszcze innym przypadkiem jest wiata fotowoltaiczna czy własna stacja ładowania samochodów elektrycznych, która pozwala się uniezależnić od ogólnodostępnych stacji ładowania.

Podsumowanie

Fotowoltaika dla firm oraz inwestorów prywatnych choć jest relatywnie kosztowa, bez wątpienia jest rozwiązaniem korzystnym. Trzeba być gotowym na wydatek nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale na szczęście jest to opłacalna inwestycja, ponieważ zwraca się już po 6-7 latach. Co więcej, można wziąć udział w programie wspierającym mikroinstalacje, do których należy m.in. rządowy program Mój Prąd 3.0 w 2021 roku. Jeśli masz wątpliwości, ile kosztują panele słoneczne oraz jakie wiążą się z tym oszczędności, sprawdź nasz kalkulator fotowoltaiki. Warto!