Panele słoneczne na dachu z dachówkami lub dachówki fotowoltaiczne

Dodano:
1/21/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Jeśli chcesz założyć instalację fotowoltaiczną na dachu, musisz wybrać odpowiednie rozwiązanie techniczne. Panele fotowoltaiczne zamiast dachówki w klasycznym wydaniu to coraz częściej spotykana opcja montażowa. Dzięki niej możliwe jest wkomponowanie elementu fotowoltaicznego bez zaburzania estetyki domu. Dachówka fotowoltaiczna stanowi ciekawą alternatywę dla montażu modułów na dachu z dachówką. Którą opcję wybrać? W tym tekście przedstawiamy najważniejsze fakty na temat dachówki fotowoltaicznej i zestawiamy ją z tradycyjną formą paneli dachowych.

Czym są panele słoneczne i dlaczego warto je stosować

Moduły fotowoltaiczne, znane powszechnie jako panele, są kluczowym elementem każdej instalacji słonecznej. Przypomnijmy, że możesz zastosować panele fotowoltaiczne zamiast dachówki lub mocować je na pokryciu dachu. Zanim jednak szerzej omówimy oba rozwiązania, przedstawimy Ci schemat pracy instalacji PV, czyli fotowoltaicznej.

Jak działa fotowoltaika? Zadaniem technologii jest pozyskiwanie energii słonecznej jako prądu stałego. Następnie inwerter (falownik) przekształca go na prąd zmienny, czyli dostosowany do działania w ramach standardowej sieci elektrycznej w budynku. Panele słoneczne różnią się pod względem materiałów, wymiarów, technologii czy trwałości. Liderem produkcji i sprzedaży modułów fotowoltaicznych są Chiny, w których siedziby mają wiodące marki tworzące branżę fotowoltaiczną.

Wiedząc, co to jest fotowoltaika i wdrażając odnawialne źródło energii w swoim domu, gospodarstwie czy przedsiębiorstwie, możesz zacząć realnie oszczędzać na prądzie. Przekonasz się o tym, jeśli sięgniesz po kalkulator fotowoltaiki dostępny na naszej stronie. Skorzystaj z energii słonecznej i zapomnij, czym są wysokie rachunki za energię.

Co wybrać – panele słoneczne czy dachówki fotowoltaiczne?

Mocowanie paneli fotowoltaicznych do dachówki nie stanowi dla profesjonalnej ekipy żadnego problemu. Kluczem jest optymalny dobór trwałej konstrukcji montażowej i skierowanie ogniw w stronę Słońca. Nie każdy wie jednak, że dachówka fotowoltaiczna może zastąpić panel słoneczny. Pojawienie się nowatorskiej technologii było możliwe dzięki wynalezieniu cienkowarstwowych ogniw. Nadaje się tym rozwiązaniom znacznie bardziej elastyczną formę niż tradycyjnym i najpopularniejszym ogniwom polikrystalicznym i monokrystalicznym.

Tak zrodziła się idea BIPV, czyli budynku, z którym zintegrowana jest fotowoltaika. Już nie panele fotowoltaiczne na dachówce, a moduły będące nią, zaczęły interesować coraz większe grono inwestorów. Czy słusznie? Aby to ocenić, postanowiliśmy przedstawić Ci zalety i wady pełnowymiarowych paneli słonecznych oraz dachówek fotowoltaicznych.

Zalety pełnowymiarowych paneli słonecznych

Standardowe panele słoneczne są tańsze od dachówek fotowoltaicznych. Skala produkcji zwykłych modułów jest nieporównywalnie większa, podobnie jak konkurencja pomiędzy poszczególnymi markami z całego świata. Panele słoneczne stosunkowo łatwo się montuje, a ich wybór jest tak duży, że każdy inwestor bez problemu znajdzie model o ściśle sprecyzowanych parametrach mocy, sprawności czy wymiarów.

Wady pełnowymiarowych paneli słonecznych

Panele fotowoltaiczne na dachówce pokrywającej dom wyróżniają się pod względem wizualnym. Dla osób szczególnie przywiązanych do estetyki budynku jest to duży problem. Nawet przy inwestycji w droższe modele monokrystaliczne all black (całe czarne), efekt wizualny może być niesatysfakcjonujący. Inne wady poszczególnych paneli słonecznych to już kwestia indywidualnych parametrów. Zawsze unikaj rozwiązań oferowanych przez nieznane firmy, które konkurują ceną kosztem jakości.

Zalety dachówek fotowoltaicznych

Największym plusem dachówek fotowoltaicznych jest estetyka. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak standardowe pokrycia dachowe. W rzeczywistości pobierają energię słoneczną i pracują tak jak standardowe moduły, dostarczając darmowy prąd. Panele fotowoltaiczne zamiast dachówki są promowane przez największe marki, w tym Teslę. Fotowoltaika dla domu powinna być przemyślana nie tylko pod kątem efektywności i bezpieczeństwa, ale również wyglądu instalacji. Dachówka fotowoltaiczna jest pod tym względem niezastąpiona.

Wady dachówek fotowoltaicznych

Do największych minusów dachówek fotowoltaicznych należy relatywnie wysoka cena. Nowoczesna technologia jest wciąż stosunkowo mało znana, dlatego nie każda firma na rynku podejmuje się sprzedaży, montażu czy serwisu tego typu urządzeń. Poza tym dachówka fotowoltaiczna może być zamontowana tylko w jednym kierunku, z określonym kątem nachylenia. Jeśli orientacja dachu jest niesprzyjająca, efektywna praca instalacji staje się niemożliwa.

Czy dachówki fotowoltaiczne są lepsze?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest trudna. Panele fotowoltaiczne zamiast dachówki są ładniejsze, ale i droższe. Na ich wybór bardziej opłaca się zdecydować podczas budowy nowego domu niż przy remoncie, gdy np. standardowe pokrycie było niedawno wymieniane. Jeżeli przywiązujesz dużą wagę do estetyki budynku i dysponujesz odpowiednimi środkami – decyzja jest łatwiejsza. Wybór należy do Ciebie, ponieważ fotowoltaika dla firm zawsze powinna być projektowana pod kątem indywidualnych potrzeb i preferencji!

Panele fotowoltaiczne i dachówka – odnawialne źródła energii

Warto wiedzieć, że na rynku wciąż pojawiają się nowe, udoskonalane technologie. Otrzymane dofinansowanie do fotowoltaiki pozwala na uzyskanie dodatkowych oszczędności i realizację inwestycji bez cięć kosztów. Nie warto oszczędzać na instalacji fotowoltaicznej. Panele fotowoltaiczne jako dachówka to dziś jedna z najbardziej interesujących możliwości. Wybierz firmę Polenergia Fotowoltaika, która wesprze Cię w przeprowadzeniu udanej inwestycji słonecznej!