Czy panele słoneczne w domu są tego warte?

Dodano:
1/21/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Zastanawiasz nad montażem fotowoltaiki, ale nie masz pewności, czy panele słoneczne w domu są tego warte? W artykule analizujemy korzyści i koszty związane z inwestycją w domową instalację fotowoltaiczną, uwzględniając różne zmienne. Dzięki temu będziesz w stanie samodzielnie ocenić, czy panele słoneczne są opłacalne oraz podjąć decyzję o ewentualnym montażu fotowoltaiki dla domu.

Ile kosztuje Twój rachunek za prąd?

Jednym z kluczowych aspektów decydujących o tym, czy panele słoneczne w domu są tego warte, jest wysokość Twoich rachunków za prąd. Fotowoltaika dla domu to inwestycja szczególnie korzystna w gospodarstwach domowych, w których płaci się duże kwoty za energię elektryczną – im więcej jej zużywasz, tym bardziej warto zamontować panele słoneczne.  

Dzięki ogniwom słonecznym zaspokoisz dużą część zapotrzebowania na prąd, w efekcie czego rachunki będą niższe. Prawidłowo dobrana i odpowiednio zamontowana fotowoltaika, oraz wykonana przy użyciu wysokiej jakości komponentów jest w stanie pokryć nawet całość zapotrzebowania budynku na energię. Przekłada się to nie tylko na oszczędności z tytułu mniejszych opłat za prąd, ale oznacza również niezależność elektryczną od zewnętrznych dostawców energii. Jest to najważniejsza odpowiedź na pytanie, czy panele słoneczne są opłacalne w Polsce – z pewnością wiesz, ile kosztuje Twój rachunek za prąd oraz jak często podnoszone są stawki.

Ile kosztuje system paneli słonecznych?

Kolejnym, równie istotnym aspektem, który musisz uwzględnić, zastanawiając się, czy panele słoneczne w domu są tego warte, jest koszt ich zakupu i montażu. Wysokość kosztów zależy od takich czynników jak:

  • jakość komponentów wykorzystanych do budowy instalacji,
  • stawki oferowane przez firmę montażową,
  • wielkość systemu.

Ile kosztują panele słoneczne? Nietrudno się domyślić, że droższe są moduły i inwertery wysokiej jakości. Paradoksalnie jednak opłacają się one bardziej niż kiepskie i mało efektywne panele, które produkują znacznie mniej prądu. Warto więc przeznaczyć więcej pieniędzy na inwestycję, aby przyniosła ona większą stopę zwrotu.

Podobnie wygląda sytuacja z wyborem ekipy montażowej. Możesz zdecydować się na współpracę zarówno z całkowicie początkującą ekipą bez doświadczenia, która zatrudnia pracowników bez odpowiednich certyfikatów, jak i z przedsiębiorstwem działającym w skali ogólnopolskiej, które każdego roku wykonuje kilkaset lub więcej instalacji. Łatwo więc dojść do wniosku, że cena nie powinna być jedynym aspektem uwzględnianym przy decyzji o montażu paneli słonecznych.

O tym, ile kosztuje panel słoneczny, w największym stopniu decyduje wielkość instalacji – im większa jej moc, tym bardziej kosztowna jest inwestycja. Z tego względu niezwykle istotne jest prawidłowe dobranie mocy paneli do zapotrzebowania energetycznego i specyfiki budynku. Zbyt mała moc obniża bowiem oszczędności wynikające z zastosowania fotowoltaiki, a w przypadku zbyt dużej mocy inwestycja generuje niepotrzebne, dodatkowe koszty, nie gwarantując w zamian żadnych korzyści.

Czy Twój dom jest dostosowany do fotowoltaiki?

To, czy panele słoneczne są opłacalne w Polsce, zależy w dużej mierze od przystosowania nieruchomości do wymagań systemu fotowoltaicznego. Kluczowa jest oczywiście konstrukcja dachu, który powinien być nachylony pod odpowiednim kątem (30-40 stopni), co przekłada się na wydajność i pozwala na samoistne usuwanie śniegu czy zabrudzeń z jego powierzchni. Równie ważna jest orientacja dachu, który powinien być zwrócony na południe, co gwarantuje optymalną wydajność instalacji. Z kolei przeszkody tworzą wszelkie zacienienia rzucane przez okoliczne drzewa i budynki.

Krótko mówiąc, to, czy panele słoneczne w domu są tego warte, zależy od położenia budynku oraz rodzaju i kąta nachylenia dachu. Jeżeli nieruchomość znajduje się w orientacji południowej i jest niezacieniona, a kąt dachu wynosi 30-40 stopni, warto zamontować ogniwa. Wątpliwości mogą się pojawić w przypadku konieczności wykonania przeróbek w dachu lub konstrukcji budynku z uwagi na koszty związane z realizacją takich prac.

Jak zamierzasz sfinansować zakup paneli słonecznych w domu?

Wybór źródła finansowania również decyduje o tym, czy panele słoneczne są opłacalne. Sprawdzamy dwie dostępne możliwości, czyli kredyt i środki własne.

Kredyt

Decydując się na kredyt, musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami. Oprocentowanie, prowizja, ewentualne ubezpieczenie oraz inne opłaty sprawiają, że inwestycja staje się droższa. Za zaletę kredytu można natomiast uznać to, że pozwala rozłożyć w czasie niemałe przecież koszty związane z zakupem i montażem paneli słonecznych.

Środki własne

Osoby dysponujące własnym kapitałem w wysokości co najmniej kilkunastu tysięcy złotych są w stanie sfinansować inwestycję w panele słoneczne. Dzięki temu nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów, co zwiększa opłacalność fotowoltaiki. Korzystając z własnych środków, musisz się jednak liczyć z koniecznością wyłożenia stosunkowo dużej kwoty pieniędzy.

Dofinansowanie ze strony państwa

Koszt zakupu komponentów i wykonania przeciętnej instalacji solarnej o mocy ok. 5 kW wynosi ok. 25 000 zł, jednak da się go obniżyć, pozyskując dofinansowanie do fotowoltaiki. W zależności od programu, jesteś w stanie otrzymać kilka tysięcy złotych bezpośredniej dotacji, np. 5 000 zł w ramach inicjatywy Mój Prąd. Oszczędności generuje także możliwość odliczania kosztów inwestycji od podatku dochodowego, co przekłada się na kolejne 3 000-4 000 zł dodatkowych środków. Tym samym musisz pokryć nie 100%, lecz ok. 60-70% wydatków związanych z zakupem i montażem paneli fotowoltaicznych. Dopiero teraz możesz ocenić, ile rzeczywiście warte są panele słoneczne.

Kiedy panele fotowoltaiczne się opłacają?

Niezależnie od ilości energii elektrycznej zużywanej w budynku, warto inwestować w wysokiej jakości panele słoneczne o odpowiednio dobranej mocy, które pokrywają znaczne, a nierzadko całkowite zapotrzebowanie na prąd. Ile kosztują takie ogniwa? Wiele zależy od jakości komponentów oraz rozmiaru inwestycji. Montaż instalacji fotowoltaicznej zapewnia optymalne korzyści finansowe, jeśli jest finansowana z własnych środków w budynku, którego nie trzeba przystosowywać do systemu solarnego.

Inwestycja opłaca się jeszcze bardziej, jeśli w kosztach partycypuje państwo – warto więc skorzystać z dofinansowania w wysokości nawet kilku tysięcy złotych. Jedyną przeszkodą, która może zniechęcać, jest nieodpowiednie usytuowanie i nieprzystosowanie budynku do specyfiki systemu fotowoltaicznego.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat fotowoltaiki? Przeczytaj, co to jest fotowoltaika oraz sprawdź wady i zalety fotowoltaiki.