10 wskazówek, jak oszczędzać na kosztach energii

Dodano:
1/11/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Rosnące z roku na rok ceny prądu oraz kwestia ekologii i ochrony środowiska zmuszają do znalezienia odpowiedzi na pytanie, jak oszczędzać energię. Jednak świadomość takiej potrzeby to jedno, a skuteczne wdrożenie nowych nawyków to drugie. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak oszczędzać energię i bezpiecznie ograniczyć koszty wynikające ze zużycia prądu.

Dlaczego należy oszczędzać energię elektryczną?

Dlaczego warto wiedzieć, jak oszczędzać energię elektryczną? Powodem są przede wszystkim dwie kwestie: finanse i troska o środowisko. Ograniczając zużycie energii, w zależności od nieruchomości, możesz sprawić, że każdego miesiąca w Twoim portfelu zostaną dziesiątki lub nawet setki złotych.

Pieniądze są istotną kwestią, ale wiedza, jak oszczędzać energię elektryczną, pozwala przy okazji troszczyć się o środowisko. Obniżając ilość prądu zużywanego do funkcjonowania nieruchomości, przyczyniamy się do redukcji emisji szkodliwych dla otoczenia naturalnego gazów cieplarnianych. Im mniej energii powstaje przy użyciu paliw kopalnych, tym mniejsza ingerencja w środowisko. Mając to na uwadze, coraz więcej państw, w tym cała Unia Europejska, prowadzi proekologiczną politykę, która dąży do ograniczenia zużycia prądu z tradycyjnych, nieodnawialnych źródeł, takich jak paliwa kopalne czy produkty naftowe.

O ile wiadomo, dlaczego należy i warto oszczędzać energię elektryczną, o tyle odpowiedź na pytanie, jak ograniczyć koszty z tym związane, jest już mniej oczywista. W dalszej części artykułu prezentujemy 10 wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak skutecznie i w bezpieczny sposób oszczędzać prąd.

Jak oszczędzać energię w domu?

Przed Tobą podpowiedzi, dzięki którym nauczysz się, jak można oszczędzać energię elektryczną w domu – bez większego wysiłku na co dzień.

1. Izolacja poddasza

Poddasze jest najbardziej narażone na skutki zmiennych temperatur, a tym samym utratę energii. Można temu skutecznie zapobiec poprzez montaż skutecznej izolacji, ale musi zostać wykonana profesjonalnie i z dobrych materiałów.

2. Uszczelnienie okien

Stolarka, a przede wszystkim okna,, to newralgiczne elementy nieruchomości, przez które ucieka ciepło. Jak zaoszczędzić na energii elektrycznej w takim przypadku? Zadbaj o prawidłowe uszczelnienie. Warto też zastanowić się nad montażem energooszczędnych okien.

3. Zastosowanie oświetlenia LED

Jedną z odpowiedzi na pytanie, jak oszczędzać energię, jest wymiana oświetlenia na źródła światła korzystające z technologii LED. Jej zaletą jest niskie zapotrzebowanie na prąd – warto wprowadzić energooszczędne rozwiązania w domu.

4. Zastosowanie inteligentnych termostatów

Inteligentny termostat służy do automatycznej regulacji temperatury, dzięki czemu nie trzeba za każdym razem ręcznie odkręcać i przykręcać gałki od kaloryfera, aby ustawić odpowiednią temperaturę. To prosty sposób na oszczędność energii elektrycznej.

5. Panele fotowoltaiczne

Sprawdzonym sposobem na obniżenie rachunków za prąd jest fotowoltaika, którą można zamontować w każdym domu. Jako firma zapewniamy kompleksowe wsparcie w wyborze, montażu i serwisie instalacji. Ofertę obejmują zarówno usługi dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych, w ramach których powstaje fotowoltaika dla firm. Co więcej, pomagamy również uzyskać dotację na montaż paneli słonecznych w ramach publicznych programów, co pozwala znacznie obniżyć koszty inwestycji.

Fotowoltaika dla domu to ekologiczna i opłacalna finansowo inwestycja, która umożliwia pozyskanie energii z darmowego źródła, jakim są promienie słoneczne. Dzięki temu można uniknąć ingerencji w środowisko, ponieważ produkcja prądu ze słońca w żaden sposób nie prowadzi do jego degradacji.

Proste wskazówki na co dzień

Odpowiedź na pytanie, jak oszczędzać prąd elektryczny w domu, powinna odnosić się także do codziennych nawyków, które w dużym stopniu wpływają na stopień zużycia prądu, a tym samym wysokość comiesięcznych rachunków. Przeczytaj kilka porad umożliwiających proste i zarazem skuteczne oszczędzanie energii elektrycznej.

6. Gaś światło, gdy wychodzisz z pokoju

Proste, prawda? Teoretycznie tak, ale przecież wciąż wiele osób zapomina o tak prozaicznej czynności, jaką jest gaszenie światła po wyjściu z pomieszczenia.

7. Nie zostawiaj telefonu podłączonego na noc do ładowarki

Telefon podłączony na noc do ładowarki, niepotrzebnie zużywa energię przez wiele godzin. I tak jej nie wykorzystujesz, więc to zwykłe marnotrawstwo – ze szkodą dla Twojego portfela, środowiska i telefonu, który z czasem coraz częściej będzie domagać się ładowania.

8. Używaj zmywarki i pralki, gdy uzbierasz pełną

Nie marnuj prądu na „puste przebiegi” i korzystaj z urządzeń myjących i piorących dopiero w sytuacji, gdy ich przestrzeń robocza zostanie zapełniona. Krótko mówiąc, nie pierz kilku ulubionych ubrań, tylko poczekaj aż uzbiera się cały kosz. 

9. Używaj inteligentnych listew zasilających

Urządzenia typu smart są świetnym wyborem m.in. ze względu na oszczędność energii elektrycznej, czego przykład stanowią inteligentne listwy zasilające. Dzięki nim możliwe jest zdalne odcięcie zasilania, gdy zachodzi taka potrzeba, co ogranicza zużycie prądu.

10. Susz pranie i naczynia w sposób naturalny

Rozkładanie mokrej odzieży na kaloryferach to praktyka, która prowadzi do kosztownej utraty energii, dlatego unikaj jej i susz pranie na dworze lub w pomieszczeniu przystosowanym do tego celu.

Podsumowanie

Rosnące rachunki są wystarczającym powodem, dla którego warto, a wręcz należy oszczędzać energię. Potencjalne korzyści finansowe mogą być dobrą motywacją do zmiany codziennych nawyków. Nie każdy jednak wie, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej. Jako Polenergia jesteśmy w stanie Ci pomóc obniżyć rachunki za prąd nawet o 90% w ramach inwestycji w odnawialne źródła energii. Własne panele fotowoltaiczne to ekologiczna, a przede wszystkim darmowa energia prosto ze słońca. Skontaktuj się z nami i przekonaj się, co mamy do zaproponowania!