7 mitów na temat fotowoltaiki

Dodano:
8/11/2020
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Wokół fotowoltaiki narosło wiele mitów wynikających przede wszystkim z wieloletnich zaniedbań w zakresie edukacji na temat OZE.

Na szczęście dzięki działalności takich firm jak nasza – Polenergia – coraz większe grono Polaków odkrywa korzyści płynące z czerpania energii ze Słońca. W poniższym wpisie przedstawiamy wiele obiegowych opinii, które rozmijają się z faktami.

1. W Polsce nie ma warunków do produkcji energii słonecznej

Rzeczywiście, Polska nie kojarzy się ze szczególnie słonecznym krajem, co może tłumaczyć popularność egzotycznych wakacji w innych stronach świata. Nie zmienia to faktu, że nasłonecznienie w Polsce jest zupełnie wystarczające, aby z powodzeniem stosować panele fotowoltaiczne.

Zgodnie z danymi dostępnymi między innymi na stronie Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki, średnie nasłonecznienie w Polsce wynosi ponad 1000 kWh/m2. Szczególnie dobre warunki do produkcji energii panują w południo-wschodniej części kraju. Nawet w takim miesiącu jak grudzień można w ramach własnej mikroinstalacji wyprodukować do 50% potrzebnej energii, a korzystając z systemu opustów, jest się zabezpieczonym przez cały rok.

Nasłonecznienie w Polsce jest najwyższe w południowo - wschodniej części kraju.

Przy okazji tego mitu warto przypomnieć, że przecież sąsiednie Niemcy leżą na tej samej szerokości geograficznej i są bardzo podobne pod względem warunków pogodowych. Tymczasem to właśnie Niemcy już przed wieloma laty udowodnili, jak efektywne może być zastosowanie fotowoltaiki i innych OZE.

2. Panele fotowoltaiczne w eksploatacji wymagają dużych nakładów pracy i pieniędzy

Nic bardziej mylnego! Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne są praktycznie bezobsługowe, w dużej mierze zautomatyzowane. Aby pozyskiwać darmowy prąd ze Słońca, wystarczy zainwestować w odpowiednie urządzenia, które po zamontowaniu działają same. Jedyny wysiłek po stronie użytkownika polega na sporadycznej kontroli czystości paneli czy monitoringu pracy systemu. Oprócz intensywnego zapylenia pozostałe zanieczyszczenia znikają pod wpływem opadów deszczu.

Panele są produkowane z myślą o działaniu przez dziesiątki lat, co odzwierciedlają długie okresy ochrony gwarancyjnej. Podsumowując – nie należy obawiać się kosztów utrzymania instalacji ani traktować jej jako obciążenia w codziennym życiu.

3. Darmowy prąd ze Słońca tylko w domach jednorodzinnych

Można spotkać się z opinią, że fotowoltaika jest technologią OZE, z której korzystają przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych będący klientami indywidualnymi. Prawda jest diametralnie inna. Otóż energia prosto ze Słońca jest z powodzeniem pozyskiwana również w ramach instalacji w:

·      budynkach wielorodzinnych, blokach, kamienicach,

·      obiektach użyteczności publicznej,

·      biurowcach,

·      halach przemysłowych i magazynach,

·      stadionach i innych obiektach sportowych,

·      świątyniach.

Prosumentami energii są również przedsiębiorcy. Panele fowotoltaiczne często montuje się na dachach, ale bez problemu da się je instalować na gruncie. Krótko mówiąc, inteligentna energia słoneczna jest dla każdego, a nie tylko dla posiadaczy domów jednorodzinnych.

4. Fotowoltaika nie jest bezpieczna dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego

Część osób podejrzliwie podchodzi do wielu nowoczesnych technologii, zakładając, że na przykład panele słoneczne mogą być zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia, a ich wpływ na środowisko naturalne jest tak naprawdę szkodliwy. Prawda czy mit? Fakty jednoznacznie wskazują, że to drugie.

Instalacje nie wydzielają oparów, zapachów czy hałasu. Nie wymagają częstych serwisów ani stosowania dodatkowych urządzeń. Do produkowania poszczególnych elementów systemów rekomendowanych przez Polenergia używa się sprawdzonych, jakościowych materiałów. Środowisko naturalne również jest niezagrożone, a co więcej – zastosowanie paneli fotowoltaicznych pozwala między innymi na rekultywację dawnych terenów kopalnianych czy przemysłowych.

5. Fotowoltaika jest drogą i nieopłacalną inwestycją

Przez wiele lat pokutowało przeświadczenie, że fotowoltaika, podobnie jak inne OZE, jest rozwiązaniem drogim, nieopłacalnym,zarezerwowanym dla niszowej grupy klientów. Dane dotyczące sprzedaży i przyrostów mocy w ostatnich latach obrazują, że siła tego mitu znacząco osłabła.Polska to jeden z pięciu najbardziej dynamicznych rynków fotowoltaicznych w Europie, o czym przekonujemy się jako Polenergia, każdego dnia realizując zlecenia dla klientów z całego kraju.

Postęp technologiczny i wzrost konkurencji na rynku wpłynął na opłacalność inwestycji. Rozsądnie zaprojektowana instalacja na domowe, rolnicze czy firmowe potrzeby zwraca się już po kilku latach. Doświadczeni fachowcy są w stanie przygotować indywidualną kalkulację dla każdego klienta. Jednorazowy wydatek przynosi bardzo szybkie efekty, gdy korzysta się z systemu opustów na podstawie umowy z dostawcą energii.

6. W Polsce nie wspiera się inwestycji fotowoltaicznych

Rzeczywiście, przez lata temat OZE był w Polsce bardzo niszowy, brakowało również systemowych rozwiązań, które wspierałyby inwestycje klientów indywidualnych, przedsiębiorców czy rolników. Aktualna sytuacja jest już inna, ponieważ w zależności od konkretnej sytuacji można skorzystać między innymi z takich programów jak:

·      Mój Prąd,

·      Czyste Powietrze,

·      Ulga Termoizolacyjna.

Sam program Mój Prąd to zastrzyk 5 tysięcy złotych na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, która pozwala czerpać energię prosto ze Słońca. Rolnicy korzystają z ulgi w podatku rolnym, a wiele banków wychodzi naprzeciw klientom, oferując preferencyjne, specjalne kredyty i pożyczki. Jeszcze nigdy nie było tak dobrych uwarunkowań do tego, aby zdecydować się na panele fotowoltaiczne i darmowy prąd ze Słońca.

7. Zachmurzenie i inne czynniki pogodowe uniemożliwiają pracę paneli

Sceptycyzm, a bardziej brak merytorycznej wiedzy sprawia, że wiele osób podważa zasadność montażu instalacji fotowoltaicznej, przypominając o tym, jak wiele dni w roku jest pochmurnych. Fakty są takie, że do produkcji energii słonecznej nie potrzeba Słońca „w zenicie”. Owszem, im lepsze nasłonecznienie, tym wydajniejsza produkcja, ale nowoczesne systemy solarne są dostosowywane do jak najlepszej pracy nawet przy częściowym zacienieniu czy pogorszonych warunkach atmosferycznych.