Audyt instalacji fotowoltaicznej. Co to jest i na czym polega?

Dodano:
5/23/2020
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Audyt instalacji fotowoltaicznej  - co to jest i na czym polega?

Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie, które dosyć często słyszymy od naszych Klientów, poprosiliśmy o pomoc jednego z naszych niezastąpionych audytorów -  Marka, który na co dzień zajmuje się audytami PV.


Polenergia: Marku, Zacznijmy od tego czym w ogóle jest Audyt i jakie są jego rodzaje

Marek:
Wyróżniamy 3 podstawowe audyty. Po pierwsze Audyt przed montażowy, po drugie audyt w trakcie montażu i audyt końcowy czyli audyt po montażowy.

Audyt przed montażowy.

Polega na ocenie możliwości montażu instalacji fotowoltaicznej u Klienta. Sprawdzamy konstrukcję dachu, jej stan oraz rodzaj pokrycia dachowego (dachówka ceramiczna, gont, papa, blachodachówka, blacha trapezowa ,blacha na rąbek) Sprawdzamy również usytuowanie budynku względem kierunków geograficznych oraz ewentualne zacienienie interesującego nas dachu.

Istotne jest także sprawdzenie  linii energetycznych, które przebiegają blisko dachu, czy nie zagrażają bezpieczeństwu monterów PV.

Zwracamy również uwagę na stan instalacji elektrycznej klienta i wykonujemy jej pomiary, a gdy widzimy nieprawidłowości - informujemy o nich często nieświadomego klienta. Ustalamy również miejsce montażu infrastruktury związanej z instalacją fotowoltaiczną.

Audyt w trakcie montażu

Czasami przyjeżdżamy do ekip montujących, aby wesprzeć ich swoją wiedzą w rozwiązaniu problemów w trakcie montażu. W trakcie takiego audytu sprawdzamy poprawność montażu instalacji fotowoltaicznej. W razie stwierdzenia nieprawidłowości zalecamy sposób ich poprawy.

Audyt po montażowy.

Po wykonaniu przez monterów instalacji fotowoltaicznej jedziemy do klienta na audyt po montażowy.Oceniamy poprawność montażu instalacji PV oraz zgodność z normami i projektem. Włączamy falownik, sprawdzamy konfigurację oraz mierzymy  parametry instalacji. Mówiąc kolokwialnie – sprawdzamy czy wszystko działa i zostało poprawnie zamontowane 😊

panele fotowoltaiczne

Polenergia: W jaki sposób można umówić się na audyt? Czy są to niezapowiedziane wizyty?

M: Wizyta audytora umawiana jest na dogodny termin, przede wszystkim drogą telefoniczną. W czasach pandemii to ważne by nie zaskakiwać Klientów niespodziewanymi wizytami.

Polenergia: Skupmy się teraz na audycie po montażowym. Czy  Klient musi być obecny podczas audytu?

M:
Nie, klient nie musi być obecny podczas trwania audytu. Już podczas rozmowy telefonicznej ustalamy z Klientem wszelkie szczegóły naszej pracy, a także prosimy o otwarcie furtki/bramy oraz pomieszczenia, w którym jest falownik wraz z całą infrastrukturą związaną z panelami fotowoltaicznymi tak, aby Klient nie musiał uczestniczyć w całym procesie.

Polenergia: Dlaczego audyt jest taki ważny?

M:
Z doświadczenia wiem, że nie wszystkie firmy z branży PV podchodzą rzetelnie do wykonywanego audytu. Nawet najlepsi specjaliści czasami popełniają błędy, dlatego należy skontrolować ich pracę. Audyt szczególnie ten przed i po montażowy jest bardzo istotny z kilku przyczyn. Po pierwsze niekiedy pozwala na wyłapanie nieprawidłowości, które warto poprawić dla bezpiecznego i efektywnego działania całej instalacji. Po drugie rozmawiamy z klientem o jego spostrzeżeniach w stosunku do samej Ekipy monterskiej i zamontowanej instalacji. Na tym etapie pojawiają się również pytania, na które bardzo szczegółowo odpowiadamy 😊

Polenergia: Jak przebiega audyt i jakie zawiera elementy?

M:
Audyt na każdym etapie jest dość mocno rozbudowany. Sprawdzamy dosłownie wszystko, aby być pewnym, że instalacja działa prawidłowo i jest bezpieczna. Najważniejsze punkty audytu to :

  1. Sprawdzenie sposobu montażu paneli fotowoltaicznych oraz zgodność z projektem,
  2. Rozkręcenie skrzynki AC oraz DC i sprawdzenie prawidłowości połączeń
  3. Wykonanie pomiarów parametrów technicznych instalacji
  4. Wykonanie oceny oraz pomiaru wartości uziemienia.
  5. Ocena estetyki wykonania instalacji fotowoltaicznej
  6. Rozmowa z Klientami odnośnie pracy monterów i ich oceny.

Jak już wcześniej wspomniałem na tym etapie pojawiają się pytania Klientów odnośnie pracy instalacji oraz kontaktu z Polenergia. Tak więc wyjaśniamy wszelkie wątpliwości i odpowiadamy na pytania 😊

  1. Na koniec fotografowanie instalacji
panele fotowoltaiczne
panele fotowoltaiczne

Polenergia:
Uff, wiele punktów do spełnienia 😊 Patrząc przez pryzmat Twojego doświadczenia, powiedz proszę jakie błędy instalatorzy popełniają najczęściej? Na co warto szczególnie zwrócić uwagę?

M:  
Podstawy błąd monterów PV to pójście na „łatwiznę” i montaż śrub dwugwintowych w łaty zamiast w krokwie. Przed montażem zawsze tłumaczymy ekipom monterskim, jak istotne jest, aby konstrukcja była zamontowana bardzo stabilnie, ponieważ musi wytrzymać  naprawdę wiele - od gradu po silny wiatr. Montaż w łaty jest nagminny w całej Polsce – my to eliminujemy 😉. Drugim błędem jest nieprawidłowe podwieszenie przewodów DC pod panelami. Niepodwieszony kabel, który przez wiele lat będzie poruszany wiatrem w pewnym momencie może się przetrzeć. Najgorszą tego konsekwencją jest pożar lub porażenie prądem.

Polenergia: Czy audyt powykonawczy jest standardem wśród firm zajmujących się montażem Paneli fotowoltaicznych?

M:
Niestety nie, a powinien. Generalnie obowiązkiem każdej firmy jest dbanie o dobro i bezpieczeństwo swoich klientów.

Polenergia: Podsumowując, jakie korzyści płyną z wykonania audytu?

M
: Przede wszystkim audyt daje pewność i bezpieczeństwo. Instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją na lata, a więc ma funkcjonować prawidłowo i być niemalże bezobsługowa. Audyt pozwala na wyłapanie i szybką poprawę ewentualnych błędów, które mogłyby wpłynąć na jakość instalacji. Na koniec mała anegdota 😊Pewnego razu w środku nocy, zadzwoniło do mnie zdenerwowane, starsze małżeństwo z informacją, iż ich instalacja którą audytowałem tego samego dnia nie działa. Musiałem uświadomić Klientów, że o tej porze falownik przeszedł w stan uśpienia i obudzi się razem ze słońcem 😊