Co się dzieje z energią w nocy - czy panele produkują prąd?

Dodano:
9/10/2020
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Skoro fotowoltaika polega na pozyskiwaniu energii ze Słońca, to czy możliwe jest generowanie prądu w nocy?

Analogiczne pytanie nasuwa się w kontekście pochmurnej pogody. Odpowiadamy, wyjaśniając, jak zagwarantować sobie swobodny dostęp do niezbędnej energii elektrycznej przez całą dobę.

Czy instalacja fotowoltaiczna pracuje w nocy

Zasada działania fotowoltaiki jest w gruncie rzeczy dość prosta. Promienie Słońca padają na panele fotowoltaiczne, które pozyskują emitowaną przez nie energię. Urządzenie zwane falownikiem lub inwerterem przetwarza prąd stały na prąd zmienny, a więc dostosowany do parametrów ogólnej sieci. W ten sposób powstaje darmowy prąd ze Słońca. Ale czy w takim razie możliwe jest pozyskiwanie energii również po zmroku, gdy nasłonecznienie nie występuje?

Odpowiedzmy na to w możliwie najprostszy sposób: nie, instalacja fotowoltaiczna nie jest w stanie produkować energii po zmroku. To tak, jakby była szczelnie przysłonięta – gdy nie dochodzą do niej promienie słoneczne, ogniwa nie są w stanie wytworzyć choćby szczątkowej ilości prądu. Na szczęście nie jest to problemem ani w przypadku instalacji typu on-grid, ani off-grid. Wyjaśnijmy zatem, dlaczego nie warto przejmować się brakiem możliwości samodzielnego produkowania energii słonecznej po zmroku.

Panele słoneczne w nocy – instalacja typu off-grid

Jeżeli decydujesz się na założenie instalacji wyspowej, czyli typu off-grid, nie łączysz się z ogólną siecią elektryczną. Samowystarczalność ma swoje zalety, ale może być pewnym problemem, gdy z uwagi na warunki atmosferyczne lub porę dnia wyprodukowanie dostatecznej ilości energii nie jest możliwe. Wówczas rozwiązaniem problemu staje się urządzenie nazywane magazynem energii. Służy ono, zgodnie z nazwą, do przechowywania wyprodukowanego prądu, dzięki czemu zyskuje się niezależność na przykład na wypadek anomalii pogodowych.

Panele fotowoltaiczne w nocy – instalacja typu on-grid

Większość klientów Polenergia decyduje się na wybór standardowych instalacji typu on-grid, które polegają na tym, że nadwyżki wyprodukowanej energii słonecznej oddawane są do ogólnej sieci elektrycznej. Jeżeli potrzebujemy ich „z powrotem”, bezpłatnie otrzymujemy 80% wytworzonej wcześniej energii (tak działa system opustów). Fotowoltaika stwarza więc możliwość korzystania z prądu zawsze, również w nocy, bez obawy, że nagle pozostaniemy bez zasilania, bo Słońce schowało się za chmurami lub po prostu zaszło.

Podobne obawy związane z inteligentną energią słoneczną

Podobnie jak działaniem instalacji fotowoltaicznej w nocy, potencjalni klienci martwią się efektywnością pracy paneli słonecznych w warunkach zacienienia, zaśnieżenia czy zachmurzenia. Rzeczywiście, ograniczenie promieniowania słonecznego wpływa na spadek wydajności urządzeń, ale nie oznacza, że przestają one pracować. Nadal wytwarzają darmowy prąd ze Słońca, lecz nie tak efektywnie, jakby nam na tym zależało.

Panele można oczyszczać z zabrudzeń i ostrożnie odśnieżać, żeby ich praca nie była ograniczana. Z kolei odpowiedzią na problem z zacienieniem jest montaż optymalizatorów mocy i wybór jak najlepszych paneli fotowoltaicznych, które dzięki zaawansowanej technologii są w stanie pracować bardzo wydajnie mimo niesprzyjającej aury.

Podsumowując ten wątek, częściowe ograniczenie promieniowania słonecznego w gruncie rzeczy nie stanowi dużego problemu. Warunki panujące w Polsce pozwalają wyprodukować dostatecznie dużo energii, aby cieszyć się jej zapasem lub nadwyżkami wracającymi z sieci przez cały rok. W ostatecznym rozrachunku darmowy prąd ze Słońca udowadnia, jak wielki potencjał tkwi w OZE.

Inteligentna energia w dzień i nocą – o czym pamiętać

Aby instalacja była niezawodna przez 365 dni w roku, na przestrzeni wielu lat, a nawet dekad, trzeba ją zaprojektować z myślą o użytkownikach konkretnego budynku. W Polenergia zatrudniamy dziesiątki specjalistów od tworzenia sprawnych, trwałych i wydajnych mikroinstalacji.

Panele słoneczne i falowniki, które spełniają najwyższe kryteria jakościowe, są wydajne. I choć nie mogą zaprzeczyć prawom fizyki, nie produkując prądu w nocy, w dzień robią to na tyle skutecznie, że nadwyżki są najzupełniej wystarczające.

Niewykorzystana energia słoneczna wyprodukowana w dzień, nocą trafia do ogólnej sieci lub magazynu energii. Na pewno nie przepada, nie marnuje się. Skontaktuj się z Polenergia, jeżeli planujesz zakup urządzeń i chcesz wiedzieć więcej na temat ich działania. Mamy świadomość, że dla osób niezainteresowanych do tej pory fotowoltaiką kwestia pozyskiwania energii prosto ze Słońca jest nie tyle nieinteresująca, co zwyczajnie nieznana.

Ułatwiamy dobór jakościowych urządzeń i zmieszczenie się w nakreślonym budżecie, wraz ze skorzystaniem z programu Mój Prąd i innych dotacji. Dzięki naszemu wsparciu Twój domowy sprzęt do produkowania prądu działa niezawodnie przez cały rok, nawet zimą wytwarzając energię słoneczną przydatną do zasilania domowych urządzeń. Zapomnij o wysokich rachunkach od dostawcy energii!