Czy to już koniec Mojego Prądu?

Dodano:
11/25/2020
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Czy to już koniec dopłat do fotowoltaiki? Jak sprawdził się w Polsce rządowy program Mój Prąd? Komentarz ekspertów Polenergii.

Blisko 80 tysięcy wypłaconych dofinansowań do projektów instalacji PV. Tego chyba nikt się nie spodziewał! – komentuje najnowsze dane Kamil Sankowski, Członek Zarządu ds. sprzedaży Polenergia Fotowoltaika. Fotowoltaika w Polsce rozwija się w kosmicznym tempie – dodał Sankowski.

Fotowoltaika z dotacją? Biorę!

Polacy pokochali darmową energię ze Słońca. Czy ten pozytywny trend utrzyma się po 18 grudnia? Zgodnie z oficjalną informacją - już za nieco ponad 2 miesiące zakończy się program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych. Program, który spopularyzował fotowoltaikę w naszym kraju.  

Gdy w 2019 roku ogłaszano rządowy program Mój Prąd zapewniający do 5 tysięcy złotych dopłaty do zakupu  instalacji fotowoltaicznej, niewiele osób spodziewało się, że pula środków w postaci 1 miliarda(!) złotych może się wyczerpać. 

Jeżeli aktualne tendencje się utrzymają, już wkrótce mogą zniknąć szanse na dofinansowanie do zakupu i montażu paneli pozwalających na produkcję darmowego prądu ze Słońca.

Fotowoltaika – prawdziwy boom na energię słoneczną

Na przestrzeni ostatnich 5 lat Polakom udało się uruchomić i wdrożyć do systemu energetycznego instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 2,5 GW. Według prognoz ekspertów, jeszcze w tym roku uda się osiągnąć wynik 3 GW. Jeśli chodzi o przyrost nowych mocy, plasujemy się na 5. miejscu w Europie, zaraz za Hiszpanią, Niemcami, Holandią i Francją.

Panele fotowoltaiczne w Polsce najchętniej zakładane są przez indywidualnych prosumentów, których przekonuje energia prosto ze słońca, gwarantująca duże oszczędności na rachunkach za prąd. Duże, komercyjne farmy solarne wciąż stanowią tylko niewielką część systemu OZE.

Mój Prąd odegrał rolę zapalnika do rozwoju całej branży PV w Polsce i przyczynił się w istotny sposób do wzrostu świadomości klientów - komentuje rządowy program Maciej Małecki – Dyrektor Sieci Sprzedaży Polenergia Fotowoltaika. Z perspektywy klienta dotacja skracała zwrot z inwestycji w instalacje, przez co jej zakup stawał się jeszcze bardziej atrakcyjny ekonomicznie – dodaje Małecki.

Według dostępnych szacunków, Polacy zainwestowali w mikroinstalacje już około 6 mld zł.
O popularności fotowoltaiki w 2019 i 2020 roku może świadczyć fakt, że wiele banków przygotowało specjalne formy finansowania inwestycji w panele słoneczne. Zmiany są widoczne gołym okiem: jeszcze kilka lat temu o energii słonecznej dyskutowało wąskie grono pasjonatów, a dziś coraz częściej mówi się o tym, że panele fotowoltaiczne znajdą się na co piątym domu w kraju.

Mój Prąd – korzystaj z dotacji, póki są dostępne

Budżet programu Mój Prąd został zasilony kwotą 1 mld zł. Na jedno przedsięwzięcie obejmujące zakup i montaż mikroinstalacji o mocy w przedziale 2-10 kW, można otrzymać do 5 tysięcy złotych (kwota dofinansowania nie może przekraczać 50% kosztów kwalifikowanych, ale w praktyce większość osób ubiega się o najwyższą możliwą sumę wsparcia).

Zainteresowanie rządowym dofinansowaniem przeszło najśmielsze oczekiwania. Urzędnicy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie nadążają z rozpatrywaniem wniosków. Bywa, że na odpowiedź Funduszu należy czekać nawet do 3 miesięcy. Tempo przyrostu mocy polskiej fotowoltaiki jest ogromne, więc na pozór imponująca kwota 1 mld złotych coraz szybciej się kurczy. 

Program Mój Prąd okazał się niezwykłym sukcesem, przyspieszając polską transformację energetyczną, pomagając w jej finansowaniu i zapewniając dziesiątki tysięcy miejsc pracy – komentuje Bartosz Majewski, Członek Zarządu ds. operacyjnych Polenergia Fotowoltaika. Szacujemy, że dzięki rozwojowi fotowoltaiki powstało w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat co najmniej 30-40 tys. nowych miejsc pracy – efekt nie do przecenienia w czasach kryzysu postcovidowego – dodaje Majewski. 

Termin przyjmowania wniosków w ramach II, aktualnego naboru mija 18 grudnia 2020 roku, więc z decyzją o inwestycji w darmowy prąd ze Słońca należy się pospieszyć.

Warto zwrócić jednak uwagę, że perspektywa kończących się powoli dotacji nie zmieni potrzeb samych klientów. Gospodarstwa domowe dalej będą poszukiwać sposobów na ograniczenie rosnących wydatków na energię elektryczną a fotowoltaika jest najlepszym sposobem na zmniejszenie rachunków nawet o 90%. Wśród klientów mamy coraz więcej tych, którzy do zakupu instalacji zostali zachęceni przez innych prosumentów, którzy zdążyli już przekonać się jak bardzo fotowoltaika się opłaca – a opłaca się każdemu – komentuje Maciej Małecki, Dyrektor Sieci Sprzedaży Polenergia Fotowoltaika.

Co dalej z programem Mój Prąd?

W przestrzeni publicznej pojawiają się różne deklaracje i zapowiedzi, między innymi o:

  • rozszerzeniu programu Mój Prąd o dotacje na domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych,
  • wpisaniu programu Mój Prąd do Krajowego Planu Odbudowy w celu uzyskania dodatkowych środków unijnych,
  • uruchomieniu nowej edycji programu, z nową pulą środków do rozdysponowania.

Na razie nie ma jednak potwierdzonych informacji, co dalej z programem Mój Prąd, gdy wyczerpana zostanie pula 1 mld złotych. A nastąpi to szybciej, niż jeszcze niedawno przewidywano. Tym samym każdemu, kogo interesuje samodzielna energia prosto ze Słońca przy wykorzystaniu państwowej dotacji, można zalecić, aby jak najszybciej przeszedł do realizacji swoich planów.

Tańsza instalacja fotowoltaiczna z Polenergia

Aby zdążyć przed upływem terminu składania wniosków, warto powierzyć realizację inwestycji firmie, która działa kompleksowo i skutecznie. Taką marką na polskim rynku jest Polenergia Fotowoltaika– mówi Kamil Sankowski, Członek Zarządu ds. Sprzedaży. Oferujemy pomoc w załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności do uzyskania dotacji w wysokości 5 tysięcy zł. Ponadto angażujemy się w każdy etap prac prowadzących do samodzielnej i bezobsługowej produkcji energii prosto ze Słońca – dodaje Sankowski.

1. Oferujemy bezpłatną konsultację

Nasi eksperci dokonują darmowych obliczeń, aby ustalić, jaka instalacja najlepiej pasuje do budynku Klienta i przekazują wszelkie niezbędne wskazówki do dalszych etapów inwestycji.

2. Wspieramy w pozyskaniu środków na inwestycję

Panele fotowoltaiczne, inwerter, koszty montażu – wiemy, że sama dotacja z programu Mój Prąd nie wystarczy, aby sfinansować mikroinstalację. Dlatego pomagamy w pozyskaniu kredytów i skorzystaniu z ulg i dofinansowań.

3. Wykonujemy indywidualny projekt instalacji

Mając do dyspozycji wszystkie niezbędne dane, zlecamy projektantom przygotowanie efektywnej instalacji w ramach określonego budżetu. Proponujemy wydajne moduły i inne elementy systemu, które wyróżniają się między innymi długimi okresami gwarancyjnymi.

4. Przeprowadzamy montaż i podłączenie

Zanim minie termin składania wniosków do programu Mój Prąd, jesteśmy w stanie przeprowadzić profesjonalny montaż instalacji fotowoltaicznej. 

5. Gwarantujemy opiekę i wsparcie

Nasi specjaliści dostępni są 24/7. Jak najszybciej rozważ wszystkie „za” i „przeciw” instalacji fotowoltaicznej, ponieważ program „Mój Prąd” w aktualnej formule zmierza ku końcowi!