Czym się różni pompa ciepła od lodówki?

Dodano:
12/11/2020
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Choć pompa ciepła i lodówka są urządzeniami o diametralnie różnych funkcjach, można znaleźć pomiędzy nimi pewien interesujący związek. Dowiedz się więcej o mechanizmie, który pozwala pompie ciepła na pozyskiwanie energii do ogrzewania domu. Rozpatrujemy go w odniesieniu do lodówki służącej do chłodzenia produktów spożywczych.

Prosta zasada działania pompy ciepła

Coraz większa popularność pomp ciepła skłania ku zastanowieniu się, jaki jest mechanizm ich działania. Ten rodzaj odnawialnych źródeł energii wbrew pozorom nie ma skomplikowanej budowy, a to, w jaki sposób pozyskuje ciepło do domu, jest łatwe do zrozumienia.

Pompa ciepła w zależności od wariantu pozyskuje energię z ruchu cząstek powietrza, gruntu lub wody. Dlatego na zewnątrz budynku wcale nie musi być szczególnie ciepło, żeby za pomocą nowoczesnego sprzętu OZE ogrzewać dom, rezygnując tym samym z konwencjonalnych kotłów grzewczych. Każdy model pracuje dzięki zamkniętemu układowi, w którym krąży specjalna ciecz.

Kolejność jest następująca. Najpierw czynnik roboczy krążący w instalacji źródła ciepła pobiera energię z otoczenia – ze wspomnianego gruntu, powietrza lub wody. Pozyskane w ten sposób ciepło trafia do parownika, a czynnik chłodniczy zaczyna wrzeć (potrzebuje do tego relatywnie niskiej temperatury), uwalniając tym samym parę. Jej temperatura wzrasta po dotarciu do sprężarki. Gorąca para skrapla się w skraplaczu, a wytworzone ciepło jest wykorzystywane przez instalację grzewczą oraz do dogrzania ciepłej wody użytkowej. Na ostatnim etapie czynnik wraca do zamkniętego obiegu i jest poddawany rozprężeniu.

Szacuje się, że do wyprodukowania ciepła za pomocą tej metody aż 75% energii pozyskuje się w sposób ekologiczny, z zewnątrz. Tylko 25% wymaga zasilanie pracy samego urządzenia, dlatego wiele osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej, żeby do zupełnego minimum zredukować rachunki za prąd potrzebny do działania pompy ciepła.

Odwrócone działanie lodówki

Mechanizm pracy pompy ciepła można wytłumaczyć jeszcze krócej i bardziej obrazowo. To odwrócone działanie... lodówki, czyli doskonale znanego każdemu urządzenia. Zadaniem chłodziarki jest pozyskiwanie ciepła z włożonych do niej produktów, czyli np. nabiału, owoców i warzyw, mięsa czy napojów. Zabierając im energię, obniża temperaturę, a ciepło oddaje otoczeniu.

Aby nie zaburzać prawidłowej pracy lodówki, nie należy wkładać do niej gorących, rozgrzanych produktów. Z kolei pompa ciepła do wydajnej pracy potrzebuje niskiej temperatury instalacji wewnętrznej, dlatego tak dobrze pasuje do ogrzewania podłogowego. Pompy ciepła oraz chłodziarki wymagają przemyślanego wyboru, aby ich efektywność oraz trwałość były jak najwyższe. Wysokiej jakości produkty znajdziesz w ofercie naszej firmy Polenergia.