„Czyste Powietrze” na nowych zasadach

Dodano:
6/15/2020
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

15 maja weszły w życie zmiany dotyczące rządowego programu walki ze smogiem. To dobra wiadomość dla tych, którzy zastanawiają się nad własną instalacją fotowoltaiczną. Teraz posiadanie domowej elektrowni słonecznej będzie jeszcze prostsze, a wszelkie niezbędne formalności można załatwić bez wychodzenia z domu.

Program „Czyste Powietrze” działa od 2018 roku i został stworzony głównie po to by zachęcać Polaków do inwestycji w proekologiczne rozwiązania – m.in. taki jak likwidacja starych kotłów grzewczych i termomodernizacja domów. Ale rząd przewidział też wsparcie dla inwestycji związanych z fotowoltaiką. Niestety jak dotąd program był realizowany dość opornie – stąd konieczność zmian.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadził więc zmiany – dotyczące głównie procedur przyznawania dotacji. Teraz ma być szybciej i łatwiej. Wnioski na nowych zasadach można składać od 15 maja,ale po kolei…

Na czym polega uproszczenie?

Przede wszystkim na ograniczeniu biurokracji – formularz wniosku o dofinansowanie został uproszczony tak, aby jego wypełnienie zajmowało kilka chwil i wymagało złożenia jedynie tych najbardziej potrzebnych dokumentów. Dzięki temu na decyzję o przyznaniu wsparcie nie będziemy już czekać przez trzy miesiące tylko przez najwyżej 30 dni.

Co więcej – od 10 czerwca wnioski można składać bez wychodzenia z domu. Specjalne elektroniczne formularze są już dostępne w Internecie pod adresem www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-czyste-powietrze.Wystarczy wejść na stronę, wypełnić zamieszczony tam wniosek, dodać wszystkie niezbędne załączniki i podpisać go zdalnie. Do potwierdzenia naszej tożsamości możemy wykorzystać zarówno podpis zaufany jak i kwalifikowany. Uwierzytelnienie wniosku można też przeprowadzić jak dotychczas – czyli zalogować się na Portalu Beneficjenta na stronie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wybieramy właściwy dla naszego miejsca zamieszkania), wypełnić zamieszczony tam wniosek, wydrukować go, podpisać i dostarczyć w wersji papierowej wraz z potrzebnymi załącznikami do siedziby WFOŚiGW lub Urzędu Gminy.

„Czyste Powietrze” i fotowoltaika.

Program „Czyste Powietrze” jest też zintegrowany z innym rządowym projektem – „Mój Prąd” – który wspiera inwestycję w fotowoltaikę. Dotychczas oba te programy działały dwutorowo – ale od maja to się zmieniło. Nowe przepisy umożliwiają uzyskanie 5 tysięcy złotych dotacji na montaż instalacji fotowoltaicznej – co ważne – bez konieczności składania dwóch oddzielnych wniosków. Rządowym wsparciem objęte są instalacje o mocy nie mniejszej niż 2 kW i nie większej niż 10kW. Jak zapewnia NFOŚiGW – na najwyższe dofinansowanie będzie można liczyć w momencie, gdy zdecydujemy się na inwestycję, która jest najbardziej korzystna dla poprawy jakości powietrza i klimatu – czyli instalacja zarówno pompy ciepła jak i paneli fotowoltaicznych. Upraszczając –jeśli planujemy antysmogową inwestycję w naszym domu – na przykład na montaż wspomnianej pompy ciepła i dodatkowo zdecydujemy się na fotowoltaikę – wówczas dopłata do takiej modernizacji wzrośnie o 5 tysięcy złotych.

Odetchnij z ulgą!

Kolejną dobrą wiadomością jest to, że dotacje z programu„Czyste Powietrze” można łączyć z ulgą termomodernizacyjną oraz podatkową. Co prawda nie ma możliwości odliczenia pieniędzy, które otrzymaliśmy w ramach rządowego wsparcia ale możemy sobie odpisać od podatku część tzw. wydatków niedofinansowanych - czyli tych zapłaconych z własnej kieszeni. W PIT możemy odliczyć do 53 tysięcy złotych wydanych w związku z termomodernizacją budynku,w tym środki przeznaczone na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Trzeba tylko pamiętać o fakturach VAT.

Program „Czyste Powietrze” będzie trwał do 2029 roku.Przeznaczono na niego aż 103 miliardy złotych. Z finansowanie mogą skorzystać właściciele oraz współwłaściciele domów jednorodzinnych lub mieszkań znajdujących się w takim domu. To oznacza z rządowego wsparcia w ramach tego programu mogą skorzystać aż 3 miliony gospodarstw.