Fotowoltaika dla firm - jakie są korzyści z paneli fotowoltaicznych dla biznesu

Dodano:
3/3/2022
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Czy firma może być prosumentem i w ten sposób obniżyć rachunki za prąd? Czy fotowoltaika dla firm zawsze oznacza opłacalność i czy warto w nią inwestować? O wszystkim, co związane z panelami słonecznymi dla przedsiębiorstw, przeczytasz w poniższym artykule.

Fotowoltaika – ile firma może zaoszczędzić?

Opłacalność fotowoltaiki dla firm jest uzależniona od wielu czynników, w tym m.in.:

 • parametrów technicznych oraz jakości wykonania i montażu paneli fotowoltaicznych, inwertera i pozostałych elementów tworzących system,
 • lokalizacji budynku i nasłonecznienia modułów,
 • godzin najintensywniejszego zużycia energii w budynku firmowym,
 • specyfiki działalności i zapotrzebowania energetycznego budynku,
 • cen panujących na rynku energii i urządzeń.

Zalety fotowoltaiki dla firm są niepodważalne, temu zresztą poświęcamy cały artykuł, który powstaje w szczególnym momencie. Fotowoltaika w Polsce rozwija się w bardzo dobrym tempie, ale 2022 to rok, w którym zmienia się system rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii. Wciąż nie jesteśmy pewni w 100%, jak w praktyce będzie wyglądała opłacalność produkowania prądu ze Słońca w perspektywie najbliższych lat, w których wzrosty cen energii są wysoce prawdopodobne. Możesz mieć jednak pewność, że Twoje przedsiębiorstwo oszczędzi środki dzięki zwiększeniu niezależności energetycznej, choć trudno wskazać dokładny poziom tych oszczędności. Ważne, aby punktem wyjścia do projektowania instalacji było przede wszystkim zapotrzebowanie energetyczne konkretnego budynku i przedsiębiorstwa.

Obniżenie kosztu energii

Podobnie jak pompy ciepła czy zasilanie wiatrowe, tak i fotowoltaika dla firm oznacza przede wszystkim zalety związane z oszczędnościami i budowaniem pozytywnego wizerunku, o czym będzie jeszcze okazja napisać dłużej.

Dzięki nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) od 2019 roku przedsiębiorcy są traktowani przez prawo podobnie jak właściciele domów jednorodzinnych – mogą otrzymać status prosumentów. Słowo prosument oznacza jednoczesnego producenta i konsumenta energii, właściciela instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kWp. Taki status daje wiele korzyści z fotowoltaiki dla firm, a mianowicie:

 • możliwość odliczenia VAT-u od instalacji,
 • możliwość odliczenia kosztów instalacji od dochodu,
 • ulgę termomodernizacyjną.

Co najważniejsze, Twoje rachunki stają się z miejsca znacząco niższe. Comiesięczne faktury za energię przestają być dla przedsiębiorstwa zmorą.

Fotowoltaika dla biznesu jest opłacalna w budynkach firmowych z jeszcze jednego względu. Standardowe godziny pracy przedsiębiorstw pokrywają się z godzinami najlepszego nasłonecznienia, a więc najwydajniejszej produkcji energii przez panele fotowoltaiczne dla firm. Prąd jest zużywany na bieżąco, a Twój biznes pozostaje zabezpieczony dzięki inwestycji, która pozwala znaleźć oszczędności w budżecie.

Odliczenie paneli fotowoltaicznych od podatku

Podobnie jak fotowoltaika dla domu, korzyści, jakie daje fotowoltaika w firmie, wynikają w pewnej mierze z możliwości odliczeń podatkowych. Jak wspomnieliśmy, jako przedsiębiorca możesz odliczyć cały VAT. Inwestycja podlega też odliczeniom od dochodu – trudno, żeby było inaczej, skoro to koszt. Do tego dochodzi kwestia ulgi termomodernizacyjnej dla płatników podatku PIT. Kwota odliczenia w ramach ulgi nie może przekraczać 53 tys. zł, a forma rozliczenia (skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt) nie mają w tej sytuacji znaczenia.

Dotacje na fotowoltaikę dla firm

Wypłacane z publicznych środków dofinansowanie do fotowoltaiki kojarzy się powszechnie z dotacjami przeznaczonymi dla właścicieli domów jednorodzinnych czy rolników. Tymczasem wśród dotacji dla firm na przestrzeni ostatnich lat należy wyróżnić takie programy jak np.:

 • Energia Plus,
 • Inwestycje energooszczędne w małych i średnich przedsiębiorstwach,
 • Bocian,
 • Infrastruktura i Środowisko.

Warto pozostawać na bieżąco i wiedzieć, jakie aktualnie przysługują dotacje na fotowoltaikę dla przedsiębiorstw.

Budowanie wizerunku marki

Na pytanie „fotowoltaika dla firm – czy warto?” można odpowiedzieć: tak, zdecydowanie warto! Jednym z niebagatelnych argumentów są też kwestie wizerunkowe. Budynek firmowy, na którego dachu zamontowano panele słoneczne, prezentuje się nowocześnie i odpowiedzialnie. Klienci z roku na rok coraz bardziej doceniają prośrodowiskowe działania przedsiębiorstw, o których możesz informować m.in. w mediach społecznościowych czy na stronie internetowej firmy.

Podsumowanie

Fotowoltaika dla firm ze swoimi korzyściami i zaletami skłania do rozwoju swojego biznesu w zielonym kierunku. Skoro oszczędności dla budżetu są bardzo realne, można otrzymać dotację czy ulgi w podatkach, to wybór zdaje się oczywisty. Przedsiębiorco, postaw na odnawialne źródła energii i fotowoltaikę dostarczoną przez wiarygodną firmę!