Fotowoltaika - rozliczanie energii w systemie opustów

Dodano:
10/30/2020
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Fotowoltaika to technologia pozwalająca produkować darmowy prąd ze Słońca.

Na czym jednak dokładnie polega generowanie oszczędności, skoro instalacja nie jest w stanie pracować w nocy lub w warunkach całkowitego zacienienia? To jedna z wielu wątpliwości, które rozwiewamy w poniższym artykule. Dowiedz się, jak rozlicza się inteligentną energię uzyskiwaną z wykorzystaniem paneli słonecznych.

Instalacje typu on-grid oraz off-grid

Montując panele słoneczne na dachu lub podłożu, masz do wyboru dwa typy instalacji:

• on-grid,

• off-grid.

Drugi wariant nazywa się wyspowym, ponieważ instalacja jest niezależna – wyprodukowany, darmowy prąd ze Słońca wykorzystujesz na własny użytek lub ewentualnie gromadzisz w specjalnych magazynach energii. To jednak mało popularne rozwiązanie, choćby dlatego, że w przypadku jakiejkolwiek awarii systemu solarnego pozostajesz bez dostępu do prądu.

Większość osób wybiera instalację typu on grid, która polega na tym, że przez cały czas jest się podłączonym do ogólnej sieci energetycznej. Jakie są tego najistotniejsze konsekwencje? Dowiedz się więcej, zanim wybierzesz współpracę z Polenergia i zainwestujesz w OZE, aby czerpać energię prosto ze Słońca i zasilać nią dom.

Rozliczanie energii słonecznej bez tajemnic

Decyzja o wyborze instalacji typu on-grid nie powinna dziwić. Jej montaż to jeden z warunków otrzymania wsparcia w ramach programu Mój Prąd (dotacja do 5 tys. zł), a poza tym gwarancja, że pod względem korzystania z energii elektrycznej w praktyce niewiele się zmieni. Poza tym, że zapomnisz, czym są wysokie rachunki za prąd, lecz o tym za chwilę.

Przyjmijmy, że masz już wybraną instalację o konkretnej mocy i parametrach, a firma odpowiedzialna za montaż założyła wszystkie elementy na zewnątrz i wewnątrz budynku. Teraz przychodzi moment wpięcia się do sieci ogólnej.

W tym celu kontaktujesz się ze swoim zakładem energetycznym, czyli np. firmą Enea, Tauron czy Energa. Podpisujesz dwustronną umowę lub aneks do umowy i czekasz na montaż specjalnego licznika dwukierunkowego. Zadaniem tego urządzenia jest wiarygodny pomiar, ile energii wprowadzasz do sieci, a ile z niej pobierasz. Jakie ma to znaczenie? Kluczowe dla zrozumienia, z czego wynikają oszczędności dzięki fotowoltaice.

Mikroinstalacje projektuje i wykonuje się w taki sposób, żeby pozwalały pozyskiwać energię potrzebną do zasilania wszystkich urządzeń. Ważne jednak, aby uwzględnić produkcję nadwyżek, które trafiają do sieci. Gdy Twoja instalacja nie generuje darmowego prądu ze Słońca, np. w nocy, lub działa niedostatecznie wydajnie, np. zimą, pobierasz energię z ogólnej sieci. Możesz korzystać z nadwyżek, ale nie w 100%.

System opustów w Polsce

• W przypadku instalacji o mocy do 10 kWp za każdą odprowadzoną do sieci 1 kWh masz prawo – jako prosument – odebrać 0,8 kWh.

• W przypadku instalacji o mocy 10-50 kWp za każdą odprowadzoną do sieci 1 kWh masz prawo – jako prosument – odebrać 0,7 kWh.

Krótko mówiąc, przysługuje Ci dostęp do 70% lub 80% wyprodukowanej energii słonecznej. Rozliczenie przez dystrybutora energii, na podstawie danych z licznika dwukierunkowego, następuje po roku.

Rachunki regulujesz tak, jak ustalisz z zakładem, np. co miesiąc, dwa miesiące lub pół roku. Ważne jednak, że za energię rozliczaną w systemie opustów nie płacisz nawet złotówki w ramach opłaty dystrybucyjnej. Prowadzenie rozliczeń przez zakład również jest darmowe. Regularne rachunki stają się niemalże symboliczne, a inwestycja zwraca się już po około 6-8 latach.

Podsumowanie

Jak widzisz, OZE się opłaca, a fotowoltaika jest tego idealnym przykładem. Jeżeli szukasz wsparcia w załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności, a nie tylko zakupieniu dobrych, wydajnych i trwałych paneli fotowoltaicznych, wybierz Polenergia. Nasi fachowcy dokładnie obliczają, jaka powinna być moc Twojej instalacji, tak aby energii prosto ze Słońca starczyło na autokonsumpcję, a przekazywanie nadwyżek do ogólnej sieci było opłacalne.

Założenie licznika dwukierunkowego czy podpisanie nowej umowy z dystrybutorem energii nie jest szczególnie skomplikowaną procedurą. Napisz lub zadzwoń, a otrzymasz bezpłatną, merytoryczną konsultację z doświadczonymi fachowcami.