Ile potrzebuje paneli fotowoltaicznych, aby pokryć zapotrzebowanie mojego domu?

Dodano:
5/23/2020
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Ile paneli muszę założyć na swój dach?

Jakiej mocy potrzebuje, aby instalacja realnie spełniała swoją funkcje, czyli obniżała rachunki niemal do zera? Takie pytania padają dość często, dlatego w poniższym artykule opowiemy w jaki sposób dobrać odpowiednią moc oraz co za tym idzie, ilość paneli fotowoltaicznych. Zapraszam do artykułu.

Od czego to zależy, że na jednym dachu montujemy 10, a na innym 100 modułów fotowoltaicznych? Odpowiedź jest prosta - od zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego.Ale skąd mamy wiedzieć jakie jest zapotrzebowanie? Otóż taką informację znajdziemy na fakturze za prąd w postaci ROCZNEGO zużycia.

Możecie również zadzwonić do swojego dystrybutora energii aby dowiedzieć się, jakie było Wasze zużycie w poprzednim roku .Istotne jest to, by planując instalację fotowoltaiczną uwzględnić, czy Wasze zapotrzebowanie wzrośnie w przyszłym roku np. poprzez założenie klimatyzacji. Co oczywiście dzieje się dość często przy obecnych temperaturach w okresie letnim.

Przy założeniu, że nasze zapotrzebowanie przez najbliższe lata będzie na tym samym poziomie co obecnie, nie warto montować dużo większej mocy niż realnie potrzebujemy.Jaka jest optymalna liczba paneli fotowoltaicznych dla mojego zapotrzebowania?

Aby pokazać Wam jak obliczyć potrzebną liczbę modułów fotowoltaicznych, posłużymy się przykładem.

Przyjmijmy, iż nasze zużycie roczne wynosi 4650 kWh

4650 kWh / 1000h = 4,6 kW

Pamiętajcie, iż przesyłając energię do dystrybutora odzyskujemy jej 80%. Co w praktyce oznacza, iż powinniśmy zamontować panele o mocy 20% większej niż wynika ze zużycia.

4,65 kW * 1,2 = 5,58 kW

Tyle wynosi nasze zapotrzebowanie energetyczne wyrażone w kW. Teraz załóżmy, iż moc jednego modułu wynosi 310 kWp.310 kWp / 1000 = 0.31 kWp

Należy jednak pamiętać, iż maksymalna moc modułów określana jest w warunkach testowych, czyli w odpowiedniej temperaturze i nasłonecznieniu. W rzeczywistości takie warunki występują bardzo rzadko co oznacza, iż faktyczna moc modułu będzie niższa.

5,58kW / 0.31 kWp = 18 - ilość modułów potrzebnych do zaspokojenia potrzeb energetycznych naszego gospodarstwa domowego.

Warto jednak skonsultować się z doradcą, który na podstawie oględzin Twojego domu, możliwości montażowych, potencjału nasłonecznienia oraz zużycia energetycznego, dobierze optymalną ilość paneli.

Umów się na bezpłatne spotkanie z przedstawicielem Polenergia Fotowoltaika i poznaj korzyści jakie niesie za sobą własna instalacja fotowoltaiczna.