Mój Prąd 3.0 – fotowoltaiczna dotacja na nowych zasadach

Dodano:
4/23/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Po kilku miesiącach oczekiwań na konkretne deklaracje poznaliśmy pierwsze szczegóły trzeciej odsłony programu Mój Prąd, którego poprzednie edycje okazały się sporym sukcesem i w dużej mierze przyczyniły się do popularyzacji fotowoltaiki na polskim rynku. W poniższym artykule zgromadziliśmy najważniejsze informacje dotyczące planowanej daty naboru oraz kluczowych założeń kontynuacji rządowych dofinansowań.

Mój Prąd 3.0 – oficjalna zapowiedź NFOŚiGW

Druga odsłona programu Mój Prąd przyniosła nadspodziewanie dobre rezultaty, a podstawowa pula środków (1 mld zł) na dotacje została rozdysponowana jeszcze przed końcem naboru. Nic więc dziwnego, że wielu Polaków zainteresowanych założeniem mikroinstalacji fotowoltaicznej z niecierpliwością oczekiwało nowych informacji na temat kolejnych publicznych dofinansowań. Tylko w 2020 roku w Polsce zainstalowano instalacje słoneczne o łącznej mocy 2,2 GW.

Założenia trzeciej odsłony programu przedstawił Paweł Mirowski – wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wskazał przy tym, że „kluczowym celem nowej odsłony programu pozostanie zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, ale dodatkowo chcemy położyć nacisk na autokonsumpcję wytworzonej energii elektrycznej”.

Najważniejsze założenia pozostają niezmienne:

  • dotacja będzie przyznawana na inwestycje podłączone do sieci OSD (operatora systemu dystrybucyjnego),
  • beneficjentami mają być inwestorzy w mikroinstalacje o przedziale mocy od 2 do 10 kW.

Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie budżet przeznaczony na realizację wniosków z trzeciego naboru, jednak ogłoszono, że będą to środki pochodzące z funduszy unijnych. Za koszty kwalifikowane zostaną uznane wydatki poniesione między 1 lutego 2020 roku a 31 grudnia 2023 roku. Trzeba poczekać na szczegółowe informacje, na jakie warunki mogą liczyć inwestorzy, którzy zakupili instalację przed ogłoszeniem naboru i są zainteresowani odzyskaniem części przeznaczonych środków. Przypomnijmy, że we wcześniejszych odsłonach maksymalna kwota dofinansowania wynosiła 5000 zł. Teraz ma być to kwota zależna od zakresu rzeczowego inwestycji.

Od kiedy będziemy mogli składać wnioski?

Zgodnie z zapowiedziami wiceprezesa NFOŚiGW, rozpoczęcie naboru jest planowane na 1 lipca 2021 roku. Wciąż trwają prace koncepcyjne, które dotyczą zarówno detali programu, jak i możliwości jego rozszerzenia. Część z opracowywanych planów była wcześniej sygnalizowana lub przewidywana – chodzi m.in. włączenie do programu:

  • ładowarek EV – punktów ładowania pojazdów elektrycznych,
  • magazynów ciepła i chłodu,
  • inteligentnych systemów energetycznych.

Jeżeli tylko część z tych planów zostanie wcielona w życie przy okazji trzeciej edycji programu Mój Prąd, Polacy zyskają możliwość pozyskania dofinansowania na technologie, które stanowią obecnie swoistą niszę, choć o ogromnym potencjalne rozwoju. Już teraz na polskich drogach porusza się kilkanaście tysięcy zarejestrowanych, elektrycznych samochodów, a warunkiem ich popularyzacji jest zwiększenie dostępności do ładowarek. Analogicznie – magazyny ciepła/chłodu oraz inteligentne systemy zarządzania domową energią zyskają na popularności, jeżeli będzie istniała możliwość pozyskania dotacji na ich zakup. Samo uwzględnienie tych technologii w rządowym programie pełni rolę promocyjną i edukacyjną, stanowiąc szansę na przyspieszenie „zielonej rewolucji” w całej Polsce. Jak możemy przeczytać na stronie NFOŚiGW, szczegóły Mój Prąd 3.0 (wraz z kluczową informacją o budżecie) zostaną ogłoszone wkrótce.

Inwestycja z Polenergia Fotowoltaika

Zawsze działamy z myślą o korzyściach klientów, dlatego masz pewność, że nasi pracownicy udzielą wszelkich aktualnych informacji na temat dostępnych dotacji. Wybierając naszą firmę, zyskujesz merytoryczne i formalne wsparcie w pozyskiwaniu dofinansowania na fotowoltaikę. Niezależnie od ostatecznego kształtu trzeciej odsłony programu wdrażanego przez NFOŚiGW współpraca z Polenergia to najlepszy wybór, jeśli interesuje Cię wydajna, niezawodna fotowoltaika.