Mój Prąd 5.0 rusza od połowy kwietnia!

Dodano:
4/5/2023
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

To już oficjalne – od połowy kwietnia zostanie uruchomiona piąta edycja programu dofinansowań „Mój Prąd”. W jego ramach będzie można starać się o bezzwrotne środki na inwestycję w panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, magazyny energii i pompy ciepła. Na jakich zasadach tym razem będą udzielane państwowe dotacje?

„Mój Prąd 5.0” – wstępne założenia

Informacja na temat uruchomienia dofinansowań z programu „Mój Prąd 5.0” została opublikowana przez NFOŚiGW.Zgodnie z jej treścią, pewne jest to, że nowa edycja rządowej inicjatywy będzie uruchomiona w połowie kwietnia i poza panelami fotowoltaicznymi obejmie również pompy ciepła, magazyny energii i kolektory słoneczne. Zakres przedmiotowy dotacji zostanie więc poszerzony o urządzenia, które w poprzednich edycjach były z niego wyłączone.

Jak wskazuje NFOŚiGW, decyzja o powiększeniu liczby potencjalnych beneficjentów była podyktowana chęcią stworzenia kompleksowego programu dotacji do OZE – nie tylko do fotowoltaiki, ale również innych źródeł energii i rozwiązań przyjaznych środowisku. Instytucja odpowiedzialna za dofinansowania z programu „Mój Prąd 5.0” podkreśla, że w wielu przypadkach tylko połączenie kilka różnych metod produkcji oraz magazynowania prądu i ciepła umożliwia stworzenie efektywnego, oszczędnego i maksymalnie samowystarczalnego pod tym względem gospodarstwa domowego.

Wysokość dotacji w programie „Mój Prąd 5.0”

Choć szczegółowe informacje na temat nadchodzącego wielkimi krokami programu dotacji do odnawialnych źródeł energii „Mój Prąd 5.0” nie są jeszcze znane i dopiero zostaną upublicznione, już dziś wiadomo, że maksymalna kwota dofinansowania będzie opiewała na 58 000 zł. Podobnie jak w poprzednich edycjach, tak i tym razem środki będą rozdysponowane wyłącznie pomiędzy osobami indywidualnymi– dotacje dla przedsiębiorstw mają się pojawić, ale później, bo pod koniec 2023r.

Rąbka tajemnicy na temat szczegółów dotacji uchylił wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Zgodnie z podawanymi przez niego informacjami, w ramach programu „Mój Prąd 5.0” dofinansowania na pompy ciepła wyniosą od 4400 do28 000 zł zależności od rodzaju urządzenia. Z kolei środki na inwestycję w kolektory słoneczne mają opiewać na maks. 3500 zł, podczas gdy na panele fotowoltaiczne ze wszystkimi komponentami – 7000 zł. W przypadku modułów połączonych z magazynem energii będzie można otrzymać dotację do 16 000 zł, a na sam magazyn ciepła – 5000 zł.

Jeśli chodzi o maksymalną wartość dofinansowania do OZE z programu „Mój Prąd 5.0”, przewidziano limit w wysokości 50% wydatków inwestycyjnych. Pieniądze będzie można otrzymać po ukończeniu inwestycji i udokumentowaniu poniesionych kosztów. Dotacje mają być wypłacane w czasie maks. 90 dni od daty złożenia wniosku. Jak dotąd nie wiadomo jednak, jaka pula środków zostanie przeznaczona na dofinansowania do odnawialnych źródeł energii z „Mojego Prądu 5.0”. Nie jest też znana precyzyjna data rozpoczęcia funkcjonowania programu dotacji, choć wiadomo, że będzie to połowa kwietnia 2023 r.