Start kolejnej edycji programu Mój Prąd 5.0 już w tym tygodniu!

Dodano:
4/20/2023
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy, już 22 kwietnia 2023 roku rozpocznie się kolejna edycja programu Mój Prąd. Zgodnie z najnowszymi informacjami Projektu Doradztwa Energetycznego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Dzień Ziemi będzie pierwszym dniem uruchomienia naboru w programie a jego szczegóły mają zostać potwierdzone w tym tygodniu.

Mój Prąd 5.0 - program dopłat do fotowoltaiki, magazynów energii i pomp ciepła

Warto podkreślić, że zgodnie z wcześniejszymi informacjami, Mój Prąd 5.0 zostanie rozszerzony o możliwość uzyskania dofinansowania nie tylko do instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii, ale także powietrznych i gruntowych pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych na ciepłą wodę. Dzięki temu ma docelowo wzrosnąć liczba niskoemisyjnych, efektywnych energetycznie budynków jednorodzinnych w Polsce.

Mój Prąd 5.0 – całkowita wysokość dofinansowania nawet do 58 tys. zł!

To, co najważniejsze dla przyszłych beneficjentów programu, to wysokość możliwego do uzyskania dofinansowania. Według zapowiedzi, będzie to nawet 58 tys. zł, czyli o 27 tysięcy więcej niż w poprzedniej edycji, co stanowi znaczący wzrost w stosunku do kwoty maksymalnie 31 tys. zł. Co ważne, poziom wsparcia dla wybranych elementów pozostanie analogiczny jak w przypadku Mojego Prądu 4.0. I tak, wartości dopłat mają wynieść:

  • sama instalacja fotowoltaiczna (2-10 kW) - do 6 tys. zł (7 tys. zł z dodatkowymi komponentami),
  • magazyn energii - do 16 tys. zł,
  • magazyn ciepła - do 5 tys. zł,
  • system zarządzania energią EMS / HEMS - do 3 tys. zł.

Mój Prąd 5.0 - dofinansowanie do pomp ciepła

Po raz pierwszy w historii programu Mój Prąd dofinansowaniem zostaną objęte pompy ciepła. O konieczności transformacji energetycznej i wymiany źródeł ciepła mówi się w Polsce od lat, między innymi za sprawą zanieczyszczenia powietrza. Zwrot ku pompom ciepła obserwujemy na całym świecie, a różne rodzaje dofinansowań, jak Czyste Powietrze czy Moje Ciepło, zachęcają do wymiany źródeł ogrzewania. Wysokość dopłat do pomp ciepła ma być – zgodnie z zapowiedziami Pawła Mirowskiego, wiceszefa NFOŚiGW – analogiczna do podstawowego poziomu dofinansowania programu Czyste Powietrze 2023. Tym samym, wartości dopłat wyniosą:

  • pompa ciepła powietrze-powietrze - do 4,4 tys. zł,
  • pompa powietrze-woda bez podwyższonej efektywności - do 12,6 tys. zł,
  • pompa powietrze-woda o podwyższonej efektywności - do 19,4 tys. zł,
  • pompa gruntowa - do 28 tys. zł.

Mój Prąd 5.0 – dodatkowe informacje

W programie nie będzie obowiązywać kryterium dochodu. Warunkiem dofinansowania będzie natomiast rozliczanie się w systemie net-billing. O maksymalną kwotę dotacji, czyli 58 tys. zł, ubiegać się zaś będą mogły te osoby, które zdecydują się na wszystkie dotowane rozwiązania. Szczegóły na temat budżetu programu Mój Prąd 5.0 oraz jego regulaminu poznamy w najbliższą sobotę podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi.

Zgodnie ze słowami minister Anny Moskwy, pod koniec 2023 należy się również spodziewać programu dotacyjnego na odnawialne źródła energii dla przedsiębiorców (środki pochodzić mają z UE oraz źródeł krajowych).

Polenergia Fotowoltaika – Twój sprawdzony partner

Planując inwestycję w fotowoltaikę czy pompę ciepła warto wybrać sprawdzonego instalatora, jak Polenergia Fotowoltaika. Jeśli masz dodatkowe pytania umów się na bezpłatne spotkanie z naszym doradcą i dołącz do grona blisko 30 000 klientów!