Statystyki zużycia energii i używanych rodzajów ogrzewania w Polsce

Dodano:
1/15/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Dzięki publikacjom m.in. Głównego Urzędu Statystycznego dyskutujemy na tematy związane z energią elektryczną czy ogrzewaniem domu, wykorzystując fakty – konkretne liczby i statystyki. Pozwala to realnie ocenić opłacalność poszczególnych inwestycji i zastanowić się, jak zoptymalizować wydatki czy sposób korzystania z prądu i ciepła.

Statystyki, czyli nie tylko opinie

W codziennych rozmowach na tematy związane ze zużyciem prądu czy ogrzewaniem bardzo często posługujemy się indywidualnymi przykładami lub powołujemy na opinie ekspertów. To jednak w dużej mierze subiektywne spojrzenia na dziedzinę, w której... liczą się fakty. A te można poznać, korzystając z wiarygodnych i ogólnodostępnych źródeł. Jednym z nich jest raport opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny: „Zużycie energii w gospodarstwach domowych w 2018 r.”. Zawiera on najaktualniejsze wyniki badań dotyczących zużycia paliw i energii przez Polaków. Kolejne raporty powstają cyklicznie co 3 lata.

Jak Polacy korzystają z prądu?

W badaniach analizowane jest zużycie prądu przez gospodarstwa domowe, a tych w 2018 roku było w Polsce 14,4 mln (średnia osób na jedno gospodarstwo domowe wynosi 2,6). Przeciętna powierzchnia polskiego mieszkania wynosi 82,1 m2. Więcej gospodarstw domowych w Unii Europejskiej znajduje się jedynie w Niemczech, Francji, Włoszech i Hiszpanii. Omawiany raport dostarcza wielu danych dotyczących sposobu, w jaki Polacy wykorzystują energię elektryczną.

Aż 56,9% gospodarstw domowych posiada kuchenkę gazowo-elektryczną, a 20,2% kuchenkę elektryczną. W niemal połowie gospodarstw domowych w Polsce znajduje się też kuchenka mikrofalowa. Urządzenia klimatyzacyjne są znacznie rzadziej spotykane – jedynie 2,8% gospodarstw domowych zdecydowało się na inwestycję w tę technologię. Polacy zużywają prąd na oświetlanie mieszkań i w tym celu kupują energooszczędne żarówki LED (robi tak 70% polskich gospodarstw domowych). Z danych GUS wiadomo, jakie są najpopularniejsze urządzenia RTV/AGD:

 • telewizor,  
 • pralka bębnowa,
 • chłodziarko-zamrażarka,
 • radio (radiomagnetofon, wieża),
 • laptop,
 • zmywarka do naczyń,
 • drukarka (urządzenie wielofunkcyjne),
 • komputer stacjonarny,
 • chłodziarka,
 • zamrażarka,
 • kino domowe,
 • pralka wirnikowa,
 • pralko-suszarka bębnowa,
 • suszarka bębnowa.

Jak wiele z tych sprzętów znajduje się w Twoim domu? Jak często z nich korzystasz? Czy obliczasz roczną sumę rachunków za prąd? To tylko część praktycznych pytań, które nasuwają się przy okazji poznawania wyników badań. W dalszej części tekstu analizujemy aktualne dane dotyczące generalnego zużycia energii przez Polaków.

Ogrzewanie gospodarstw domowych w Polsce

Publikacja GUS „Zużycie energii w gospodarstwach domowych w 2018 r.” w szczegółowy sposób odnosi się do kwestii ogrzewania mieszkań w Polsce. Do ogrzewania pomieszczeń najczęściej wykorzystuje się:

 • paliwa stałe (głównie węgiel kamienny i drewno opałowe, rzadziej biomasę, węgiel brunatny i koks) – 45,4%,
 • ciepło sieciowe – 40,4%,
 • gaz ziemny – 14,0%,
 • energię elektryczna – 5,1%,
 • gaz ciekły – 0,49%
 • olej opałowy – 0,45%.

Należy pamiętać, że w niektórych gospodarstwach domowych stosuje się dwa źródła ciepła, np. paliwo stałe i energię elektryczną.

Interesujące są statystyki dotyczące ogrzewania wody, którego źródła są następujące:

 • ciepło sieciowe – 31,6%,
 • gaz ziemny – 26,0%,
 • energia elektryczna – 23,9%,
 • paliwa stałe – 23,8%.

W publikacji GUS znalazły się też ciekawe dane dotyczące sposobu gotowania posiłków. W aż 75,5% gospodarstw domowych w Polsce stosuje się w tym celu energię elektryczną, w 51,9% służy do tego gaz ziemny, a w 33,8% gaz ciekły. Podczas analizy tych danych należy wziąć pod uwagę wiele czynników, m.in. popularność kuchenek gazowych z elektrycznym piekarnikiem.

Energia elektryczna – ile jej zużywamy?

Raport „Zużycie energii...” zawiera bardzo dużo szczegółowych danych i zestawień dotyczących zużycia prądu czy ogrzewania w polskich gospodarstwach domowych. Niestety, z racji cykliczności przeprowadzania badań, jest to dokument datowany na 2018 rok. Od tamtej pory wrosło znaczenie m.in. pomp ciepła, czyli alternatywnej technologii wobec tradycyjnego ogrzewania kotłami na gaz czy paliwa stałe. Warto poszukać zatem innych, aktualniejszych danych.

Z nowszych raportów GUS opracowanych przez portal OnGeo.pl wynika, że od 2015 roku sukcesywnie rośnie w Polsce zużycie prądu. Tylko między 2016 i 2017 rokiem statystyczny Polak zużył 38,4 kWh energii więcej. W 2019 roku średnie zużycie energii elektrycznej w Polsce w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosło 797,5 kWh. Najintensywniej zużywany jest prąd na Mazowszu, najmniej – na Podkarpaciu.  

Statystyki dotyczące 2020 roku będą publikowane w perspektywie kilku miesięcy, ale można prognozować, że z uwagi na miesiące ograniczeń w dostępie do usług i handlu, zdalnej pracy i nauki oraz innych czynników Polacy zużyli w swoich mieszkaniach jeszcze więcej prądu niż w latach poprzednich.

Pompa ciepła – coraz popularniejsze źródło ciepła

Według danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC, tylko w I półroczu 2020 roku sprzedało się o 108% więcej pomp ciepła niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Według szacunków, w samym 2020 roku w Polsce miało sprzedać się około 40 tys. egzemplarzy pomp ciepła. Przyczyną swoistego boomu jest m.in. możliwość pozyskania dotacji w ramach programu Czyste Powietrze. Ponadto polityka środowiskowa Polski i Unii Europejskiej każą prognozować dalszy wzrost popularności rozwiązania klasyfikowanego jako OZE (Odnawialne Źródła Energii).

Dziś jedynie niecałe 3% domów jednorodzinnych w Polsce jest wyposażonych w pompy ciepła. Optymistyczne przewidywania wskazują jednak na wzrost do poziomu nawet 23% w 2030 roku. Obecnie zdecydowana większość gospodarstw domowych korzysta z kotłów na gaz i paliwa stałe, ale trendy nie pozostawiają wątpliwości.

Jesteśmy świadkami ekologicznej rewolucji. Polacy zużywają więcej prądu, ale też coraz chętniej inwestują w instalacje fotowoltaiczne. Szukają oszczędności związanych również z ogrzewaniem pomieszczeń i wody użytkowej, kupując pompy ciepła. Nie możemy doczekać się jeszcze nowszych danych – przewidujemy, że są bardzo pozytywne dla rynku OZE. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat możliwości dla Twojego gospodarstwa domowego, skontaktuj się z konsultantami Polenergia.