Wyższe dofinansowanie w ramach programu „Mój Prąd 4.0”

Dodano:
12/19/2022
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska strona rządowa zdecydowała się na podwyższenie kwot dotacji w programie „Mój Prąd” w odsłonie oznaczonej 4.0. Na jakie stawki będzie można liczyć i od kiedy?

Większe wsparcie dla inwestycji w OZE

„Mój Prąd” to od dawna jeden najpopularniejszych programów dotacji do inwestycji w odnawialne źródła energii, z którego dofinansowano setki tysięcy instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła. Mimo że jego czwarta edycja jest realizowana z powodzeniem od kwietnia 2022 r. na ustalonych już zasadach, to okazuje się, że zostaną one zmienione, i to już niedługo, o czym 22 listopada br. na konferencji prasowej poinformowała Minister Klimatu i Środowiska. Na szczęście będą to zmiany zdecydowanie na korzyść beneficjentów.

Zgodnie z podanymi przez Ministerstwo informacjami, od 15 grudnia br. wzrośnie maksymalna kwota dofinansowania, zgodnie z następującym schematem:

  • z 4000 zł do 6000 zł w ramach montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej,
  • z 5000 zł do 7000 zł w przypadku inwestycji w panele słoneczne oraz inne urządzenia poprawiające efektywność energetyczną i zwiększające uzyski prądu z PV,
  • z 7500 do 16 000 zł dla systemów HEMS/EMS obejmujących magazyn energii elektrycznej.

W związku ze zwiększeniem wartości dotacji zmianie uległa też maksymalna możliwa do uzyskania suma w ramach programu „Mój Prąd”. Od 15 grudnia br. wyniesie ona 31 000 zł, przy założeniu, że na inwestycję składają się instalacja fotowoltaiczna, magazyny energii i ciepła oraz system HEMS/EMS.

Skąd te modyfikacje? Minister Klimatu i Środowiska argumentuje, że decyzja o podwyżkach kwot dofinansowań wyniknęła z uwzględnienia aktualnych warunków zewnętrznych wynikających z wysokiej inflacji i niestabilnej sytuacji politycznej związanej z konfliktem rosyjsko-ukraińskim. W obliczu tych zjawisk oraz uwzględniając bieżący kryzys energetyczny w Polsce i Europie, Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z partnerami operacyjnymi podjęło decyzję o podwyższeniu kwot dotacji.

Podwyżki również dla osób, które już otrzymały dotację

Co istotne, zmianami zostaną objęte również osoby, które już skorzystały z programu „Mój Prąd” i zainkasowały dotację. One mogą się spodziewać proporcjonalnych dopłat uwzględniających nowe zasady przedsięwzięcia. Dopłata zostanie wypłacona w sposób automatyczny, bez konieczności składania żadnych dodatkowych wniosków przez beneficjentów, którzy już pozyskali dotację. Jednocześnie trzeba pamiętać, że warunek wniesienia 50% wkładu własnego został utrzymany – pod tym względem nie wprowadzono żadnych zmian.  

Do początku października 2022 r. wnioski o wsparcie finansowe z programu „Mój Prąd” 4.0 złożyło nieco ponad 11 000 osób. Czy nowe zasady przekonają więcej zainteresowanych do sięgnięcia po dostępne środki? Z pewnością na to liczy Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ale co przyniesie przyszłość – czas pokaże.