5 powodów, dla których warto wybrać energię słoneczną właśnie teraz

Dodano:
1/11/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Nie wiesz, czy fotowoltaika sprawdzi się w Twojej nieruchomości i dlaczego warto się na nią zdecydować? Liczba i wartość inwestycji w instalacje fotowoltaiczne rośnie bardzo dynamicznie. Coraz więcej osób i firm decyduje się na montaż paneli słonecznych, znajdując różne argumenty przemawiające za wyborem tej technologii. Które z nich są najważniejsze? Poniżej przedstawiamy 5 powodów, dlaczego warto założyć instalację fotowoltaiczną.

Dlaczego warto wybrać energię słoneczną?

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię fotowoltaika dla firm, czy dla domu, opłaca się zainwestować kapitał w tę inwestycję. Dlaczego warto zdecydować się na fotowoltaikę? Przede wszystkim z powodów finansowych i ekologicznych. Poznaj 5 najistotniejszych powodów, dlaczego warto założyć instalację fotowoltaiczną, które wyszczególniamy poniżej.

1. Samowystarczalność i niezawodność

Czy wiesz, że dwóch na trzech właścicieli paneli słonecznych jest w pełni samowystarczalnych w produkcji energii elektrycznej? Takie dane podaje koncern energetyczny E.ON, wskazując, że fotowoltaika dla domu to zdecydowanie dobry wybór. Oznacza to, że gospodarstwo domowe jest zdolne do samodzielnego zaspokojenia zapotrzebowania na prąd wyłącznie dzięki wykorzystaniu paneli słonecznych i nie musi w tym celu sięgać po inne źródła.

Z roku na rok technologie pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego są coraz wydajniejsze, co pozwala na wytworzenie takich ilości prądu, które przewyższają domowe zużycie. Jest to jeden z głównych czynników tego, dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę. Co równie istotne, fotowoltaika jest niezawodna i bezobsługowa w działaniu, a jedyną związaną z nią czynnością eksploatacyjną jest czyszczenie paneli z zabrudzeń, śniegu czy liści. Instalacja solarna to bezpieczna i zyskowna pod względem finansowym inwestycja na pokolenia, która zwraca się w znacznie krótszym czasie.

2. Programy finansowania zakupu paneli fotowoltaicznych

Kolejnym z 5 powodów, dlaczego warto założyć instalację fotowoltaiczną, jest możliwość otrzymania dofinansowania do fotowoltaiki. Choć panele słoneczne mogą przyczynić się do samowystarczalności energetycznej budynku, to ich zakup i montaż wiąże się z dużym wydatkiem. Przeciętna instalacja kosztuje ok. 20-30 tys. zł, co dla wielu osób i firm jest inwestycją, która przewyższa bieżące możliwości finansowe. Istnieje jednak możliwość znacznego obniżenia kosztów całego przedsięwzięcia poprzez skorzystanie z obowiązujących programów dotacji, dofinansowań i ulg fotowoltaiki. Jest ich kilka, a mianowicie:

  • Mój Prąd,
  • Czyste Powietrze,
  • Prosument 2,
  • podatkowa ulga termomodernizacyjna,
  • programy regionalne.

Należy jednak pamiętać, że niektóre z programów się wzajemnie wykluczają, w związku z czym nie można z nich skorzystać jednocześnie. Tak czy inaczej, zdecydowanie warto pozyskać dodatkowe środki z różnych form dotacji fotowoltaiki, szczególnie że warunki nie są trudne do spełnienia, a procedury przebiegają bezproblemowo. Dowiedz się więcej, na czym dokładnie polega dofinansowanie do fotowoltaiki, a jeśli się na nie zdecydujesz, pamiętaj, że możesz liczyć na pomoc ze strony Polenergia. Zapewniamy wsparcie zarówno w wyborze i montażu paneli, jak i pozyskiwaniu publicznych środków na inwestycję w Twoim imieniu.

3. Rosnące ceny energii

Jest więcej niż pewne, że ceny prądu w najbliższych kilku, kilkunastu latach osiągną znacznie wyższe poziomy niż obecnie. Przekłada się to bezpośrednio na to, dlaczego warto wybrać fotowoltaikę już dziś. Rosnące ceny energii wynikają z wielu przyczyn jak np. dekarbonizacja gospodarki i związane z tym odejście od węgla, konieczność inwestycji w modernizację i rozwój sieci energetycznej czy budowę nowych bloków energetycznych i farm wiatrowych na Bałtyku. Wszystko to przekłada się na wzrost ceny prądu, które z roku na rok będą coraz wyższe. Rosnące ceny energii dotkną w szczególności przedsiębiorstwa prowadzące energochłonną działalność, ale również odbiorcy indywidualni mocno oberwą po kieszeniach. Dla wielu właścicieli gospodarstw domowych i firm jest to najważniejszy aspekt z 5 powodów, dlaczego warto założyć instalację fotowoltaiczną. Sprawdź nasz kalkulator fotowoltaiki i dowiedz się, ile możesz zaoszczędzić wybierając panele słoneczne.

4. Energia przyjazna dla środowiska

Mówiąc o tym, dlaczego warto wybrać fotowoltaikę, nie można pominąć kwestii ekologii. O ile pozyskiwanie paliw kopalnych czy wydobywanie ropy naftowej wiąże się ze znaczną ingerencją w środowisko naturalne, która często przynosi mu duże szkody – o tyle produkcja prądu z promieni słonecznych jest przyjazna dla ekosystemu. Ta technologia nie powoduje żadnych negatywnych skutków środowiskowych również dlatego, że nie wymaga emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. W procesie pozyskiwania i produkcji prądu ze Słońca nie wykorzystuje się bowiem reakcji spalania, po której pozostałości mogą być szkodliwe dla ekosystemu i ludzkiego zdrowia.

5. Duża konkurencja na rynku - niższe ceny

Ostatnim z 5 powodów, dlaczego warto założyć instalację fotowoltaiczną, która jest również odpowiedzią na pytanie, dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę, to konkurencja rynkowa. Ogromna liczba firm działających w branży produkcji paneli oraz innych elementów instalacji solarnej jest korzystna dla klientów, ponieważ powoduje szybki rozwój technologiczny i przekłada się na walkę cenową przedsiębiorstw, czyli w praktyce na niskie ceny. Obecnie na rynku najsilniejsze pozycje zajmują firmy z Chin, USA i Niemiec.

Postaw na sprawdzone źródła energii

Podsumowując, odnawialne źródła energii, w tym instalacje PV – to bardzo dobry wybór dla każdego, kto posiada odpowiednią przestrzeń do ich montażu. O tym, dlaczego warto zdecydować się na fotowoltaikę, decydują względy praktyczne, finansowe i ekologiczne. To wystarczające argumenty potwierdzające opłacalność technologii produkcji prądu ze Słońca. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak działa fotowoltaika lub wciąż dokładnie nie wiesz, co to jest fotowoltaika, zapoznaj się z podlinkowanymi artykułami, dzięki którym poznasz odpowiedzi na interesujące Cię pytania.