—
Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.
—
Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!
—
Profesjonalna i kompleksowa obsługa
—
Najlepsze finansowania dostępne na rynku
Fotowoltaika staje się coraz popularniejsza nie tylko wśród właścicieli domów jednorodzinnych czy gospodarstw rolnych, ale również przedsiębiorców. Montaż instalacji solarnej na budynku firmowym jest sposobem na realne zmniejszenie wydatków na prąd. Przedsiębiorcy zastanawiają się przy okazji, czy fotowoltaika wpisuje się w koszty firmy. O tym, jak działa jej amortyzacja, czy jest to środek trwały albo dlaczego warto rozważyć leasing fotowoltaiki, przeczytasz w poniższym artykule.
W tym artykule interesuje nas przede wszystkim fotowoltaika dla firm, a skoro tak – powinniśmy zacząć od zdefiniowana podstawowych, najważniejszych w tym temacie pojęć. Jednym z nich jest amortyzacja, która dotyczy środków trwałych (o nich za chwilę).
Termin amortyzacji dotyczy zużycia środków trwałych – np. firmowego sprzętu komputerowego i maszyn. Ich wartość z biegiem czasu ulega zmniejszeniu. Składa się na to wiele czynników – choćby takie, że na rynek są wprowadzane coraz to nowsze urządzenia, a poza tym Twój sprzęt ulega stopniowemu zużyciu. Idealnym przykładem może być komputer. Po kilku latach od zakupu jego praca nie jest już tak dynamiczna jak na początku, a osiągi techniczne nie robią szczególnego wrażenia. To naturalny proces w czasach, kiedy rozwój technologiczny przebiega dynamicznie. Amortyzacja jest zatem zużyciem środków trwałych, w związku z czym zalicza się ją do kosztów uzyskania przychodu, co realnie wpływa na wysokość podatku, który musisz odprowadzić jako przedsiębiorca.
Co trzeba wiedzieć?
Na pytanie, co to są środki trwałe w firmie, można odpowiedzieć dzięki sięgnięciu po fragmenty dwóch ustaw. Otóż według Ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. środki trwałe rozumie się jako „rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki”. W dalszym fragmencie ustawy wymienia się „zaliczanie w szczególności” do środków trwałych m.in. budowle, budynki, lokale o odrębnej własności, maszyny, urządzenia czy środki transportu. Środki trwałe oddaje się do używania w ramach najmu, dzierżawy lub leasingu.
Według Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. amortyzacji podlegają nie tylko budowle czy maszyny, ale również „inne przedmioty - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi”.
Z perspektywy przedsiębiorcy instalacja fotowoltaiczna jest przede wszystkim okazją do zmniejszenia rachunków za prąd, co w obliczu rosnących cen energii daje bardzo atrakcyjną perspektywą. Jak zatem wygląda amortyzacja fotowoltaiki? Co trzeba o niej wiedzieć?
Co bardzo istotne, instalację fotowoltaiczną możemy traktować jako środek trwały. Istnieją ku temu konkretne przesłanki, bo system jest użytkowany dłużej niż przez rok (według szacunków systemy solarne mogą działać i po 30 lat), a przy tym dostarcza prąd niezbędny do prowadzenia w budynku działalności gospodarczej.
Niestety, trudno wskazać jednoznaczne stanowisko urzędników skarbowych, do której kategorii środków trwałych kwalifikuje się instalacje fotowoltaiczne. Upraszczając, jeżeli jesteś w stanie zdemontować panele i przenieść je w inne miejsce bez uszkodzenia ich lub budynku – jest to odrębny środek trwały. Z kolei częścią składową budynku instalacja będzie wtedy, gdy nie można jej zdemontować bez uszczerbku.
Wiesz jednak, co to jest fotowoltaika oraz jakie są współczesne metody jej montażu. Tym samym masz świadomość, że panele da się zdejmować i przenosić w sposób, który w większości sytuacji nie grozi uszkodzeniem ich i budynku. Najczęściej zatem instalacja będzie traktowana jako odrębny środek trwały. Co z tego wynika?
Jednorazowa amortyzacja polega na tym, że zakup rozlicza się od razu, bez rozkładania na raty. Należy wiedzieć, że jednorazowa amortyzacja:
Standardowe instalacje fotowoltaiczne na budynkach firmowych są tańsze niż równowartość 50 tys. euro. Jeśli więc zaliczasz się do grona małych podatników lub dopiero rozpoczynasz działalność, jednorazowa amortyzacja instalacji fotowoltaicznej jest dla Ciebie szansą na rozliczenie wydatku „raz a dobrze”.
Amortyzacja fotowoltaiki daje perspektywę na dodatkową korzyść ze względu na zakup instalacji solarnej i można uznać ją za atrakcyjną formę optymalizacji podatkowej. A jako przedsiębiorca wiesz, że trzeba szukać racjonalnych oszczędności. Przy okazji warto wziąć pod uwagę każde obowiązujące dofinansowanie do fotowoltaiki dla przedsiębiorców, by pomóc sobie również w ten sposób.
Nie musisz kupować instalacji, by cieszyć się działaniem fotowoltaiki w budynku firmowym. Istnieje możliwość leasingu, który również zapewnia możliwość dokonania odpisów amortyzacyjnych.
Podsumowując, amortyzacja fotowoltaiki pozwala „wrzucić ją” w koszty firmy. O szczegóły i aktualne przepisy zapytaj specjalistów Polenergia Fotowoltaika.