Błędy przy montażu paneli fotowoltaicznych

Dodano:
5/13/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Czy wiesz, jakie błędy przy montażu paneli fotowoltaicznych pojawiają się najczęściej? Jako doświadczona firma podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę i jakich rozwiązań unikać, aby fotowoltaika działała prawidłowo. Branża rozwija się dynamicznie, stając się podstawowym źródłem energii elektrycznej w wielu polskich domach i firmach. Jednak aby móc w pełni wykorzystać potencjał fotowoltaiki, należy zadbać o prawidłową instalację modułów. Jakie błędy przy montażu paneli fotowoltaicznych popełniają firmy? Jak ich uniknąć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Zaciemnienie dachu

Wiedząc, co to jest fotowoltaika i jak działa, należy zrezygnować z instalacji na zacienionym dachu. To błąd w montażu paneli fotowoltaicznych, który może sporo kosztować, ponieważ to właśnie promienie słoneczne są głównym źródłem produkowanego prądu. Oczywiste jest zatem, że im mniej promieni dociera do paneli, tym gorsza jest ich wydajność, a co za tym idzie – mniejsze zyski i dłuższy czas oczekiwania na zwrot z kapitału zainwestowanego w system.

Technologie stosowane do produkcji podzespołów są coraz bardziej zaawansowane, a wysoką efektywność działania udaje się uzyskać również w przypadku zacienionych lokalizacji. Zawsze jednak lepszym rozwiązaniem będzie rozmieszczenie paneli fotowoltaicznych na dachu w dobrze nasłonecznionym miejscu (także na dachu płaskim). Mając to na uwadze, należy unikać miejsc zasłoniętych drzewami lub okolicznymi budynkami. Przy projektowaniu instalacji warto też pamiętać, że wszelkiego rodzaju nierówności na powierzchni dachu również mogą niepotrzebnie zacieniać panele.

Błędy w projekcie

Każda instalacja fotowoltaiczna powinna być precyzyjnie zaprojektowana pod kątem specyfiki budynku oraz indywidualnych potrzeb jego mieszkańców czy użytkowników. Nie ma czegoś takiego jak uniwersalny projekt paneli słonecznych – nie istnieją dwa identyczne budynki, w których mieszkają osoby o jednakowych wymaganiach pod względem zużycia energii elektrycznej, dlatego projekty tworzy się od podstaw. Błędy na etapie projektowania bywają bardzo kosztowne. Mogą doprowadzić do montażu zbyt słabych lub – przeciwnie – za mocnych paneli, co skutkuje podwyższonymi kosztami eksploatacji instalacji. Aby sprawdzić, jaką moc powinna mieć fotowoltaika, a tym samym, czy instalacja powinna być skierowana na wschód-zachód, można sięgnąć po internetowy kalkulator fotowoltaiczny.

Panele fotowoltaiczne ustawione pod złym kątem

Jednym z kluczowych aspektów wpływających na to, z jaką wydajnością działa fotowoltaika dla domu i firmy, jest kąt ustawienia modułów absorbujących energię z promieni słonecznych. Panele fotowoltaiczne należy montować na dachu pionowo czy poziomo? Powinny być skierowane bardziej na wschód czy zachód? Warunki atmosferyczne w Polsce sprawiają, że optymalny kąt nachylenia modułów fotowoltaicznych w stosunku do dachu wynosi 30-40 stopni. Jeśli chodzi o kierunek, fotowoltaika powinna być skierowana na południe, ewentualnie południowy-wschód lub południowy-zachód. Tylko tym sposobem można zapewnić optymalną absorbcję promieni słonecznych – takie są opinie ekspertów.

Uszkodzenie kabli

Mimo że kluczowymi podzespołami sprawiającymi, że fotowoltaika dla firm i domów działa zgodnie z założeniem, są panele w połączeniu z inwerterem, to równie istotną rolę dla sprawności systemu odgrywa okablowanie. Zarówno jego nieprawidłowy dobór, jak i nieumiejętne połączenie oraz ułożenie, to potencjalnie groźne błędy w montażu paneli słonecznych. Przewody muszą być skutecznie zabezpieczone i poprowadzone zgodnie ze standardami, co wymaga doświadczenia, wiedzy i kompetencji osób montujących.

Korozja stali

Elementy konstrukcyjne tworzące instalację fotowoltaiczną muszą być wykonane z materiałów odpornych na rdzę. W tym celu stosuje się przede wszystkim aluminium, stal nierdzewną lub podzespoły pokryte magnelisem albo powłoką ocynkowaną. Niedopuszczalnym błędem, nie przy montażu paneli fotowoltaicznych, ale na etapie doboru podzespołów, jest użycie elementów konstrukcyjnych ze stali galwanicznej.

Z czego wynikają błędy podczas montażu paneli fotowoltaicznych?

Przyczyn może być wiele, a jedną z nich jest brak doświadczenia u osoby lub firmy, która zajmuje się montażem. Zarówno projekt i dobór podzespołów, jak i ich instalacja wymagają fachowego podejścia i znajomości tematu – to profesjonalne, wysoce specjalistyczne zagadnienia, w przypadku których w grę wchodzą nie tylko pieniądze, ale również bezpieczeństwo. Firma musi wiedzieć, czy panele fotowoltaiczne można montować poziomo oraz czy instalacja powinna być skierowana bardziej na południowy-wschód czy na południowy-zachód.

Błędy w montażu fotowoltaiki stanowią zagrożenie nawet dla konstrukcji budynku, dlatego tak istotny jest wybór doświadczonej ekipy, która cieszy się dobrymi opiniami i może pochwalić się wieloma udanymi oraz działającymi od lat realizacjami.

Jak uniknąć błędów podczas montażu paneli?

Kluczowe jest nawiązanie współpracy z profesjonalną firmą, która doskonale wie, na czym polega montaż paneli fotowoltaicznych i jak uniknąć błędów na każdym etapie prac. Ponadto należy dokładnie zapoznać się z umową i ustalić jej treść w taki sposób, żeby w razie ewentualnych wad, usterek, awarii czy innych problemów uzyskać bezpłatną pomoc serwisową. Wszelkie wątpliwości powinny zostać wyjaśnione, a odpowiedzi na zadane pytania udzielone. Przed realizacją inwestycji warto także zgłębić temat instalacji słonecznych, poznając samą technologię, producentów i urządzenia. Dopiero wówczas można bezpiecznie i świadomie przystąpić do inwestycji, nawiązując współpracę z wybraną firmą i pozyskując dofinasowanie do fotowoltaiki.