Elektrownia wiatrowa czy fotowoltaika - jak najkorzystniej pozyskiwać energię?

Dodano:
2/23/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Które rozwiązanie jest lepsze – elektrownia wiatrowa czy fotowoltaika? To pytanie nurtuje potencjalnych inwestorów w Polsce. Tymczasem oba odnawialne źródła energii stanowią podstawę swoistej rewolucji, która polega na odchodzeniu od konwencjonalnej energetyki węglowej. W tym artykule wyjaśniamy, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne pod względem produkcji prądu. To pozwoli Ci podjąć decyzję, w co zainwestować – w elektrownię wiatrową czy fotowoltaikę.

Panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika jest dziedziną, której celem jest przekształcanie promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Aby ocenić opłacalność tej technologii, należy wziąć pod uwagę, ile kosztują panele słoneczne – jest to kilkaset złotych za jeden egzemplarz. Ile zatem potrzeba modułów? Każda instalacja fotowoltaiczna wymaga trafnej oceny zapotrzebowania na prąd w konkretnym budynku. W ten sposób projektuje się np. fotowoltaikę o mocy kilku tysięcy watów, złożoną z kilkunastu paneli słonecznych.

Doliczając koszty falownika, elementów konstrukcyjnych, okablowania i profesjonalnego montażu, okazuje się, że inwestycja wymaga przygotowania kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przydomowe mikroinstalacje w Polsce zwracają się średnio po 6-9 latach, co sprawia, że jest to świetny sposób na uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców prądu. Innym wątkiem jest budowa farmy fotowoltaicznej złożonej z setek, a nawet tysięcy paneli słonecznych. To projekt komercyjny, który wymaga – w porównaniu do mikroinstalacji – dużo większych nakładów finansowych. Aby jednak podjąć decyzję, które rozwiązanie jest lepsze, turbina wiatrowa czy fotowoltaika dla firm lub domu, musimy powiedzieć kilka słów o energii wiatrowej.

Energia wiatrowa

Takie zestawienia, jak to, czy lepsza jest turbina wiatrowa, czy panele fotowoltaiczne, mają swoje uzasadnienie w tym, że wiatr również należy do odnawialnych źródeł energii (OZE). Charakterystyczne konstrukcje, instalowane w różnych zakątkach Polski, cieszą się dużym zainteresowaniem wśród potencjalnych inwestorów. Ich mankamentem jest uzależnienie się od zmiennych warunków wietrznych, ale kluczowe są zalety, a wśród nich fakt, że elektrownie wiatrowe nie zanieczyszczają powietrza ani nie emitują gazów cieplarnianych.

Nowoczesna technologia rozwija się i upowszechnia na tyle, że koszty produkcji energii wiatrowej w ostatnim ćwierćwieczu zmalały nawet o 80%. Jednak wiedząc, co to jest fotowoltaika (i jaka jest jej cena) oraz mając świadomość, jak dużym przedsięwzięciem jest budowa farmy wiatrowej, łatwo oszacować, która technologia będzie dostępniejsza dla przeciętnego obywatela zainteresowanego inwestycją w OZE. Tym bardziej, że możliwe jest dofinansowanie w ramach takich programów jak Mój Prąd 3.0 w 2021 roku.

Czy jest możliwość uzyskania dofinansowania?

Tak, niezależnie od tego, czy interesuje Cię turbina wiatrowa, czy fotowoltaika, można się ubiegać o dofinansowanie inwestycji. Mowa jednak o diametralnie różnych kwotach. Dofinansowanie do fotowoltaiki w ramach programu Mój Prąd wynosi maksymalnie 5 tysięcy złotych, podczas gdy w konkursach na budowy elektrowni wiatrowych przyznawane są dotacje rzędu kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Ta rozpiętość dofinansowań również jest wskazówką, co się lepiej sprawdzi w Twoim przypadku, turbina wiatrowa czy panele fotowoltaiczne.

Co wybrać – elektrownię wiatrową czy fotowoltaikę?

Szukając odpowiedzi na pytanie, które rozwiązanie przyniesie więcej korzyści, turbina wiatrowa czy panele fotowoltaiczne, trzeba zwrócić uwagę na podstawową kwestię. Otóż nie da się zestawić przydomowej mikroinstalacji za kilkadziesiąt tysięcy złotych z kosztującą dużo więcej elektrownią wiatrową, do której wzniesienia potrzeba znacznie większej przestrzeni. Jeśli już, warto porównywać z nią farmy słoneczne, które również służą do produkcji prądu na dużą skalę. To jednak rozważania dla inwestorów, podczas gdy z perspektywy przeciętnego klienta najłatwiej dostępna i opłacalna pod względem finansowym jest po prostu fotowoltaika dla domu.