Fotowoltaika rozliczanie z zakładem energetycznym 2021

Dodano:
10/8/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Fotowoltaika jest Twoim głównym źródłem prądu? Sprawdź, jak wygląda rozliczanie z zakładem energetycznym w 2021 roku i jakie są wymagane formalności w związku z tym.

Fotowoltaika – zasady rozliczenia z zakładem energetycznym

Z roku na rok rośnie liczba osób, które wiedzą, co to jest fotowoltaika, a przede wszystkim szukają sposobu na oszczędności w domowym budżecie. Z inwestycji w panele korzysta się na dwa różne sposoby: w ramach systemu off-grid lub on-grid. Systemy off-grid dają pełną niezależność, ponieważ pozwalają magazynować prąd na własną rękę i zrezygnować z dostaw zakładu energetycznego. Co innego w przypadku popularniejszej formy, wspieranej dotacjami. System on-grid wymaga korzystania z usług takich firm jak PGE, Enea czy Tauron. Musisz zatem wiedzieć, jak wówczas wygląda rozliczenie fotowoltaiki.

Najprostsze wyjaśnienie systemu prosumenckiego w Polsce jest następujące: wyprodukowany dzięki panelom słonecznym prąd zużywasz na własne potrzeby, a nadwyżki energii przekazujesz do ogólnej sieci. Jeśli chcesz skorzystać z energii w nocy lub zimą (w momencie, gdy instalacja nie zapewnia dostaw na bieżąco), po prostu odbierasz prąd z sieci. Fotowoltaika montowana w systemie on-grid oznacza ściśle określone zasady rozliczania, które poznasz w dalszej części artykułu.

Fotowoltaika - rozliczenie z PGE

Wschodnia część Polski jest zarezerwowana dla koncernu PGE. Rozliczenie fotowoltaiki z tym zakładem energetycznym jestanalogiczne do pozostałych dostawców –należy zgłosić instalację, podpisać aneks do umowy i otrzymać licznik dwukierunkowy.

Fotowoltaika - rozliczenie z ENEĄ

Działająca fotowoltaika w systemie on-grid wymaga także rozliczenia w ramach korzystania z usług firmy Enea – głównie dotyczy to północno-zachodniej części kraju. Na stronie internetowej zakładu znajdziesz dokładne informacje o tym, jak rozliczana jest fotowoltaika w 2021 roku.

Fotowoltaika - rozliczenie roczne

Niedawno zamontowana fotowoltaika dla domu oznacza pojawienie się kilku nowych elementów, jak panele na dachu czy inwerter przekształcający prąd stały w prąd zmienny. Kolejnym jest licznik dwukierunkowy – to właśnie dzięki jego pracy jest możliwe bardzo precyzyjne rozliczenie energii z fotowoltaiki.

Licznik mierzy, ile prądu pozyskujesz z sieci, ale także ile go oddajesz. Rozliczenie prądu z fotowoltaiki następuje na podstawie wyników z ostatnich 365 dni, czyli okres rozliczeniowy jest roczny. Jeśli przez rok nie odbierzesz wszystkich przysługujących Ci nadwyżek – stracisz je.

Zgodnie z przepisami, prosument otrzymuje bilans roczny, z którego wynika, ile energii oddał do sieci, a także ile odebrał. Inną kwestią jest częstotliwość otrzymywania faktur. W zależności od ustaleń z dostawcą energii rachunki przyjdą do Ciebie:

  • co miesiąc,
  • co dwa miesiące,
  • co sześć miesięcy.

Rozliczenie energii z fotowoltaiki w 2021 roku to jedno, stałe opłaty – drugie. Nawet najlepiej zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna wiąże się z niewielkimi, ale regularnymi kosztami. Są to opłaty za świadczenie usług dystrybucji i magazynowania energii..

Formalności potrzebne do rozliczenia prądu z paneli fotowoltaicznych

Własna fotowoltaika oznacza zasady rozliczanie z zakładem energetycznym, ale nie są one zbyt skomplikowane. Podobnie zresztą jak – wbrew pozorom – sama inwestycja także nie wiąże się ze szczególnie wymagającymi formalnościami. Jedyne, co musisz zrobić, to zgłosić instalację do swojego zakładu energetycznego. W zależności od miejsca zamieszkania będzie to:

  • Enea,
  • Energa,
  • Tauron,
  • PGE,
  • Innogy.

Niezbędne jest podpisanie aneksu do umowy (nie dotyczy to firmy Energa – tam procedury są jeszcze bardziej uproszczone). Wówczas przedstawiciel zakładu energetycznego pojawia się w domu w ustalonym wcześniej terminie, aby założyć nowy licznik dwukierunkowy, dzięki któremu możliwe jest późniejsze rozliczenie prądu z paneli fotowoltaicznych.

Jak rozliczać fotowoltaikę w przypadku osób prywatnych?

Zastanawiasz się, jak jest rozliczany prąd z fotowoltaiki w przypadku osób prywatnych? Fotowoltaika działa wówczas na podstawie systemu prosumenckiego. Prosument to jednocześnie producent i konsument energii elektrycznej. Rozliczenie instalacji fotowoltaicznej dla przeciętnego Kowalskiego następuje na podstawie opisanego już licznika dwukierunkowego. W dalszej części artykułu tłumaczymy, jak działa system opustów, a więc jaki stosunek należy uwzględnić w rozliczeniu z zakładem energetycznym.

Fotowolaika dla firm – rozliczenie

Z uwagi na spore oszczędności w budżecie oraz korzyści wizerunkowe wynikające z inwestycji w OZE, fotowoltaika dla firm cieszy się sporym zainteresowaniem wśród przedsiębiorstw. Czy formalności są podobne jak w przypadku osób prywatnych? Czy fotowoltaika dla firm oznacza inne rozliczenie?

Firmy nie korzystają z „przechowywania” w sieci wyprodukowanego prądu, ale otrzymują pieniądze za nadwyżki wprowadzone do niej. Konkretnie jest to ok. 16 gr netto za każdą kWh. Z tego względu przedsiębiorcy najwięcej zyskują, jeśli instalacja pokrywa bieżące zużycie. Nieszczególnie opłaca się tworzenie systemów o bardzo dużych mocach, przekraczających rzeczywiste zapotrzebowanie.

Czy płacimy za przesyłanie energii do zakładu energetycznego?

W systemie opustów nie obowiązują dodatkowe opłaty za sam fakt odprowadzenia nadwyżek do systemu. Z drugiej strony, nie możesz jednak odebrać dokładnie takiej samej ilości energii, jaka została odprowadzona w ramach nadwyżek. Dlaczego? Aby to zrozumieć, musisz wiedzieć, jak rozliczana jest energia z fotowoltaiki w systemie on-grid.

System opustów

W systemie opustów obowiązuje współczynnik ilościowy. W ramach obecnego systemu rozliczeń jako prosument odbierasz 70% lub 80% nadwyżek.

  • Jeśli Twoja instalacja ma moc do 10 kWp – za każdą 1 kWh nadwyżek przysługuje 0,8 kWh.
  • Jeśli Twoja instalacja ma moc od 10 kWp do 50 kWp – za każdą 1 kWh nadwyżek przysługuje 0,7 kWh.

Aby zbilansować energię w opłacalny sposób, moc Twojej instalacji powinna być wystarczająca, żeby nie tylko pokrywać bieżące zapotrzebowanie, ale również przekazywać do systemu nadwyżkę z uwzględnieniem współczynnika ilościowego przy ostatecznym rozliczeniu. Warto więc wiedzieć, że dofinansowanie do fotowoltaiki jest dla Ciebie szansą na zakup jakościowych urządzeń, które zapewnią wiele lat satysfakcjonującej, efektywnej pracy, a co za tym idzie – realnych oszczędności.

Podsumowanie

Popularność programu Mój Prąd 3.0 w 2021roku nie pozostawia wątpliwości, że Polacy wciąż chętnie inwestują w instalacje fotowoltaiczne. W kolejnych latach czeka nas odejście od dotychczasowego systemu opustów dla nowych inwestorów. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli decydujesz się na instalację, musisz wiedzieć nie tylko ,jaki okres rozliczeniowy wybrać, ale także, jakie są zasady rozliczania energii elektrycznej z fotowoltaiki.