—
Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.
—
Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!
—
Profesjonalna i kompleksowa obsługa
—
Najlepsze finansowania dostępne na rynku
Fotowoltaika dla domu wiąże się z pytaniem, jak czyścić panele fotowoltaiczne, aby zapewnić maksymalną żywotność instalacji. Utrzymanie czystości jest obowiązkowym elementem konserwacji praktycznie wszystkich urządzeń. Nie inaczej jest w przypadku fotowoltaiki. Nie każdy jednak wie, jak czyścić panele fotowoltaiczne – w poniższym artykule wyjaśniamy, jak często oraz w jaki sposób należy dbać o moduły.
Wiele osób uważa bezobsługowość i komfort użytkowania instalacji fotowoltaicznej za jej dużą zaletę. Rzeczywiście, raz zamontowana fotowoltaika wymaga jedynie regularnego serwisowania oraz czyszczenia. Zarówno serwis fotowoltaiki, jak i naprawę należy zlecić fachowcom, którzy od stron praktycznej wiedzą, jak działa instalacja, natomiast czyszczenie paneli fotowoltaicznych wykonuje się samodzielnie. Ale dlaczego jest to tak istotne?
Dbanie o czystość ogniw solarnych jest ważne, ponieważ pozwala utrzymać optymalną wydajność instalacji. Fotowoltaika pracuje mniej efektywnie, jeżeli zalega na niej kurz, pył, śnieg albo sterta liści. To efekt przykrycia ogniw, które zasłonięte przez zabrudzenia, nie są w stanie produkować prądu z promieniowania słonecznego w odpowiedniej ilości. Nieczystości stanowią bowiem fizyczną barierę, która ogranicza absorpcję naturalnej energii nawet o 10-30%!
Panele fotowoltaiczne najczęściej wymagają czyszczenia ze względu na zanieczyszczenia niezależne od użytkownika – zabrudzenia zwykle wynikają z działania człowieka i sił natury. Należą do nich osiadające na modułach:
Każdy z tych czynników wymaga usunięcia, aby zapewnić optymalne działanie instalacji. Pozostaje pytanie, jak czyścić panele słoneczne – kiedy, jak często i w jaki sposób.
Warto nie tylko wiedzieć, jak czyścić panele fotowoltaiczne, ale również kiedy to robić. Zalecamy mycie paneli słonecznych co najmniej raz na rok, najlepiej w miesiącach wiosennych, co pozwala pozbyć się pozostałości po zimie. Jeżeli ogniwa są zabrudzone, nie zaszkodzi przeczyścić ich także wczesną jesienią, dzięki czemu usuniesz pozostałości po żniwach, pyłów czy kurzu. Takie czyszczenie paneli fotowoltaicznych uznaje się za gruntowne mycie, które obejmuje wszystkie ogniwa.
Weryfikacja czystości paneli powinna się odbywać co kilka dni. Wszelkie większe lub potencjalnie groźne zabrudzenia należy usuwać bezzwłocznie – dotyczy to w szczególności ptasich odchodów, które mogą doprowadzić do zniszczenia ogniw. Mycie paneli słonecznych warto zaplanować na wczesny ranek lub późny wieczór, ponieważ w tym czasie nie są nagrzane i nie produkują prądu.
Jeśli nie masz pewności, jak czyścić panele słoneczne, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach, które gwarantują skuteczność i bezpieczeństwo całej procedury. Oto najważniejsze z nich.
Omówienia wymaga również to, jak czyścić panele fotowoltaiczne zimą. Jeżeli instalację zamontowano pod kątem większym niż 35°, najprawdopodobniej śnieg po roztopieniu zostanie usunięty samoistnie. W razie potrzeby można go delikatnie odgarnąć, pamiętając o tym, by nie używać szorstkich i ostrych narzędzi. Nie ma konieczności odgarniania całej warstwy – wytrzymałość paneli fotowoltaicznych jest na tyle duża, że wystarczy zgarnąć część śniegu, aby panele zaczęły działać, nagrzały się i w ten sposób roztopiły śnieg.
Podsumowując, czyszczenie paneli fotowoltaicznych to ważny element konserwacji, który poprawia ich żywotność i pozwala zapewnić optymalne działanie. Mycie można wykonać samodzielnie, ale możesz to zadanie powierzyć specjalistom – nasza firma Polenergia pozostaje do dyspozycji. W razie potrzeby przeprowadzamy pełen montaż instalacji, a także w Twoim imieniu staramy się uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki z rządowych programów. Powiedz nam, jak możemy Ci pomóc!