Wytrzymałość paneli fotowoltaicznych na zmienne warunki atmosferyczne

Dodano:
5/23/2020
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Wytrzymałość paneli fotowoltaicznych  na zmienne warunki atmosferyczne – grad, śnieg, wiatr, wyładowania atmosferyczne.

W ostatnich tygodniach pogoda dała nam się we znaki. Poczynając od huraganu na południu Polski, po silne podmuchy wiatru czy grad. Zapewne właściciele modułów fotowoltaicznych obawiali się czy ich instalacja wytrzyma taką pogodę – czy słusznie? Zapraszam do artykułu!

Prawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie bezobsługowa. Właściwe użytkowanie i serwis pozwalają na korzystanie z własnego prądu nawet 40 lat.

Jednak co z warunkami atmosferycznymi, które mogą zagrażać modułom fotowoltaicznym?

Odporność paneli podlega wielu testom wytrzymałościowym. Na podstawie przyjętych norm  IEC61215 oraz IEC61646 wyspecjalizowane laboratoria określają jakość konkretnego modułu fotowoltaicznego. Trwałość paneli fotowoltaicznych zapewnia wierzchnia warstwa hartowanego szkła, która staje się tarczą przed niekorzystnymi i często trudnymi warunkami.

WIATR

Coraz częściej słyszymy o orkanach, wichurach czy huraganach, które nawiedzają Polskę.Ogromne znaczenie dla wytrzymałości paneli fotowoltaicznych ma oczywiście sam montaż instalacji, warto więc skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy, która zapewni trwałe i solidne mocowanie.Zgodnie z założeniami jednej z norm, odpowiednio zamocowane panele wytrzymają wichurę do 130 km/h.Należy jednak pamiętać, iż wiatr który jest w stanie wyrwać drzewa z korzeniami, czy zerwać dach, może również uszkodzić moduły fotowoltaiczne.

ŚNIEG

Dobrej jakości panele fotowoltaiczne mają określoną przez producenta wytrzymałość mechaniczną wyrażoną w Pa (paskal).Szacuje się, iż przy panelach o maksymalnej wytrzymałości 5400 Pa, metrowa warstwa śniegu na powierzchni modułu nie powinna zrobić mu krzywdy.Większy problem stanowi zacienienie powstałe przez zalegający śnieg, gdyż obniży On wydajność instalacji. Odpowiedni kąt nachylenia modułów znacznie ułatwia spływanie wszelkich opadów atmosferycznych w tym także śniegu.

GRAD

Panele fotowoltaiczne wiodących producentów testowane są również na uderzenia gradu o średnicy 25 mm z prędkością  23m/s ( ok 82km/h). W testach wykorzystywane są metalowe kulki, które niejednokrotnie ważą więcej niż prawdziwy grad.W 2017 r w USA przeszła burza gradowa, której kule wynosiły do 7 cm średnicy. Przez liczne zniszczenia pozamykano galerie handlowe, ucierpiało również kilkoro ludzi oraz zwierzęta. Nieopodal znajdowała się również farma fotowoltaiczna, która liczyła ponad 3000 modułów. Jak się okazało tylko JEDEN z nich został uszkodzony.Ten przykład pokazuje, iż dobrej jakości panele fotowoltaiczne są w stanie wytrzymać naprawdę wiele, a gradobicie nie stanowi  dla nich większego zagrożenia.

WYŁADOWANIA ATMOSFERYCZNE

Jednym z najistotniejszych zagrożeń są właśnie wyładowania atmosferyczne. Uderzenie pioruna może nieść za sobą trudne do przewidzenia konsekwencje. Mogą to być niebezpieczne przepięcia, uszkodzenie urządzeń elektrycznych, pożar czy w najgorszym wypadku śmiertelne zagrożenie dla ludzi i zwierząt.Instalacja fotowoltaiczne przez swoje umiejscowienie, jest mocno narażona na przepięcia. Dlatego niezwykle zalecane jest zamontowanie instalacji odgromowych, które uchronią Wasze moduły fotowoltaiczne oraz falowniki przed poważnymi uszkodzeniami.Podsumowując, panele fotowoltaiczne są bardzo wytrzymałe i ciężko je uszkodzić. Coraz więcej osób docenia ich niezawodność.Jednak aby cieszyć się własna energią na długie lata, zaleca się ubezpieczyć instalację fotowoltaiczną w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym.