Jak uzyskać kredyt na fotowoltaikę?

Dodano:
5/11/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Potencjalni prosumenci energii zastanawiają się więc, czy istnieje kredyt na fotowoltaikę. Odpowiedź brzmi: tak! Jest możliwość pożyczenia pieniędzy na ten cel, uzyskania pełnego zewnętrznego finansowania i późniejszej spłaty zobowiązania w ratach. Co więcej, z każdym kolejnym rokiem przybywa podobnych ofert, więc stoisz przed coraz szerszym, atrakcyjniejszym wyborem.

Kredyt na zakup fotowoltaiki uzyskuje się w bankach – to instytucje, które zgodnie z prawem działają na rynku kredytowym. Pamiętajmy jednak, że istnieje też niejedna pożyczka na fotowoltaikę, a więc produkt finansowy przyznawany na podobnych zasadach. W obu przypadkach celem jest pozyskanie przez klienta pieniędzy na inwestycję. Środki są oddawane w ratach na ustalonych warunkach, zgodnie z oprocentowaniem określonym w umowie i dodatkowymi opłatami.

Aktualnie kredyt lub pożyczkę na fotowoltaikę otrzymasz m.in. w:

 • ING Banku Śląskim,
 • BNP Paribas,
 • Getin Banku,
 • Banku Gospodarstwa Krajowego,
 • Banku Ochrony Środowiska,
 • PKO Banku Polskim,
 • Santander Consumer Banku.

Banki szybko zauważyły swoistą modę na OZE i rosnącą sprzedaż w segmencie fotowoltaiki. Tani kredyt na fotowoltaikę (lub specjalna pożyczka) z „ekologią”, „zieloną energią” czy „Słońcem” w nazwie stał się powszechnie dostępnym standardem. Duży wybór mają klienci indywidualni – osoby fizyczne, które chcą wyposażyć dom w instalację służącą do produkcji energii słonecznej, ale również przedsiębiorcy powinni zainteresować się dostępnymi dla nich ofertami. Świadomość tego, co to jest fotowoltaika, skłania do inwestycji, jednak przeszkodę zazwyczaj stanowi konieczność poniesienia dużego wydatku początkowego. Dlatego preferencyjne, atrakcyjne warunki pożyczek są dużym ułatwieniem w dołączeniu do grona właścicieli instalacji fotowoltaicznych.

Oprocentowanie kredytu na fotowoltaikę

Jednym z najważniejszych kryteriów kredytów i pożyczek jest oprocentowanie, dlatego tani kredyt na fotowoltaikę oznacza atrakcyjne warunki finansowe i niezbyt duże odsetki. Porównując oferty, warto wziąć pod uwagę parametr RRSO – rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Przykładowo, ekopożyczka w PKO BP jest udzielana z oprocentowaniem zmiennym na poziomie początkowym 7,2%. EKOkredyt na fotowoltaikę w BOŚ Banku obejmuje z kolei oprocentowanie zmienne 5,5% w dniu podpisywania umowy.

Najważniejsze jest jednak to, żeby analizować całościowy koszt pożyczki lub kredytu, na który składają się dodatkowe opłaty (marże, prowizje). Wiele zależy też od aktualnych promocji czy preferencyjnych warunków wynegocjowanych przez klienta. Przed podpisaniem umowy koniecznie zapoznaj się ze wszystkimi punktami umowy – szczególnie tymi, które dotyczą kosztów oraz ewentualnych konsekwencji, np. niedotrzymania terminu spłaty raty.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Przeciętna fotowoltaika dla domu, czyli standardowa instalacja słoneczna, składa się z następujących elementów:

 • paneli montowanych na dachu lub podłożu,
 • inwertera (falownika) służącego do przekształcania prądu stałego w zmienny,
 • konstrukcji montażowej, okablowania, niezbędnych dodatków.

Do kosztu poszczególnych urządzeń i części należy doliczyć profesjonalny projekt i montaż instalacji, za co odpowiada specjalistyczna firma – np. Polenergia Fotowoltaika. Koszt takiej inwestycji może zamknąć się w przedziale 20-30 tys. zł, ale ostateczna wysokość wydatków jest zawsze bardzo indywidualną kwestią. Dlaczego?

Każda fotowoltaika dla firm lub domu powinna pracować z określoną mocą, która gwarantuje dostateczną ilość energii do autokonsumpcji i odprowadzania nadwyżek do sieci. Do uzyskania mocy znamionowej na poziomie 4-5 kWp potrzeba aż kilkunastu paneli, podczas gdy koszt pojedynczego modułu waha się w przedziale kilkuset zł (np. 400 zł, 700 zł, 900 zł za sztukę). Cena jest uzależniona m.in. od:

 • renomy producenta,
 • sprawności,
 • zastosowanych technologii,
 • długości okresu gwarancyjnego.

Może się okazać, że sam zakup paneli oznacza wydatek ponad 10 tys. zł. A przecież kolejnych kilka tys. (np. 3-5 tys. zł) potrzeba na kupno nowego inwertera. Do tego dochodzą koszty jakościowych, wytrzymałych, niezawodnych elementów konstrukcyjnych czy przewodów. Doliczając opłaty związane z projektem i montażem, koszt inwestycji może wynieść np. 25 tys. zł. Biorąc pod uwagę możliwość pozyskania dotacji, skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej czy zmieniające się ceny energii, pełen zwrot z inwestycji następuje w Polsce średnio po ok. 6-7 latach.

Jakie trzeba spełnić wymagania?

Szczegółowe wymagania względem klienta poznasz w regulaminie konkretnego banku, jednak warto podkreślić kilka wspólnych aspektów dostępnych ofert. Są to np. propozycje pożyczki w 100% bez konieczności posiadania wkładu własnego. Ponadto w zależności od zdolności kredytowej oraz aktualnych promocji można uzyskać atrakcyjne oprocentowanie czy wydłużony okres spłaty. Pozyskane z banku środki można przeznaczać na zakup i montaż kompletnych instalacji (lub jej elementów) oraz magazynów energii czy stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie spełniasz wymogów stawianych przez bank, możesz wnioskować o inny produkt finansowy – standardowy kredyt gotówkowy lub pożyczkę ratalną. Pieniądze pozyskane w ich ramach spożytkujesz na dowolny cel i nie musisz przedstawiać żadnych dokumentów potwierdzających wydatki. Z perspektywy banku najważniejsza jest bowiem spłata środków w terminie. Porównując oferty, sprawdź, jakie są konkretne wymagania, np. dotyczące minimalnego i maksymalnego wieku pożyczkobiorcy czy terminu spłaty zobowiązania.

Rządowe dofinansowania zakupu paneli fotowoltaicznych

Jak już wspominaliśmy, fotowoltaika cieszy się dużym zainteresowaniem m.in. ze względu na możliwość pozyskania atrakcyjnych dotacji. Choć są one udzielane przez samorządy, to podstawową formą dofinansowania niezależnie od regionu zamieszkania stanowią dofinansowania rządowe.

Program Mój Prąd 3.0

Program Mój Prąd jest uważany za jedną z kluczowych przyczyn boomu na fotowoltaikę. Nic dziwnego, skoro pula 1 mld zł na dotacje o maksymalnej wysokości 5 tys. zł rozeszła się błyskawicznie, bo w zaledwie kilkanaście miesięcy. I choć Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zareagowały dodaniem do puli 100 mln zł, również te środki szybko zostały rozdysponowane pomiędzy beneficjentami zainteresowanymi instalacjami fotowoltaicznymi.

Program Mój Prąd powraca – 1 lipca 2021 roku ruszy III nabór wniosków, jednak nie ustalono jeszcze ostatecznego budżetu ani wysokości indywidualnych dotacji. Podstawowe zasady są takie same jak w poprzednich edycjach – dofinansowanie do fotowoltaiki będzie przeznaczane na mikroinstalacje o mocy 2-10 kW, które będą podłączone do ogólnej sieci dystrybucji (on grid). Najważniejsza zmiana ma dotyczyć rozszerzenia programu o:

 • ładowarki EVA (punkty ładowania pojazdów elektrycznych),
 • magazyny ciepła i chłodu,
 • inteligentne systemy zarządzania energią w domu.

Program Czyste Powietrze

Fotowoltaika jest jednym z obszarów, w których można otrzymać dotację w ramach programu Czyste Powietrze. Po zakończeniu II naboru programu Mój Prąd właśnie Czyste Powietrze stało się podstawowym sposobem na pozyskanie atrakcyjnego dofinansowania. Warunkiem otrzymania maksymalnie 5 tys. zł na zakup i montaż fotowoltaiki jest jednak konieczność wymiany „kopciucha” na nowocześniejsze źródło ciepła.

Program Prosument 2

Kolejnym z ekologicznych projektów dotacji jest Prosument 2. To nic innego jak preferencyjny kredyt połączony z dotacją do 100% kosztów kwalifikowanych instalacji. Oprocentowanie wynosi zaledwie 1% (!), a maksymalny okres spłaty to aż 15 lat. Więcej szczegółowych informacji znajduje się na stronie NFOŚiGW.

Dotacje unijne do fotowoltaiki

Instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją, którą można sfinansować również z pomocą innych programów, np. z wykorzystaniem środków unijnych. Takie możliwości pojawiły się w Polsce wraz z funduszami unijnymi na lata 2014-2020.

Czy firmy fotowoltaiczne pomagają w uzyskaniu kredytu?

Tak, najlepsze firmy na rynku kompleksowo wspierają klientów zainteresowanych inwestycją w fotowoltaikę. W Polenergia nie tylko projektujemy, montujemy i sprzedajemy – nasza pomoc obejmuje także pozyskiwanie kredytów i dotacji.

Podsumowanie

Choć zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się z jednorazowym wydatkiem nawet do kilkudziesięciu tys. zł, możesz skorzystać z rządowych, samorządowych lub unijnych dotacji oraz preferencyjnych kredytów i pożyczek. Dzięki nim łatwiej o sfinansowanie ekologicznego systemu fotowoltaicznego gwarantującego obniżenie kosztów energii w budynku.