Magazynowanie energii - akumulator jako źródło magazynowania energii z fotowoltaiki

Dodano:
4/29/2022
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Dowiedz się, co jest lepszym rozwiązaniem – akumulator do fotowoltaiki czy net-metering. Panele fotowoltaiczne z roku na rok stają się wydajniejsze, przez co problem zbyt małych uzysków energii w zasadzie zniknął. Pojawiło się jednak kolejne wyzwanie – magazynowanie nadwyżek w sytuacji nadpodaży. Jak przechowywać wyprodukowany prąd, aby go wykorzystać dokładnie wtedy, kiedy go najbardziej potrzebujesz?

Jeszcze kilkanaście lat temu rozwój OZE ograniczała ich relatywnie niska efektywność. Obecnie „wąskim gardłem” jest nadprodukcja prądu, z którym po prostu nie ma co zrobić. Ponieważ fotowoltaika wytwarza elektryczność przede wszystkim latem, gdy zużywasz ją w najmniejszych ilościach, jej wykorzystanie na bieżąco staje się niemożliwe. W takim przypadku osoby, firmy i inne podmioty, na których nieruchomości pracuje instalacja fotowoltaiczna, stoją przed koniecznością odpowiedzi na pytanie, co zrobić z nadprodukcją prądu. Coraz popularniejszym, a przede wszystkim skutecznym rozwiązaniem jest magazynowanie energii elektrycznej w domu. Jak się za to zabrać?

Jak rozpocząć magazynowanie energii z fotowoltaiki

Jak magazynować energię elektryczną z OZE, którą wyprodukowała fotowoltaika dla domu, przedsiębiorstwa, instytucji publicznej, rolnika lub innego podmiotu? Musisz wybrać jedną z dwóch metod, które umożliwiają przechowywanie prądu do późniejszego użytku – obie opiszemy za moment. 

Przy okazji przypominamy jednak, że nie opłaca się projektować instalacji, której moc znacznie przekracza zapotrzebowanie na energię danego budynku. Znaczące, niewykorzystane nadwyżki trudno zużyć, a koszty związane z montażem i eksploatacją systemu będą niewspółmierne do zysków, jakie umożliwia fotowoltaika dla firm, domów, rolników i innych podmiotów. Dlatego też instalację OZE powinni zaprojektować doświadczeni specjaliści, którzy wiedzą, jak optymalnie dobrać parametry.

Sposoby na magazynowanie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych

W Twoich planach jest fotowoltaika, ale nie wiesz, jak się później zabrać za magazynowanie energii? Są dwie metody, które sprawdzą się w domu, firmie oraz w gospodarstwie rolnym:

 • akumulatory,
 • net-metering.

Zacznijmy od akumulatora do fotowoltaiki. Podobnie jak w przypadku wszystkich urządzeń bateryjnych, akumulator kumuluje prąd w sposób bezstratny, co umożliwia wykorzystanie go później, tzn. gdy fotowoltaika nie wytwarza prądu, a potrzebujesz go do zasilania urządzeń. Niewątpliwą zaletą akumulatorów do fotowoltaiki jest więc niezależność i elastyczność. Do wad należą przede wszystkim wysokie koszty zakupu i konieczność wygospodarowania miejsca na podłączenie urządzenia.

Niestety akumulatory do magazynowania energii elektrycznej są drogie, dlatego wykorzystuje je rozbudowana fotowoltaika dla rolnika, farma solarna czy duża instalacja pracująca dla zakładu przemysłowego. W przypadku gospodarstw domowych to rozwiązanie wciąż jest mało popularne. Przewidujemy jednak, że wraz z rozwojem technologii i wiedzy o tym, jak magazynować prąd, ceny zaczną spadać, a akumulatory do fotowoltaiki staną się standardowym elementem wyposażenia większości instalacji.

Parametry akumulatora do magazynowania energii z OZE

Kluczowym parametrem akumulatora do fotowoltaiki jest moc, którą określa się w kilowatach (kW). Wskazuje ona na efektywność, z jaką odbywa się ładowanie, gdy urządzenie pobiera energię z akumulatora. Przyjmuje się, że minimalna wartość dla małych, domowych systemów solarnych pracujących z mocą kilku kW powinna wynosić 5 kW i nie więcej niż 10 kW. Wraz ze wzrostem wielkości fotowoltaiki magazyn energii powinien być odpowiednio mocniejszy.

Równie istotnym parametrem jest pojemność urządzenia, która wskazuje, jak duże ilości nadwyżek prądu z OZE można przechować na później. Im większa pojemność akumulatora, tym więcej elektryczności podlega magazynowaniu. Tym samym urządzenie może dłużej pracować, gdy brakuje zasilania z promieniowania słonecznego. Poszukując odpowiedniego modelu, należy dokładnie przemyśleć wymagania i potrzeby dotyczące mocy i pojemności, ponieważ wpływa to na cenę akumulatora. Pocieszeniem jest to, że w ramach najnowszej edycji programu Mój Prąd można nie tylko otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki, ale również dotację do urządzeń umożliwiających magazynowanie energii.

Net-metering, magazynowanie energii – na czym polega

Sposoby magazynowania energii elektrycznej są dwa – poza opisanymi akumulatorami podstawową metodą przechowywania nadwyżek prądu z OZE jest net-metering. Dostęp do systemu jest darmowy dla każdego właściciela instalacji podłączonej do sieci. Net-metering polega na tym, że wyprodukowane nadwyżki energii są przesyłane do sieci. W późniejszym czasie, gdy zachodzi taka potrzeba, można je odebrać, z tym że w mniejszej ilości – zawsze należy się też liczyć z opłatami za możliwość skorzystania z tej usługi. Oba sposoby magazynowania energii mają swoje wady i zalety – poniżej omawiamy je w kontekście net-meteringu.

Zalety i wady oddawania energii do sieci

Oto najważniejsze korzyści rozliczania nadwyżek energii w ramach net-meteringu:

 • zerowe koszty początkowe – podczas gdy kupno i montaż akumulatora do fotowoltaiki wiąże się z wydatkiem kilkudziesięciu tysięcy złotych, dostęp do net-meteringu jest darmowy i automatycznie udzielany każdemu, kto posiada instalację fotowoltaiczną typu on-grid, czyli podłączoną do publicznej sieci energetycznej,
 • niższe rachunki za energię – odpowiednio zbilansowany system solarny pozwala na mniej więcej zrównanie energii pobieranej z sieci i przesyłanej do niej z własnego źródła, co przekłada się na bardzo niskie, niekiedy nawet bliskie zeru rachunki za prąd,
 • czytelność rozliczenia – ponieważ w ramach instalacji montuje się dwukierunkowy licznik energii, dokładnie wiadomo, w jakich ilościach została ona pobrana i przesłana z oraz do sieci publicznej, co zapewnia przejrzystość rozliczenia.

Net-metering to sposób magazynowania energii z OZE, który ma kilka kluczowych zalet, jednak warto mieć na uwadze jego wady:

 • brak możliwości odzyskania 100% przesłanej energii – udostępniając prąd do sieci, prosument może go co prawda odebrać, ale w mniejszej ilości, np. o 20-30%, co można uznać za wadę lub potraktować jako uczciwą opłatę za możliwość skorzystania z usługi „wirtualnego” gromadzenia energii,
 • ryzyko ograniczenia w oddawaniu prądu do sieci – gdy w publicznym systemie energetycznym pojawia się nadpodaż elektryczności z fotowoltaiki, kolejne instalacje są blokowane i nie mogą oddawać wyprodukowanych nadwyżek prądu.

Jak wykorzystać zmagazynowaną energię

Jeśli masz akumulator do magazynowania energii z fotowoltaiki, możesz zdecydować o przeznaczeniu zgromadzonych nadwyżek. Podstawową opcją jest zużycie prądu na bieżąco, tzn. wówczas, gdy produkcja z paneli słonecznych jest za mała na pokrycie zapotrzebowania budynku na prąd. W takiej sytuacji, zamiast pobierać go z publicznej sieci i tym samym ponosić koszty, możesz skorzystać z energii, która znajduje się w akumulatorze. Nawet jeśli nie masz akumulatora do magazynowania energii, nadwyżki prądu da się z pożytkiem wykorzystać bez potrzeby oddawania ich do sieci, np. poprzez zastosowanie ich do:

 • podgrzewania wody użytkowej,
 • ładowania samochodów elektrycznych,
 • chłodzenia nieruchomości klimatyzacją,
 • ogrzewania budynku, np. za pomocą pompy ciepła.

Podsumowanie

Nadwyżki energii elektrycznej w ramach fotowoltaiki są normalnym zjawiskiem, którego nie da się uniknąć – to dlatego warto wybrać jeden ze sposobów magazynowania nadmiernych ilości prądu. Odpowiednie parametry instalacji i przemyślana autokonsumpcja prądu to oczywiście podstawa do tego, by maksymalnie wykorzystać potencjał instalacji. Oba sposoby magazynowania energii elektrycznej – akumulatory i system net-meteringu – umożliwiają efektywne zarządzanie nadwyżkami. Znasz już zalety i wady każdego z nich – jeśli masz wątpliwości, który wybrać, skontaktuj się z nami. Kalkulator fotowoltaiczny powie Ci, ile zyskasz dzięki fotowoltaice. My podpowiemy, jak magazynować prąd z instalacji.