Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne - co wybrać?

Dodano:
11/16/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Dowiedz się, które rozwiązanie będzie lepsze – panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne. Czym się charakteryzują? Jakie są ich zalety i wady? Czym się różnią? Podpowiemy Ci, czy lepiej wybrać panele monokrystaliczne, czy polikrystaliczne, i wyjaśnimy dlaczego. Dzięki temu łatwiej będzie Ci rozmawiać z firmą, która zajmie się realizacją inwestycji.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Zanim odpowiemy na pytanie, czy lepsze są panele fotowoltaiczne monokrystaliczne, czy polikrystaliczne, kilka słów o samej technologii. Moduły są podstawowym elementem instalacji. To one odpowiadają za absorpcję promieniowania słonecznego i zamieniają je w prąd stały. Ten jest następnie przesyłany do falownika, który konwertuje go w prąd zmienny o parametrach pozwalających na wprowadzenie do sieci energetycznej w celu zasilenia urządzeń domowych. W ten sposób fotowoltaika wykorzystuje zjawisko polegające na tym, że obiekt, na który padają promienie słoneczne, gromadzi w sobie siłę elektromotoryczną. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj artykuł, w którym dokładnie wyjaśniamy, co to jest fotowoltaika i jak działa.

Jak są zbudowane panele monokrystaliczne?

Każda instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli słonecznych. Produkuje się je w dwóch technologiach: monokrystalicznej i polikrystalicznej. Panele monokrystaliczne z reguły mają ciemnogranatowy lub czarny kolor, a do ich wykonania wykorzystuje się monokryształy krzemu. Każdy kryształ tworzy osobne ogniwo słoneczne, co przekłada się na wysoką wydajność działania, jaką osiąga fotowoltaika dla domu czy firmy. Ich cechą charakterystyczną jest ośmiokątny kształt ze specyficznymi, przyciętymi rogami.

Panele monokrystaliczne – zalety i wady

Zalety

 • Wysoka wydajność – jeżeli zależy Ci na jak największych uzyskach energii, wybierz panele monokrystaliczne, które gwarantują maksymalną efektywność działania – ich sprawność z reguły przekracza 20%.
 • Niewielki rozmiar – z uwagi na bardzo dobrą wydajność fotowoltaika dla firm i domów skonstruowana z paneli monokrystalicznych wymaga mniejszej liczby ogniw do wygenerowania niezbędnej ilości energii.
 • Długa żywotność – decydując się na ogniwa monokrystaliczne, możesz się spodziewać, że będą z powodzeniem pracować przez co najmniej 20 lat.
 • Atrakcyjny design – nowoczesny wygląd to dla wielu osób zaleta, która wpływa na decyzję, czy wybrać panele polikrystaliczne, czy monokrystaliczne.
 • Odporność na wysokie temperatury – ogniwa mono polecamy w miejscach, w których panuje ponadprzeciętnie duże nasłonecznienie, a temperatury osiągają wartość powyżej 25-30 stopni, ponieważ nawet w takich warunkach zachowują swoje pierwotne właściwości.

Wady

 • Wysoka cena ­– za jakość się płaci, a w przypadku paneli monokrystalicznych można mówić o najwyższym poziomie, dlatego ich cena jest relatywnie wysoka.

Jak są zbudowane panele polikrystaliczne?

Drugim rozwiązaniem są panele polikrystaliczne, których produkcja jest o wiele mniej skomplikowana – to jedna z ich zalet. Choć również powstają z krzemu, to do ich wykonania wykorzystuje się nie pojedyncze kryształy, ale całe bloki krzemowe, z których następnie wycina się ogniwa. Wymaga to mniej pracy i wpływa na kształt oraz kolor paneli polikrystalicznych. Są one prostokątne i jasnoniebieskie, a ich powierzchnia jest ziarnista. Z tego wynika podstawowa różnica między panelami monokrystalicznymi a polikrystalicznymi, czyli cena. Ogniwa polikrystaliczne są tańsze, ale też pracują z niższą wydajnością i w związku z tym generują mniej energii elektrycznej.

Panele polikrystaliczne – zalety i wady

Zalety

 • Niska cena – głównym aspektem, który przemawia za wyborem paneli polikrystalicznych, jest niski koszt zakupu. Dzięki temu nawet przy mniejszym budżecie można zainwestować w fotowoltaikę.
 • Bardziej ekologiczna produkcja – produkcja paneli polikrystalicznych generuje relatywnie niewielką ilość zanieczyszczeń, m.in. z uwagi na brak konieczności przycinania rogów.
 • Trwałość – nowoczesne panele polikrystaliczne osiągają żywotność przekraczającą 20 lat.

Wady

 • Niska wydajność  panele polikrystaliczne pracują ze sprawnością, która wynosi kilkanaście procent (jej wartość przeważnie nie przekracza 20%), a więc do wyprodukowania odpowiedniej ilości energii konieczna jest ich większa powierzchnia.
 • Spadek wydajności przy wysokich temperaturach – gdy na dworze jest gorąco, sprawność paneli polikrystalicznych znacząco się obniża.
 • Zajmują więcej miejsca – z uwagi na relatywnie niską wydajność konieczne jest zastosowanie większej liczby polikrystalicznych ogniw fotowoltaicznych, żeby wyprodukować określoną ilość energii.

Czym się różnią panele monokrystaliczne od polikrystalicznych?

Jakie panele fotowoltaiczne są lepsze – monokrystaliczne czy polikrystaliczne? Odpowiedź na to pytanie kryje się w różnicach między rozwiązaniami. Podstawowa różnica polega na budowie paneli. Podczas gdy każde ogniwo monokrystaliczne składa się z pojedynczego kryształu krzemu, moduły polikrystaliczne powstają z całych bloków krzemowych, które następnie się przycina. Przekłada się to bezpośrednio zarówno na koszt produkcji i wygląd fotowoltaiki, jak i jej wydajność. Panele monokrystaliczne pracują efektywniej. Przy takiej samej powierzchni wytwarzają więcej prądu, a więc wystarczy ich mniejsza ilość, żeby zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne budynku.

Cenowo korzystniej wypadają panele polikrystaliczne, ale trzeba zamontować ich więcej, żeby osiągnąć zadowalający efekt. Różnice dotyczą również designu – panele monokrystaliczne są gładkie, mają przycięte rogi i ciemny kolor, zaś polikrystaliczne są prostokątne, a ich powierzchnia jest chropowata. Na szczęście jednak dofinasowanie do fotowoltaiki jest dostępnie niezależnie od tego, jakie moduły zostaną użyte do wykonania instalacji.

Które panele lepsze fotowoltaiczne są lepsze – monokrystaliczne czy polikrystaliczne?

Na podstawie przedstawionych informacji łatwo możesz dojść do wniosku, że pod względem wydajności i jakości lepszym wyborem są panele monokrystaliczne. Polecamy je w szczególności, gdy masz ograniczoną powierzchnię montażu. Doskonale nadają się też do zastosowania na dachu i gruncie. Jeśli jednak masz ograniczony budżet i zależy Ci na niskiej cenie, nie spełnią Twoich wymagań, bo są po prostu drogie.

Jeżeli zależy Ci na efektywności działania, trwałości instalacji fotowoltaicznej i estetycznym wyglądzie, zdecydowanie lepszym wyborem będą panele monokrystaliczne. Czy to znaczy, że ogniwa polikrystaliczne do niczego się nie nadają? W żadnym wypadku! Dysponując dużą ilością miejsca na dachu, ze spokojem możesz wybrać to rozwiązanie. W takiej sytuacji musisz po prostu zamontować więcej paneli polikrystalicznych niż w przypadku ogniw mono. Dzięki temu bez problemu uzyskasz identyczną moc, a instalacja będzie produkować tyle samo energii. A przy tym oszczędzisz pieniądze, bo zakup modeli polikrystalicznych jest tańszy.

Często też tym, co decyduje, które panele są lepsze, mono czy polikrystaliczne, jest estetyka. Zarówno opinie użytkowników, jak i specjalistów, pokazują, że ciemne ogniwa monokrystaliczne wyglądają lepiej niż polikrystaliczne o niebieskim kolorze. Ten drugi wariant może być trudniej dopasować do stylu nieruchomości. Czerń paneli monokrystalicznych znacznie lepiej wtapia się w otoczenie niż rzucający się w oczy kolor niebieski – jeśli estetyka przestrzeni jest dla Ciebie ważna, to warto wziąć to pod uwagę.

Czy można łączyć panele monokrystaliczne z polikrystalicznymi?

Możesz się też zastanawiać, czy można łączyć panele monokrystaliczne z polikrystalicznymi. Oba rozwiązania różnią się pod względem wydajności pracy, designu i wytrzymałości. Jednak w gruncie rzeczy działają na tej samej zasadzie i wykorzystują identyczne zjawisko. Oznacza to, że istnieje możliwość łączenia paneli w jednej instalacji, ale trzeba zadbać o to, by parametry były jednakowe lub mocno zbliżone do siebie. W takiej sytuacji różne moduły mogą być z powodzeniem ze sobą połączone szeregowo.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie, które panele fotowoltaiczne są lepsze, monokrystaliczne czy polikrystaliczne, wydaje się prosta. Pod wieloma względami ogniwa mono przewyższają polikrystaliczne. Warto jednak mieć świadomość, że jest to pewna generalizacja, a z powodu szybkiego rozwoju technologii coraz mniej aktualna. Okazuje się, że nawet tańsze ogniwa polikrystaliczne mogą osiągać wydajność zbliżoną do droższych paneli monokrystalicznych. Ważny jest nie tylko rodzaj technologii, ale również sama jakość danego modelu. Decydując się na panele polikrystaliczne z górnej półki, pochodzące od najlepszych producentów i o dobrych parametrach, można liczyć na zbliżone lub nawet lepsze osiągi niż w przypadku kiepskich jakościowo paneli monokrystalicznych.

Równie ważną kwestią jest możliwość obniżenia kosztów inwestycji poprzez pozyskanie dofinansowania, np. z programu Mój Prąd 3.0 w 2021 roku. Dotacje są dostępne zarówno dla osób indywidualnych, jak i przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych. Niezależnie o tego, czy wybierzesz panele monokrystaliczne, czy polikrystaliczne, zadbaj o to, żeby fotowoltaika dla rolnika, domu albo firmy została zaprojektowana i zamontowana przez doświadczonych, wykwalifikowanych specjalistów. Tylko wtedy możesz oczekiwać maksymalnej wydajności i optymalnej pracy przez 12 miesięcy w roku. Skontaktuj się z Polenergia Fotowoltaika, a kompleksowo wykonamy dla Ciebie instalację fotowoltaiczną!