10 pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć zanim zdecydujesz się na panele słoneczne

Dodano:
1/21/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Zakup i montaż paneli fotowoltaicznych to poważna i odpowiedzialna inwestycja. Co warto wiedzieć o fotowoltaice zanim się na nią zdecydujesz? Na początku znajdź odpowiedź na takie podstawowe pytania jak: co to jest fotowoltaika czy jak działa fotowoltaika. Niezbędne informacje są dostępne w artykułach na naszej stronie. Z tego tekstu dowiesz się, co warto wiedzieć o panelach słonecznych przed ich zakupem.

1. Czy Twój dom jest przystosowany do zamontowania paneli słonecznych?

Opłacalność inwestycji w instalację słoneczną zależy od parametrów nieruchomości. To rozwiązanie nie musi być rentowne dla każdego domu. Na niektórych domach zamontowanie paneli słonecznych jest po prostu możliwe.

Fotowoltaika dla domu powinna zostać uwzględniona już na etapie budowy, co pozwala na dostosowanie konstrukcji budynku do wymagań paneli słonecznych. Jednym z kluczowych aspektów jest wybór nasłonecznionej i pozbawionej zacieniowania działki, która gwarantuje maksymalny dostęp do promieni słonecznych.

Co należy wiedzieć, decydując się na panele fotowoltaiczne? Optymalnemu działaniu nie sprzyja zapylenie i zakurzenie, dlatego w miarę możliwości warto stawiać dom w miejscach oddalonych od źródeł zanieczyszczeń. Ważne jest też dostosowanie instalacji elektrycznej do ogniw solarnych, tak aby ich montaż nie wymagał dodatkowego wiercenia i wykonywania zbędnych prac budowlanych. Równie istotną kwestią jest dach, którego znaczenie analizujemy poniżej.

2. Czy dach Twojego domu ma odpowiedni kształt i typ?

Co warto wiedzieć o montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu? To na nim najczęściej montowana jest fotowoltaika. Najbardziej optymalna do tego celu jest konstrukcja skośna o kącie nachylenia 15-20°. Kolejna kwestia to powierzchnia dachu, która powinna umożliwiać instalację wymaganej liczby paneli fotowoltaicznych.

Pamiętaj, że dach właściwy do fotowoltaiki powinien być gładki i jednorodny. Ważny jest regularny kształt i brak dodatkowych połaci, koszy czy kalenic. Choć taka aranżacja prezentuje się elegancko i budzi skojarzenia z rezydencją, to może ograniczać możliwości montażu instalacji fotowoltaicznej. W praktyce, fotowoltaika dla domu o niewielkiej powierzchni z reguły jest możliwa tylko w przypadku prostego jednospadowego dachu.

3. W jakim kierunku jest nachylenie Twojego dachu?

Aby fotowoltaika działała sprawnie, należy umożliwić jej pozyskanie jak największej ilości promieni słonecznych. Mając to na uwadze, panele fotowoltaiczne powinno się montować na dachu skierowanym na południe. Znacznie gorszym rozwiązaniem pod tym względem jest orientacja na północ.

4. Jak wydajny jest Twój dom?

Zarówno fotowoltaika dla firm, jak i dla domu nie przyniesie optymalnych korzyści, jeżeli nie zadba się o absolutne podstawy gospodarki energetycznej nieruchomości. Chodzi o zapewnienie wysokiej efektywności energetycznej, m.in. poprzez:

 • profesjonalny montaż odpowiedniej izolacji przegród zewnętrznych,
 • pozbycie się mostków termicznych,
 • montaż nowoczesnego i ekologicznego systemu grzewczego,
 • zapewnienie szczelności przegród zewnętrznych,
 • używanie urządzeń o niskim poborze prądu,
 • stosowanie się do codziennych dobrych praktyk mających na celu oszczędność energii.

5. Jak przebiega podłączenie do sieci?

Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na panele słoneczne? Z pewnością warto przemyśleć czynności i opłaty związane z procedurą podłączenia do sieci. Musisz zorientować się m.in.:

 • jakie formalności w tym celu trzeba spełnić,
 • z jakimi wydatkami się to wiąże,
 • jak długo trwa wykonanie wszystkich niezbędnych prac.

6. Gwarancja - na ile lat wybrać?

Jedną z kluczowych kwestii, które decydują o wyborze paneli słonecznych, jest długość obowiązywania i rodzaj gwarancji. Co obejmuje gwarancja na fotowoltaikę? Najczęściej dotyczy ona samego produktu, zakresu możliwego spadku wydajności, falownika i wykonania. Ten ostatni rodzaj wiąże się montażu i jest udzielany przez ekipę realizującą inwestycję. Przed zakupem, dokładnie sprawdź typ gwarancji w przypadku interesujących Cię paneli.

7. Czy korzystasz z programów dofinansowania?

W ramach publicznych programów zachęcających do montażu instalacji fotowoltaicznej można pozyskać nawet kilkanaście tysięcy dodatkowych środków na realizację inwestycji. Dofinansowanie do fotowoltaiki jest ogólnodostępne i nie wymaga spełnienia szczególnych warunków, dlatego opłaca się z niego skorzystać. Sprawdź, jakie inicjatywy obowiązują w danym momencie, wybierz jedną z nich i złóż wniosek. To takie proste!

8. Ile energii zużywasz miesięcznie/rocznie?

Co jeszcze warto wiedzieć o fotowoltaice? Zdecydowanie to, że jest podporządkowana zapotrzebowaniu energetycznemu budynku. Zadaniem paneli fotowoltaicznych jest zaspokojenie zużycie prądu w nieruchomości w jak największym stopniu. Dlatego też konieczne będzie obliczenie tego zużycia. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile zyskasz na fotowoltaice, przydatny będzie kalkulator fotowoltaiki. Ten prosty program uzmysłowi Ci, dlaczego warto zainwestować w instalację słoneczną.

9. Jaki typ paneli fotowoltaicznych powinieneś wybrać?

Panele fotowoltaiczne dostępne powszechnie w sprzedaży dzielą się na:

 • monokrystaliczne,
 • polikrystaliczne,
 • z krzemu amorficznego.

W Polsce najpopularniejsze są ogniwa polikrystaliczne, ponieważ gwarantują relatywnie dobrą wydajność przy stosunkowo niskim nasłonecznieniu. W przypadku intensywnego nasłonecznienia lepszym wyborem są panele monokrystaliczne. Najmniej wydajne, ale zarazem najtańsze są ogniwa wykonane z krzemu amorficznego.

10. Czy istnieją ograniczenia dotyczące montażu paneli?

Obowiązujące w Polsce prawo umożliwia montaż paneli słonecznych bez konieczności uzyskiwania pozwolenia budowlanego, o ile łączna moc ogniw jest nie większa niż 50 kW. Przepisy nie nakładają żadnych wymagań w związku z zastosowanymi urządzeniami i wykonanym montażem, dlatego inwestor ma całkowitą dowolność pod tym względem.

Jak widzisz, istnieje wiele ważnych kwestii, nad którymi warto się zastanowić przed podjęciem decyzji o zakupie i montażu instalacji PV. Musisz poznać wady i zalety fotowoltaiki, aby Twój wybór był racjonalny i optymalny.

W razie pytań lub wątpliwości bezcennym wsparciem jest pomoc doświadczonej ekipy fachowców. Najlepiej, gdy zajmuje się kompleksową realizacją inwestycji od strony technicznej, formalnej, merytorycznej i organizacyjnej. Jako Polenergia pozostajemy do Twojej dyspozycji – skontaktuj się z nami, aby cieszyć się ekologicznym, bezpiecznym i tanim prądem z fotowoltaiki!