Co To Jest Ekologia i Czym Się Zajmuje?

Dodano:
3/7/2022
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Dlaczego warto wiedzieć, co to jest ekologia? Ponieważ to modne w ostatnich latach słowo, które odmienia się przez wszystkie przypadki, często wykorzystuje się w nieprawidłowym znaczeniu i kontekście. Czym zajmuje się ekologia tak naprawdę? Kim jest ekolog? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Co to jest ekologia

Wiedza, czym jest ekologia, pomoże Ci lepiej zrozumieć, dlaczego tak często to słowo pojawia się w kontekście np. fotowoltaiki. Ekologia jest interdyscyplinarną dziedziną nauki, która bada i tłumaczy zależności między organizmami a środowiskiem, jak również procesy występujące m.in. w biosferze i ekosystemach. Mówiąc prościej – jest to nauka o środowisku, dzięki której wiemy, jak ludzie, zwierzęta i rośliny wpływają na przyrodę. Kolejne odkrycia i badania są możliwe dzięki sięganiu po wiedzę z zakresu takich nauk jak m.in.:

 • genetyka,
 • zoologia,
 • botanika,
 • fizjologia,
 • etologia.

Termin ekologia wprowadził do świata nauki niemiecki przyrodnik i ewolucjonistyczny filozof Ernst Haeckl – miało to miejsce w 1869 roku. Dziś na pytanie, czym jest ekologia, często odpowiadamy potocznie, kierując się skojarzeniami z „ekologicznymi” działaniami na rzecz ochrony środowiska. Tymczasem nauka nie tyle służy ochronie przyrody, ile wyjaśnia zachodzące w niej procesy. Analogicznie fotowoltaika to tak naprawdę nauka o przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną, ale w potocznym rozumieniu oznacza urządzenia do produkowania prądu ze Słońca (np. jako fotowoltaika dla domu, czyli mikroinstalacja złożona z paneli, falownika i pozostałych elementów).

Rodzaje ekologii

Wiesz już, co to jest ekologia, ale czy możesz wymienić, czym się zajmuje w szczegółach? Cóż, wiele zależy od tego, o jakiej dziedzinie mowa. Wyróżnia się takie rodzaje ekologii jak ekologię:

 • populacyjną,
 • biocenoz,
 • ekosystemów,
 • biosfery,
 • fizjologiczną,
 • behawioralną,
 • ewolucyjną,
 • wybranych środowisk wodnych i lądowych (np. jezior),
 • wybranych grup taksonomicznych (np. zwierząt, roślin).

Poszczególne obszary ekologii skupiają się na określonych procesach czy zależnościach w świecie organizmów żywych oraz środowiska naturalnego. Dorobek naukowców z różnych działów ekologii pomaga w tworzeniu planów, które mają na celu ochronę przyrody i zminimalizowanie negatywnego wpływu człowieka na otoczenie. To bardzo ważne, aby szczytne idee środowiskowe miały silne oparcie w faktach i nauce – to sprzyja ich promowaniu i wprowadzaniu w życie.

Kim jest ekolog

W odpowiedzi na pytanie, kim jest ekolog, znów trzeba cofnąć się do rozróżnienia naukowych definicji od potocznych skojarzeń i stereotypów. Skoro ekologia jest nauką, prawdziwy ekolog to naukowiec, badacz w obrębie tej dziedziny. Tymczasem wśród opinii publicznej, w języku używanym nawet w mediach głównego nurtu czy w mediach społecznościowych za „ekologów” uważa się aktywistów i działaczy, których celem jest walka o ochronę środowiska naturalnego.

Podsumowując – to, że przedsiębiorcę interesuje fotowoltaika dla firm, nie czyni go ekologiem. Być może jest działaczem na rzecz ochrony środowiska albo dopiero odkrywa informacje na temat zagrożeń dla klimatu. Ale przecież nie jest z wykształcenia i zawodu naukowcem – prawdziwym ekologiem! Pamiętaj o tym, aby unikać podstawowych błędów definicyjnych. Dzięki temu będzie Ci też łatwiej zweryfikować wiarygodność informacji, które są dostępne w mediach.

Ekologiczny – co to znaczy

Według Słownika Języka Polskiego PWN ekologiczny to:

 • dotyczący związku warunków zewnętrznych z życiem roślin i zwierząt,
 • związany z ochroną środowiska,
 • wyprodukowany ze składników naturalnych.

Powszechne skojarzenia przywołuje druga i trzecia definicja. Przykładowo, fotowoltaika dla rolnika jest uważana za ekologiczny sposób pozyskiwania energii do zasilania gospodarstwa (bo jest związana z ochroną środowiska). Krem do rąk, w którego składzie znajdują się wyłącznie organiczne składniki, jak np. masło shea, będzie z kolei ekologiczny, bo wyprodukowany z naturalnych substancji metodami przyjaznymi dla otoczenia.

Językoznawcy dostrzegają zatem, że we współczesnej polszczyźnie znaczenie terminu „ekologiczny” wykracza poza związek z dziedziną nauki.

Podsumowanie

Ponieważ słowo ekologia odmienia się przez wszystkie przypadki, a jego znaczenie jest dla wielu osób niejasne, przygotowaliśmy artykuł, który wyjaśnia kilka kwestii. To ważne, by wiedzieć, czym zajmuje się ekologia i kim jest ekolog – nie w potocznym rozumieniu, ale zgodnie z definicją. Dlaczego? Dzięki temu możesz zweryfikować wiarygodność osób, które opisuje się jako ekologów, ale też wiarygodność produktów, które kupujesz (nie wszystko, co jest określone jako ekologiczne, jest np. zdrowe, bo może zawierać dużą ilość cukru).

Wiesz już, że jeśli decydujesz się na dofinansowanie fotowoltaiki oraz inwestycję w odnawialne źródła energii, jest to postawa „ekologiczna”, ale dużo właściwiej powiedzieć, że po prostu ochrona środowiska naturalnego jest dla Ciebie ważna.