Czy należy wymieniać dach przed instalacją paneli fotowoltaicznych?

Dodano:
1/21/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Zastanawiasz się, czy fotowoltaika na starym dachu jest dobrym rozwiązaniem? Planując montaż paneli fotowoltaicznych na dachu, najpierw należy dokładnie sprawdzić jego konstrukcję. Czy nadaje się on do montażu modułów solarnych? Czy należy wymienić dach przed solarami, a może jednak wystarczy remont? Kiedy panele fotowoltaiczne na starym dachu się nie sprawdzą? Odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z tematem znajdziesz w poniższym artykule.

Rodzaje dachów

Jednym z kluczowych aspektów decydujących o tym, czy fotowoltaika dla domu wymaga wymiany lub remontu dachu, jest jego rodzaj. Poniżej analizujemy poszczególne typy dachów w kontekście możliwości montażu paneli fotowoltaicznych na dachu.

Płaskie dachy

Konstrukcje dachów płaskich są proste i z reguły nie pojawiają się w związku z tym żadne przeszkody – są popularne w budynkach różnego typu, nie tylko mieszkalnych. Jedną z zalet takiej konstrukcji jest możliwość łatwego zamontowania paneli słonecznych. Fotowoltaika dla firm czy domów postawiona na płaskim dachu wiąże się z koniecznością zastosowania jedynie odpowiednio dobranego systemu mocującego, który pozwala ustawić solary pod właściwym kątem, a to z kolei zapewnia ich optymalną wydajność. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim nie wymaga jego przystosowywania w żaden sposób, więc remont ani wymiana nie pochłaniają dodatkowych kosztów. Dzięki temu fotowoltaika staje się jeszcze bardziej przystępna.

Dachy spadziste

Osobną kategorię stanowią dachy spadziste, na których instalacja fotowoltaiczna jest montowana bardzo często. Sam rodzaj dachu umożliwia korzystanie z fotowoltaiki bez konieczności jego wymiany, jednak z uwagi na typ pokrycia niekiedy trzeba wykonać remont. Jeśli zastanawiasz się, czy konieczna jest wymiana dachu przed instalacją fotowoltaiczną, sprawdź poszczególne odmiany pokrycia.

Dachówka

Fotowoltaika na dachu z dachówki wymaga co prawda zastosowania specjalnych elementów mocujących, ale jest jak najbardziej możliwa. Choć łatwiej przeprowadzić inwestycję na dachu z blachówki aluminiowej niż ceramicznej, to w obu przypadkach profesjonalna ekipa montażowa na pewno poradzi sobie równie dobrze. Nie jest istotne, czy dachówka ma formę falistą, czy płaską, choć w przypadku płaskiej mocowanie odbywa się bliżej połaci.  

Blachodachówka

Również fotowoltaika na dachu wykończonym blachodachówką nie wymaga jego wymiany ani remontu, a tylko użycia specjalnych systemów mocujących.  

Eternit

Fotowoltaika na starym dachu niekorzystnie wpływa na pracę modułów. To właśnie dlatego w odróżnieniu od wszystkich opisanych dotychczas pokryć, dach z eternitu trzeba wymienić przed montażem solarów. To przestarzała technologia – jej kruchość to jednak niejedyny problem, ponieważ eternit zawiera groźny dla zdrowia i wycofany z użytku azbest. Dlatego też konieczny jest remont dachu lub wymiana na nowy, nawet jeśli nieplanowana jest instalacja fotowoltaiczna.

Inne

Mając na uwadze wady i zalety fotowoltaiki, warto zauważyć, że nie zaleca się jej montażu na dachu z materiałów naturalnych – drewna czy strzechy trzcinowej. Dlaczego? Wiąże się to z ryzykiem pożaru, a niekiedy jest także zabronione przez lokalne przepisy. Bez problemu można natomiast postawić na montaż paneli fotowoltaicznych na papie, którą wykorzystuje się przede wszystkim na konstrukcjach płaskich.

Uszkodzenia dachu

Dach pod fotowoltaikę powinien być kompletny i pozbawiony uszkodzeń, aby montaż paneli fotowoltaicznych przebiegł bezpiecznie i bez komplikacji. Obciążenie dachu o kruchej czy nietrwałej strukturze ciężkimi panelami jest niewskazane, ponieważ często wymaga to zastosowania dodatkowego systemu mocującego, co wiąże się z koniecznością wykonania nawierceń i innych czynności ingerujących w konstrukcję. W takim przypadku istnieje ryzyko jeszcze większego zniszczenia dachu, a sama inwestycja w fotowoltaikę się nie powiedzie.

Inną sprawą jest to, że nieprofesjonalny montaż może spowodować uszkodzenia nawet na poprawnie wykonanym dachu, w którym nie ma żadnych usterek. Z uwagi na to niezwykle istotne jest powierzenie montażu doświadczonym, certyfikowanym specjalistom, mającym na koncie wiele realizacji. Fachowcy z Polenergia wiedzą, jak sprawnie i bezpiecznie przeprowadzić nawet najbardziej skomplikowane inwestycje.

Słaba izolacja i konstrukcja dachowa

Izolacja to jedna z kluczowych kwestii, o które należy zadbać przed montażem paneli fotowoltaicznych na dachu. Niepotrzebne utraty energii wynikające z mostków cieplnych, czyli nieszczelnych miejsc bez skutecznej izolacji, sprawiają, że marnuje się również prąd wytwarzany przez solary. W takiej sytuacji konieczne staje się usunięcie mostków termicznych, co zapewni dachowi szczelność. Również stara, krucha i słaba konstrukcja wymaga przeprowadzenia remontu dachu – niezbędne jest jej wzmożenie, aby fotowoltaika nie wyrządziła szkód delikatnej strukturze.

Fotowoltaika – uniwersalne źródło energii do wielu dachów

Jak widać, w większości przypadków fotowoltaika nie stanowi nadmiernego obciążenia dla dachu – dotyczy to jedynie nielicznych wyjątków. Warto to robić z uwagi na perspektywę niższych rachunków za prąd i oszczędności z tym związanych, tym bardziej że stosunkowo łatwo można uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki w wysokości kilku tysięcy złotych np. w ramach programu Mój Prąd 3.0 w 2021 roku. Oprócz tego istnieje możliwość skorzystania z odliczenia podatkowego kosztów zakupu i wykonania instalacji.

Fotowoltaika na starym dachu nie będzie trafioną inwestycją. Pamiętaj jednak, że nie tylko rodzaj, typ pokrycia i stan techniczny, ale również kąt nachylenia dachu i kierunek, w którym jest zwrócony, decydują o tym, czy warto zainwestować w dach fotowoltaiczny. Jaki kąt dachu do fotowoltaiki będzie najlepszy? Optymalne parametry to nachylenie pod kątem 30-40% (aby je uzyskać, na dachach płaskich stosuje się specjalne konstrukcje montażowe) i zwrócenie modułów w stronę południową. Dzięki temu możliwa jest jak najwyższa wydajność paneli solarnych.

Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat, przeczytaj artykuł, w którym dokładnie wyjaśniamy, co to jest fotowoltaika oraz jak działa w praktyce. Jeżeli natomiast interesuje Cię, ile możesz zaoszczędzić dzięki takiej inwestycji, sprawdź nasz kalkulator fotowoltaiki. W Polenergia dbamy o klientów na każdym etapie współpracy – także zanim podejmiesz ostateczną decyzję o montażu paneli fotowoltaicznych na dachówce.