Czy nasłonecznienie w Polsce jest wystarczające, aby produkować energię?

Dodano:
10/28/2020
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Produkowanie darmowego prądu ze Słońca jest podstawową korzyścią, dla której Polacy tak chętnie decydują się na inwestowanie w fotowoltaikę.

Pytanie jednak, czy położenie geograficzne nad Wisłą sprzyja pozyskiwaniu energii słonecznej? Jak silne jest promieniowanie nad poszczególnymi regionami kraju? To tylko część pytań, na które znajdziesz odpowiedź w poniższym wpisie.

Promienie słoneczne a inteligentna energia prosto ze Słońca

Jednym z czynników wpływających na popularność OZE w danym kraju jest to, na ile da się rzeczywiście korzystać z naturalnych zasobów. Skoro tam, gdzie nie można liczyć na intensywny wiatr, nie opłacają się farmy wiatrowe, to w miejscach, w których jest kiepskie nasłonecznienie, trudno oczekiwać wydajnej pracy paneli słonecznych.

Im lepsze nasłonecznienie, tym łatwiej o efektywną i opłacalną produkcję darmowego prądu ze Słońca. Z kolei na gorsze działanie instalacji, szczególnie tych pozbawionych optymalizatorów mocy, ma wpływ nie tylko zachmurzenie, ale również zacienienie czy zabrudzenie ogniw. To zrozumiałe, ale czym tak naprawdę jest nasłonecznienie? Co wyraża i jak jest mierzone?

• Nasłonecznienie wskazuje na stosunek gęstości mocy promieniowania na jednostkę powierzchni w czasie.

• Nasłonecznienie podaje się według wzoru [kWh/m2], czyli kilowatogodzina na metr kwadratowy.

Nasłonecznienie w Polsce

Panele słoneczne cieszą się w Polsce dużą popularnością, a pod względem dynamiki wzrostu nasz rynek jest piątym w Europie (a lada chwila powinien wskoczyć na miejsce tuż za „podium”). To pewne zaskoczenie dla każdego, kto nie kojarzy Polski ze szczególnie słoneczną pogodą. Rzeczywiście, trudno porównywać klimat naszej szerokości geograficznej chociażby z basenem Morza Śródziemnego, ale z drugiej strony tuż za naszą zachodnią granicą znajdują się Niemcy. RFN to jeden z najważniejszych rynków fotowoltaicznych nie tylko na kontynencie, ale na całym świecie.

Tyle o spostrzeżeniach, pora na fakty. Dzięki mapie opracowanej i opublikowanej przez PV POLAND znamy szacunki dotyczące nasłonecznienia w Polsce. Co warte podkreślenia, badania są bardzo dokładne i rzetelne. Były prowadzone za pomocą oprogramowania SolarGIS w latach 1994-2011. Same pomiary wykonywano z 15-minutowymi odstępami, więc mowa o ogromnej liczbie danych dających precyzyjne wyniki, co jest bardzo ważne w odniesieniu do efektywnego zastosowania paneli fotowoltaiczych.

• Na podstawie 60 lokalizacji obliczono, że średnie nasłonecznienie (napromieniowanie) pod kątem 30° wynosi w Polsce 1289 kWh/m2.

• Maksymalna roczna produkcja energii, według średniej uzyskanej z tych samych 60 lokalizacji, wynosi 1171 kWh/kW.

• Największe średnie nasłonecznienie wśród dużych polskich miast zaobserwowano w Rzeszowie (1351 kWh/m2), Tarnowie (1339 kWh/m2) i Lublinie (1337 kWh/m2).

• Najniższe średnie nasłonecznienie wśród dużych polskich miast odnotowano w Szczecinie (1230 kWh/m2), Bydgoszczy (1237 kWh/m2) i Olsztynie (1246 kWh/m2).

Najważniejsze wnioski

Analizując mapę Polski pod kątem nasłonecznienia, najlepsze warunki do wydajnej produkcji energii prosto ze Słońca panują w południowej, a przede wszystkim południowo-wschodniej części kraju. Na północy promieniowanie jest mniej intensywne, szczególnie na północnym zachodzie, lecz nie zmienia to faktu, że również w tamtych zakątkach kraju można z powodzeniem inwestować w panele fotowoltaiczne.

Na stronie internetowej programu Mój Prąd możesz na bieżąco sprawdzać dane dotyczące liczby przyznanych dofinansowań oraz łącznej mocy instalacji w poszczególnych województwach. Przekonaj się, że w fotowoltaikę inwestuje się dosłownie w każdym zakątku kraju.

Czy planując zostanie prosumentem energii, należy koniecznie kierować się średnim nasłonecznieniem w swojej okolicy? Niekoniecznie. Rzecz jasna, to jeden z czynników, który warto wziąć pod uwagę, lecz nie powinien on wpływać na ostateczną decyzję. Dużo ważniejsze jest znalezienie profesjonalnej firmy, która odpowiada za audyt, projekt i wykonanie instalacji fotowoltaicznej z wykorzystaniem nowoczesnych, sprawdzonych, wydajnych elementów – paneli, falowników i innych. Skontaktuj się z Polenergia, aby dowiedzieć się więcej na temat warunków samodzielnego produkowania darmowego prądu ze Słońca!