Fotowoltaika dotacje unijne 2021 - jak uzyskać dofinansowanie?

Dodano:
10/8/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Czy wiesz, że fotowoltaika jest technologią, na której zakup przysługują dotacje unijne? Warto trzymać rękę na pulsie– dzięki temu możesz skorzystać z najatrakcyjniejszego dofinansowania w momencie planowania i wdrażania inwestycji. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki dokładnie sposób fotowoltaika jest wspierana poprzez dotacje unijne w 2021 roku, przeczytaj nasz artykuł. Wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć w tym temacie i czy można liczyć na środki z UE związane z OZE.

Fotowoltaika– czy można liczyć nadotacje unijne?

Gdy wiesz, co to jest fotowoltaika, prawdopodobnie doceniasz też zalety energetyki bazującej na cieple z gruntu czy siły wiatru. Władze europejskiej wspólnoty stawiają na odnawialne źródła energii (OZE), ponieważ stanowią alternatywę wobec tradycyjnego wykorzystania węgla. Wyrazem proekologicznej polityki UE jest między innymi nakładanie na kraje członkowskie obowiązku zwiększania udziału OZE w miksie energetycznym. Realne wsparcie w tym obszarze zapewnia dofinansowanie do fotowoltaiki, skierowane zarówno do prywatnych inwestorów, jak i przedsiębiorców.

W Polsce w 2020 roku zorganizowano takie konkursy jak:

  • „Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych” w województwie warmińsko-mazurskim,
  • „Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł” w województwie zachodniopomorskim,
  • „Efektywność energetyczna w MŚP” w województwie opolskim.

Ich celem było wsparcie inwestorów w zakupie infrastruktury OZE, w tym fotowoltaiki. Dotacje unijne pełnią taką samą funkcję, a to z kolei przyczynia się do zwiększenia udziału OZE w miksie energetycznym.

Jak ubiegać się o dofinansowanie z UE?

Aby otrzymać dotację unijną, należy prawidłowo wypełnić wniosek oraz dostarczyć go w wyznaczonym terminie wraz z wymaganymi załącznikami– to podstawa, dzięki której fotowoltaika staje się przystępniejsza finansowo. Każdy z aspektów formalnych może mieć decydujące znaczenie dla pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Dofinansowana fotowoltaika dla firm i gospodarstw domowych jest atrakcyjną perspektywą, dlatego należy trzymać się wyznaczonych terminów i skompletować wymagane dokumenty na czas.

Czy dotacje unijne na panele fotowoltaiczne można łączyć z krajowymi?

Dotacje unijne na farmy fotowoltaiczne oraz mikro instalacje zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, uwzględniając szczegółowe zasady i cele danego programu. Może się okazać, że jako beneficjent dofinansowania z UE nadal masz prawo korzystać przynajmniej z części krajowych form wsparcia dla OZE(np. z ulgi termomodernizacyjnej). Dzięki temu instalacja fotowoltaiczna ma szansę stać się jeszcze bardziej opłacalna.

Czy firmy fotowoltaiczne pomagają w uzyskaniu dotacji unijnych?

Fotowoltaika dla domu kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Koszty inwestycji w przypadku przedsiębiorców (np. właścicieli farm fotowoltaicznych czy instalacji dla budynków przemysłowych) są jeszcze wyższe. W związku z tym najlepsze firmy fotowoltaiczne pomagają uzyskać dofinansowanie unijne do fotowoltaiki oraz dotacje w ramach krajowych programów.

Przekonaj się, że firma Polenergia Fotowoltaika jest w tym zakresie rzetelnym i sprawdzonym partnerem. Gdy zgłosisz się do nas w sprawie wyceny i konsultacji instalacji fotowoltaicznej, podpowiemy Ci, gdzie możesz uzyskać pożyczkę oraz z jakich programów dofinansowań opłaca się skorzystać. Następnie pomożemy Ci załatwić wszystkie niezbędne formalności wymagane przy dotacjach unijnych i krajowych na fotowoltaikę.

Podsumowanie

Fotowoltaika jest jednym z najważniejszych odnawialnych źródeł energii, o czym wiedzą o tym również instytucje. Dzięki temu możesz wykonać montaż mikroinstalacji lub farmy z pomocą środków państwowych i samorządowych, a także dotacji unijnych na panele fotowoltaiczne – również w 2021 roku. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zrealizować cel, czyli oszczędność wydatków na energię elektryczną.

Sprawdź, czy możesz obecnie liczyć na dofinansowanie unijne do fotowoltaiki i skontaktuj się ze specjalistami Polenergia Fotowoltaika!