Fotowoltaika na budynkach gospodarczych - Gdzie można ją postawić

Dodano:
4/29/2022
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Czy fotowoltaika na budynku gospodarczym to rozwiązanie dla Ciebie? Gospodarstwa rolne – niezależnie od tego, czy skupiają się na hodowli zwierząt, uprawie roślin, czy specjalistycznych usługach – zwykle nadają się do wykorzystania potencjału modułów. Dowiedz się, dlaczego warto zamontować panele fotowoltaiczne na budynku gospodarczym, jak to zrobić i czym się kierować przy ich wyborze.

Jak działa fotowoltaika dla rolników

Fotowoltaika na budynku gospodarczym działa tak jak na każdym innym budynku, np. hali przemysłowej czy domu jednorodzinnym. Panele wystawione w kierunku promieni słonecznych, pobierają energię ze Słońca i dzięki zjawisku fotowoltaicznemu pozyskują prąd stały. Następnie przewody przekazują prąd stały do falownika (inwertera), czyli urządzenia, które przetwarzają go na prąd zmienny, zgodny z parametrami ogólnej sieci. Tak pozyskaną energię można wykorzystać od razu, a jej nadwyżki sprzedać w ramach nowego systemu rozliczeń lub przechowywać w magazynie energii, który uniezależnia gospodarstwo np. od awarii prądu i przerw w jego dostawach.

Czy można zamontować panele fotowoltaiczne na budynku gospodarczym? Nie ma przeciwwskazań, jeżeli dach jest wytrzymały i przystosowany do bezpiecznego utrzymania instalacji o wadze kilkuset kilogramów. Nieistotne jest w zasadzie pokrycie dachu – chyba że mowa o eternicie. Inna rzecz, że jest to materiał, z którego należy bezzwłocznie zrezygnować.

Jeśli wiesz, jak działa fotowoltaika, masz świadomość, że kluczowe jest usytuowanie paneli względem Słońca – najlepszy wybór to ekspozycja modułów bezpośrednio na południe. Dopuszcza się też montaż ogniw skierowanych w stronę południowego wschodu lub południowego zachodu, ale nigdy na północ. Optymalny kąt nachylenia paneli słonecznych wynosi zaś ok. 35 stopni.

Fotowoltaika na budynku gospodarczym nie może być przysłonięta naturalnymi przeszkodami (np. wysokimi drzewami) ani wyższymi obiektami. Chodzi o to, żeby na powierzchnię paneli docierało jak najwięcej promieni słonecznych, co zapewni ich wydajną pracę, a Tobie wymierne korzyści. Każdy, kto wie, co to jest fotowoltaika, dostrzega jej potencjał nie tylko dla domów jednorodzinnych, ale również na wsi, w mniejszych i większych gospodarstwach.

Gdzie można postawić instalację fotowoltaiczną

Fotowoltaika na budynku gospodarczym jest na wsi jedną z kilku możliwości. Warto wiedzieć, gdzie można i opłaca się montować panele, aby w pełni wykorzystać ich potencjał.

Dach domu

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu domu ma wiele atutów. To przede wszystkim łatwość połączenia instalacji z siecią bez dodatkowych wydatków. Nieważne, czy dom ma płaski, czy skośny dach – dużo istotniejsza jest kwestia skierowania paneli w stronę Słońca, a w nieco mniejszym stopniu estetyka. Jeżeli na dachu domu masz stosunkowo mało miejsca, lepiej rozważ instalację w innym miejscu.

Garaż

Coraz popularniejsze jest montowanie paneli fotowoltaicznych na garażach. I tak jak właściciele elektrycznych pojazdów chętnie inwestują w carporty, czyli wiaty umożliwiające ekologiczne i tanie ładowanie, tak na nieco większym garażu powinno się znaleźć miejsce dla co najmniej kilku paneli. Czy to wystarczy do zaspokojenia Twoich potrzeb? Trzeba to sprawdzić przed wyborem tej konkretnej lokalizacji.

Budynek gospodarczy

Fotowoltaika na budynku gospodarczym jest dobrym pomysłem ze względu na oszczędności, które umożliwia. Jeżeli w Twoim gospodarstwie znajduje się kilka obiektów – wybierz ten, którego dach jest:

  • w dobrym stanie, z solidną konstrukcją,
  • z najlepszym położeniem względem Słońca,
  • o dostatecznie dużej powierzchni, żeby zmieścić całą instalację fotowoltaiczną.

Grunt

Na czym można zarobić w rolnictwie? Wydawałoby się, że na pewno nie na nieużytkach czy kiepskich gruntach. Tymczasem nawet takie przestrzenie stwarzają interesujące perspektywy. Na mniejszą skalę możesz zdecydować się na mikroinstalację, która pokryje zapotrzebowanie na prąd w Twoim gospodarstwie i domu. Na dużą skalę – w Polsce coraz popularniejsze stają się duże farmy solarne, czyli instalacje fotowoltaiczne na użytek komercyjny, do produkcji dużych ilości prądu.

Co daje fotowoltaika rolnikom?

Podstawowa korzyść, jaką zapewnia fotowoltaika na budynku gospodarczym, to oszczędność finansowa. Nie trzeba przekonywać, że prowadzenie działalności rolniczej wymaga bardzo dużych nakładów energii, a przecież prąd jest coraz droższy. Modernizacja polskiej wsi, wprowadzanie nowoczesnych urządzeń czy automatyzowanie procesów – to wszystko bardzo pozytywne zjawiska, jednak mają finansowe konsekwencje. W nowoczesnym gospodarstwie rośnie zużycie energii, a przez to rachunki za prąd stanowią nawet kilkadziesiąt procent stałych kosztów. Z uwagi na to rolnicy często nie zastanawiają się w pierwszej kolejności, na czym można zarobić w rolnictwie, tylko czy w ogóle inwestowanie w gospodarstwo ma sens, skoro generuje tak wysokie koszty.

Panele fotowoltaiczne na budynku gospodarczym są sposobem na zwiększenie rentowności działalności rolniczej. Zamiast płacić regularnie duże rachunki, odliczasz lata i miesiące, aż inwestycja zwróci się w stu procentach, a potem jeszcze długi czas korzystasz z wysokojakościowego działania paneli.

Ulga w podatku rolnym i dofinansowania

Kolejnym źródłem oszczędności jest obowiązująca w Polsce ulga w podatku rolnym. Przysługuje ona po zakończeniu inwestycji rolnikom, którzy zakupili urządzenia chroniące środowisko naturalne, w tym fotowoltaikę. Od podatku rolnego odlicza się 25% wartości instalacji. Z ulgi możesz korzystać rok po roku, aż do „wyczerpania” kwoty, choć nie dłużej niż przez 15 lat. Obliczenie jest bardzo proste. Jeżeli zakup i montaż paneli kosztowały właściciela gospodarstwa 40 tys. zł, może odliczyć od podatku rolnego aż 10 tys. zł. Te pieniądze zostają w kieszeni i można przeznaczyć je na kolejne inwestycje.

Kolejnym plusem z perspektywy rolnika są dostępne dotacje. I choć w miastach dużym zainteresowaniem cieszy się np. Mój Prąd (obecnie już edycja 4.0), to dofinansowanie do fotowoltaiki w sektorze rolnictwa obejmuje przede wszystkim ogólnopolskie programy Agroenergia oraz Restrukturyzacja małych gospodarstw, a także lokalne programy powoływane dzięki unijnym środkom.

Co do zasady, fotowoltaika zwiększa wartość gospodarstwa rolnego, bo przynosi oszczędności, a więc tym samym poprawia uzysk z posiadanych gruntów czy działalności. Poza tym unowocześnia gospodarstwo i czyni je bardziej ekologicznym. Współcześnie to bardzo istotne również z wizerunkowego punktu widzenia. Jeżeli prowadzi się działalność rolniczą obliczoną na pozyskiwanie nowych klientów czy kontrahentów, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii może być dodatkowym plusem i argumentem.

Skoro można zamontować panele fotowoltaiczne na budynku gospodarczym, czy w całym gospodarstwie, np. na nieużytkach, tym bardziej warto to zrobić, żeby skorzystać na tym finansowo.

Podsumowanie

Ulga w podatku rolnym, dofinansowania, łatwość znalezienia przestrzeni na montaż i przede wszystkim spore oszczędności – oto najważniejsze argumenty na rzecz fotowoltaiki w gospodarstwach rolnych, np. na budynkach gospodarczych. Podstawą jest zawsze oszacowanie potrzeb, następnie powierzenie wykonania projektu odpowiedniej firmie, a w konsekwencji zakup wydajnych, wysokojakościowych urządzeń i ich profesjonalny montaż. Dzięki temu fotowoltaika dla rolnika stanie się wsparciem działalności.

Sprawdź, ile pieniędzy możesz oszczędzić dzięki inwestycji – przetestuj nasz kalkulator fotowoltaiczny.