Fotowoltaika na garażu - czy to się opłaca

Dodano:
3/7/2022
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Fotowoltaika na garażu cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów, którzy zastanawiają się, gdzie zamontować panele, aby cieszyć się jak najlepszymi osiągami instalacji. Dowiedz się, jakie są możliwości, zalety i wady, a także najważniejsze trendy związane z panelami fotowoltaicznymi na garażu blaszanym i murowanym lub coraz modniejszymi wiatami (carportami).

Gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne

Zastanawiasz się, czy można zamontować panele fotowoltaiczne na budynku gospodarczym? Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie, które nadaje się do montażu w wielu miejscach, w tym na:

 • płaskich i skośnych dachach,
 • podłożu, np. w ogrodzie,
 • budynkach gospodarczych i garażach,
 • ścianach i niestandardowych konstrukcjach.

Podstawowym warunkiem jest dobra ekspozycja paneli na promieniowanie słoneczne. Gdy powierzysz audyt profesjonalnej i doświadczonej firmy, jak nasza, otrzymasz rzetelną odpowiedź, w których miejscach na budynku (lub w jego pobliżu) zamontowanie paneli fotowoltaicznych ma największy sens – czy na garażu blaszanym, płaskim dachu, czy może na budynku gospodarczym.

Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu garażu

Fotowoltaika dla domu z powodzeniem może być zamontowana na przydomowym garażu – pod warunkiem że konstrukcja jest na tyle solidna, aby utrzymać wszystkie panele z zachowaniem wymaganych standardów bezpieczeństwa. Pytanie również, czy powierzchnia dachu garażu pomieści nie jeden panel słoneczny, a nawet kilka-kilkanaście, jeżeli instalacja ma zasilać cały dom. Lokalizacja nie wpływa na możliwość otrzymania dotacjidofinansowanie fotowoltaiki przysługuje niezależnie od tego, czy panele fotowoltaiczne produkujące prąd dla Twojego domu są w ogrodzie, na garażu, budynku gospodarskim, czy na dachu.

W zależności od konstrukcji i wielkości garażu można zastosować dodatkowe platformy montażowe, choćby po to, żeby skierować moduły w stronę Słońca pod odpowiednim kątem. Optymalnie, jeżeli panele są zamontowane na południe, ewentualnie z odchyleniem na wschód lub zachód, ale nie na północ. Jeśli wiesz, co to jest fotowoltaika i na jakich zasadach działa, jesteś w stanie jeszcze przed profesjonalnym audytem stwierdzić, czy Twój garaż może być w ogóle brany pod uwagę jako miejsce montażu modułów solarnych.

Wady i zalety paneli słonecznych na garażu

Poznaj najważniejsze zalety i wady montażu fotowoltaiki na garażu (blaszanym lub murowanym).

Zalety paneli słonecznych na garażu

 • Zachowanie estetyki głównego dachu budynku
 • Oszczędność miejsca na dachu
 • Możliwość wyeksponowania modułów w optymalnym miejscu
 • Praktyczne wykorzystanie dostępnej przestrzeni
 • Możliwość wykonania wiaty fotowoltaicznej – carportu

Wady paneli słonecznych na garażu

 • Powierzchnia może być zbyt mała, aby pomieścić odpowiednią liczbę paneli
 • Konstrukcja może być niedopasowana do sporego obciążenia instalacją fotowoltaiczną na garażu
 • Garaż wolnostojący może być oddalony od budynku, co utrudnia i zwiększa koszt wykonania inwestycji pod fotowoltaikę

Czy fotowoltaika na garażu się opłaca

Wszystko zależy od indywidualnych warunków do wykonania i wdrożenia projektu. Specjaliści tworzący doświadczony zespół naszej firmy od lat wykonują projekty, które w najlepszy możliwy sposób wykorzystują potencjał miejsca, w którym mieszkasz i w którym chcesz produkować ekologiczny prąd ze Słońca. Skontaktuj się z nami i przedstaw swoje oczekiwania – daj znać, czy interesuje Cię fotowoltaika na garażu lub budynku gospodarczym, a może nowoczesna wiata fotowoltaiczna. Fotowoltaika dla rolnika i przedsiębiorcy stanowią kolejne obszary, w których oferujemy kompleksowe doradztwo, projektowanie i wdrożenie.

Wiaty fotowoltaiczne – nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie

Coraz modniejszym rozwiązaniem technologicznym w polskich domach staje się wiata fotowoltaiczna, którą tworzą panele słoneczne do ładowania samochodu. Taki dach z paneli słonecznych to propozycja idealna dla osób, które mają lub planują mieć auto elektryczne (do tej pory w Polsce zarejestrowano niemal 40 tys. takich samochodów osobowych – stan na koniec lutego 2022 r.).

Idea konstrukcji jest bardzo przystępna – to typowa, ogrodowa wiata, której montaż jest relatywnie tani i nie wymaga zaawansowanych prac budowlanych. Wiata pod fotowoltaikę spełnia pożyteczną rolę, ponieważ chroni auto przed przegrzaniem czy bezpośrednimi opadami atmosferycznymi, a zarazem umożliwia produkcję energii, która służy do ładowania pojazdu elektrycznego.

Warto przypomnieć, że fotowoltaika rozwija się w dużej mierze dzięki rządowemu wsparciu. Czwarty nabór do dofinansowań w ramach programu Mój Prąd ma obejmować zarówno standardowe instalacje fotowoltaiczne dla prosumentów, jak i stacje ładowania pojazdów elektrycznych. To doskonały moment, aby rozważyć inwestycję, ponieważ możesz liczyć na częściowy zwrot. Przypominamy, że jako Polenergia Fotowoltaika wspieramy klientów we wszystkich formalnościach przy pozyskiwaniu środków na zakup i montaż OZE.

Podsumowanie

Wiata fotowoltaiczna, a może panele fotowoltaiczne na garażu przy domu? Gdzie montować instalację? Istnieje wiele powodów, aby szukać alternatywnego miejsca wobec standardowego dachu. Postaw na konsultację z firmą, która specjalizuje się w audytach i projektach. Efektem będzie wydajna, bezpieczna, opłacalna instalacja fotowoltaiczna na dekady. A jeśli zdecydujesz się na jazdę elektrycznym samochodem, carport będzie świetnym i relatywnie tanim sposobem na szybkie i ekologiczne ładowanie auta przed własnym domem.