Ile kosztuje pompa ciepła?

Dodano:
11/16/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

To, ile kosztuje pompa ciepła, zależy nie tylko od ceny samego urządzenia, ale także z dodatkowymi kosztami inwestycyjnymi. Popularność tego rozwiązania rośnie w szybkim tempie. Polacy i Polki coraz częściej decydują się na wykorzystanie pompy ciepła jako źródła ogrzewania budynków i wody użytkowej. Często największą przeszkodą jest to, ile kosztuje pompa ciepła. Dlatego też wyjaśniamy, jakich wydatków należy się spodziewać oraz jakie są wady i zalety tego rozwiązania.

Czym jest pompa ciepła?

Zanim przejdziemy do kosztów, kilka słów o tym, co to jest pompa ciepła. Jest to urządzenie, które służy do ogrzewania nieruchomości – pobiera energię cieplną z otoczenia i oddaje je do instalacji grzewczych. W zależności od rodzaju pompy ciepła źródłem jego pozyskiwania może być:

  • grunt,
  • powietrze,
  • woda.

Na rynku są także dostępne modele, które pozyskują energię z dwóch źródeł jednocześnie, np. pompy woda-powietrze. Niezależnie od tego, skąd pochodzi ciepło, pompy zalicza się do nowoczesnych, wysokoefektywnych, oszczędnych i ekologicznych technologii grzewczych. Decydując się na to rozwiązanie, musisz jednak wiedzieć, ile kosztuje pompa ciepła (np. powietrzna). Trzeba się liczyć z relatywnie wysokimi kosztami, które za chwilę szerzej omówimy.

Koszty inwestycyjne

Ile kosztuje pompa ciepła? Już sam zakup urządzenia wiąże się z wydatkiem co najmniej kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Bardziej zaawansowane egzemplarze osiągają cenę kilkudziesięciu tysięcy złotych. To dużo, a wydatki się na tym nie kończą. Przystosowanie budynku i montaż oznaczają kolejne, spore koszty. To, ile kosztuje np. pompa ciepła powietrzna, zależy właśnie od rodzaju urządzenia. Najtańsze są modele, które pozyskują energię z powietrza, ale jednocześnie należą do najmniej wydajnych i często okazują się niewystarczające do ogrzania nieruchomości. Warto więc dobrze się zastanowić, co jest lepszym rozwiązaniem – pompa gruntowa czy powietrzna.

Dużo bardziej efektywne są gruntowe pompy ciepła, ale kosztują też o wiele więcej. Wynika to przede wszystkim ze stopnia skomplikowania ich montażu i konieczności zapewnienia odpowiedniej infrastruktury do działania. W zależności od rodzaju urządzenia, gruntowa pompa ciepła wymaga wykonania specjalnych odwiertów (egzemplarze z wymiennikiem pionowym) lub dostępu do rozległego terenu (modele z wymiennikiem poziomym). Z kolei w przypadku wodnych pomp ciepła niezbędne jest wydrążenie studni, jeśli w okolicy nieruchomości nie znajduje się żaden zbiornik wodny. Wszystko to oznacza koszty liczone w dziesiątkach tysięcy złotych.

Koszt pompy ciepła do domu o powierzchni 150 m²

Omówmy wydatki na przykładzie. Jaki jest koszt pompy ciepła do domu o powierzchni 150 m²? Cena inwestycji w pompę ciepła zależy m.in. od jej rodzaju i mocy. Na potrzeby naszej kalkulacji przyjmijmy, że interesuje nas urządzenie pozyskujące energię z gruntu, którego moc wynosi 10 kW. Przeglądając oferty producentów, można stwierdzić, że gruntowa pompa ciepła przeciętnie kosztuje ok. 25 tys. zł, a ceny wahają się od 20 do 40 tys. zł w zależności od parametrów i marki. Należy jednak pamiętać, że do tego trzeba doliczyć pozostałe koszty inwestycyjne. One mogą być dwa razy większe i ściśle zależą od indywidualnych warunków, w jakich będzie pracować urządzenie.

Pompa powietrzna czy gruntowa?

Ocena, czy lepsza jest pompa gruntowa, czy powietrzna, wymaga analizy zapotrzebowania, wymagań i możliwości danego klienta. Modele gruntowe wymagają dużej ilości miejsca i znacznych nakładów inwestycyjnych. W związku z tym jest niezbędny solidny budżet. Możesz jednak oczekiwać wysokiej efektywności urządzenia, oszczędności finansowych związanych z ogrzewaniem i możliwości zaspokojenia potrzeb cieplnych budynku bez konieczności stosowania dodatkowych instalacji. Jeśli zastanawiasz się, czy pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu, to w tym przypadku odpowiedź jest twierdząca.

Z kolei powietrzna pompa doskonale spisuje się jako kolejne źródło ciepła współpracujące np. z kotłem gazowym albo węglowym. Można z niej korzystać nawet przy ograniczonej powierzchni, a koszt zakupu i montażu urządzenia jest znacznie niższy niż w przypadku modeli gruntowych. Mniejsze są jednak również oszczędności na ogrzewaniu, ponieważ pompa powietrzna osiąga znacznie niższą wydajność niż gruntowa.

Ile kosztuje gruntowa i powietrzna pompa ciepła?

Zakładając, że szukasz urządzenia o mocy 10 kW, sama gruntowa pompa ciepła kosztuje 20-40 tys. zł. Cena modeli wodnych jest podobna, choć bywa nieco niższa i może zaczynać się od ok. 15 tys. zł. Nie można jednak zapominać o wspomnianych wcześniej kosztach inwestycyjnych, a także o zużyciu energii elektrycznej, która napędza działanie urządzeń.

Czy pompa cieplna wystarczy do ogrzania domu?

Odpowiedź zależy przede wszystkim od rodzaju i mocy pompy ciepła oraz efektywności energetycznej budynku. Odpowiednio dobrane pod względem mocy modele wodne i gruntowe z powodzeniem mogą służyć jako jedyne źródło ciepła. Inaczej sytuacja wygląda z pompami powietrznymi, które w standardowych nieruchomościach mogą służyć co najwyżej jako dodatkowy sposób ogrzewania, np. obok kotła węglowego czy gazowego. Jedynie w przypadku domów energooszczędnych i pasywnych powietrzna pompa może sobie skutecznie poradzić jako jedyne źródło ciepła.

Wady i zalety pompy ciepła

Zalety

  • Bezobsługowe działanie ­– pompa ciepła to urządzenie, które nie wymaga żadnego zaangażowania ze strony użytkowania i działa w sposób całkowicie automatyczny. Można zapomnieć o dodawania paliwa czy usuwaniu popiołu i sadzy.
  • Ekologia – fakt, że pompy ciepła pobierają energię z otoczenia, nie zużywają naturalnych zasobów i nie emitują do atmosfery zanieczyszczeń, sprawia, że są jedną z najbardziej ekologicznych form ogrzewania nieruchomości i podgrzewania wody użytkowej.
  • Bezpieczeństwo – pompy ciepła działają bez wykorzystania procesu spalania i nie wymagają zastosowania paliwa, dlatego są całkowicie bezpieczną technologią, która jest wolna od ryzyka wybuchu czy zaczadzenia.
  • Wysoka wydajność i oszczędności finansowe – pompa ciepła generuje kilkukrotnie więcej energii, niż potrzebuje do działania, dzięki czemu jest jednym z najoszczędniejszych sposobów ogrzewania nieruchomości.

Wady

  • Wysoki koszt zakupu – cena kilkudziesięciu złotych za samo urządzenia jest zaporowa dla wielu gospodarstw domowych.
  • Skomplikowany i drogi montaż – ta wada dotyczy gruntowych i wodnych modeli, które wymagają kosztownego przystosowania infrastruktury niezbędnej do efektywnego pozyskiwania energii.
  • Wymaga dostępu do energii elektrycznej – pompa ciepła jest napędzana prądem, więc jeśli następuje awaria lub z innego powodu brakuje energii elektrycznej, urządzenie po prostu przestaje działać.

Podsumowanie

Wodna lub powietrzna pompa ciepła to coraz częściej stosowane rozwiązanie – wiesz już, jak działa takie urządzenie. Decyzja o inwestycji to szansa na większą niezależność oraz w dłuższej perspektywie także oszczędności finansowe. Dotyczy to zarówno sytuacji, w której pompa jest jedynym źródłem ciepła, jak i wtedy, gdy jest dodatkowym sposobem na ogrzanie budynku i wody użytkowej. Przeszkodą jest często koszt ogrzewania pompą ciepła, a dokładniej zakup i montaż urządzenia. Wydatki zwracają się jednak relatywnie szybko poprzez niski koszt ogrzewania.