Ile prądu zużywają urządzenia domowe?

Dodano:
10/11/2022
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Miliony Polaków z niepokojem śledzą doniesienia o kolejnych, planowanych podwyżkach cen za prąd. Coraz wyższe rachunki są złą wiadomością zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców. Na szczęście – jeżeli korzystasz z instalacji fotowoltaicznej – te obawy nie dotyczą bezpośrednio Ciebie, bo przecież samodzielnie produkujesz energię. W takim razie ile zużywają prądu standardowe urządzenia wykorzystywane w domu? Czy zmieścisz się np. w 2000 kWh rocznie? I dlaczego w trudnej sytuacji związanej z kryzysem energetycznym panele słoneczne są skutecznym rozwiązaniem? Dowiedz się już teraz!

Zużycie prądu, fotowoltaika i podwyżki

Podwyżki cen prądu są faktem, a najbliższa przyszłość nie zapowiada się zbyt optymistycznie. Perspektywa użytkownika instalacji fotowoltaicznej pozostaje jednak inna. Skoro system PV montuje się w celu samodzielnego produkowania energii ze Słońca, czyli całkowicie darmowego źródła, to można zapomnieć o podwyżkach. Co więcej – paradoksalnie, rosnące ceny za prąd w Polsce oznaczają, że Twoja inwestycja w panele słoneczne zwróci się w jeszcze szybszym tempie niż zakładane w momencie planowania, projektowania i montażu.

Nie można jednak popadać w przesadę, a z energii elektrycznej korzystać w domu bez jakiegokolwiek umiaru. Nawet jeśli na moment zapomnimy o kwestiach ekologii, ochrony środowiska i przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu, to kontrola nad zużyciem prądu jest logicznym wyborem. Dlaczego? Otóż instalacja fotowoltaiczna ma ściśle określoną moc znamionową. Każdy panel słoneczny działa ze wskazaną mocą w określonych warunkach pogodowych. W Polsce są one dość stałe i przewidywalne, nasłonecznienie jest też podobne w całym kraju. Projektanci instalacji PV wiedzą zatem, jak uzyskać pożądaną moc instalacji, mieszcząc się też w założonym budżecie.

Na etapie konsultacji i wyceny firma bierze pod uwagę roczne zużycie prądu w gospodarstwie domowym i na tej podstawie proponuje optymalny system do samodzielnej produkcji energii. Dlatego do pewnego momentu instalacja fotowoltaiczna pozwala praktycznie zapomnieć o wysokich rachunkach za prąd. Jeżeli jednak w domu zaczniesz używać nagle znacznie więcej sprzętów, które pochłaniają masę energii, jej zużycie wykroczy poza moce wytwórcze paneli słonecznych, a w konsekwencji będziesz płacić więcej. Warto zatem mieć świadomość, ile prądu zużywają urządzenia domowe. To przydatna wiedza zarówno na etapie planowania inwestycji w fotowoltaikę, jak i później, gdy już produkujesz energię prosto ze Słońca.

Zużycie prądu przez urządzenia domowe

Czy mieścisz się w 2000 kWh rocznie? A może należy założyć zużycie na poziomie 4000 kWh? To oczywiście zależy od wielu czynników, np.:

  • liczby osób, które tworzą gospodarstwo domowe,
  • nawyków i stylu życia (w kwestii odżywiania, spędzania wolnego czasu itd.),
  • wykorzystania domu (np. praca w trybie home office generuje większe zużycie prądu),
  • jakości, wydajności i energooszczędności poszczególnych urządzeń.

Ile prądu zużywa się w kuchni?

Jednym z pomieszczeń, które generują największe zużycie prądu w przeciętnym domu, jest kuchnia. Dużą popularnością cieszą się w niej np. płyty indukcyjne. Pojedyncze pole takiej płyty zazwyczaj pracuje z mocą 1800 W. Według ostrożnych kalkulacji, rodzice z dziećmi, którzy obiady gotują codziennie (nie licząc wyjazdów na wakacje czy wybranych weekendów), powinni zużywać na to ok. 600 czy 700 kWh prądu rocznie. Im mniejsze gospodarstwo domowe, im rzadsze gotowanie, im wydajniejszy sprzęt – tym bardziej spada zużycie, zwłaszcza gdy korzysta się z oszczędnych garnków czy gotuje pod przykrywką.

Sporo energii pochłaniają elektryczne piekarniki, gdy ich moc wynosi między 2200 a 2400 W. Pieczenie trzy razy w tygodniu przez cały rok oznacza zużycie ok. 400 kWh. Z uwagi na bardzo krótką pracę i relatywnie niewielką moc, mało prądu zużywa np. kuchenka mikrofalowa. Inaczej czajnik elektryczny – choć też pracuje krótko, to z bardzo dużą mocą. Używany regularnie i niewłaściwie (za dużo wody w stosunku do potrzeby itd.), przekłada się na zużycie rzędu kilkuset kWh w skali roku.

Dość kosztowna jest natomiast zmywarka, zwłaszcza że sporo osób korzysta z niej regularnie. Codzienne zmywanie przez cały dzień może oznaczać zużycie na poziomie ok. 250 kWh. Urządzeniem, które pracuje przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 52 tygodnie w roku (nie licząc awarii czy odmrażania), jest lodówka. Właśnie dlatego warto kupować jak najoszczędniejsze warianty (A+, A++, A+++). Zużycie prądu przez takie urządzenie nie powinno przekroczyć poziomu 250 kWh rocznie.

Inne pomieszczenia

Szacunkowe zużycie innych, standardowych urządzeń domowych, wynosi w skali roku ok.

  • 200 – 250 kWh: pralka, suszarka,
  • 100 – 150 kWh: odkurzacz.

A co z oświetleniem, telewizorem, komputerem, laptopem? To już bardzo indywidualna kwestia, bo wiele zależy od indywidualnego stylu korzystania z poszczególnych urządzeń. Włączanie telewizora na godzinę, dwie dziennie to zużycie na poziomie zaledwie kilkudziesięciu kWh rocznie. Ale jeśli w rodzinie są dwa telewizory, które są włączone np. przez 5-6 godzin, to już kilkaset kWh rocznego zużycia. Warto również pamiętać o rozsądnym korzystaniu z energooszczędnych żarówek.

Podsumowanie

Ile prądu zużywają gospodarstwa domowe? Czy jest szansa zmieścić się w 2000 kWh? Te pytania warto zadawać sobie zawsze, nie tylko w obliczu kryzysu energetycznego i wysokich rachunków za prąd. Skontaktuj się z zespołem Polenergia Fotowoltaika, jeżeli chcesz uzyskać odpowiedź, jakiej instalacji fotowoltaicznej potrzebujesz, aby korzystać z urządzeń elektrycznych według własnych potrzeb i preferencji, a zarazem zapomnieć o wysokich rachunkach za prąd.