Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Dodano:
8/10/2022
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Wychodzimy od pewnego uproszczenia, ale na rynku dominują dwa rodzaje paneli fotowoltaicznych, czyli innymi słowy dwa rodzaje ogniw fotowoltaicznych – polikrystaliczne i monokrystaliczne. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat. Pomagamy w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych wybrać do budynku i ze swoimi konkretnymi oczekiwaniami.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Choć panele fotowoltaiczne są produktem obecnym i rozwijanym na rynku od dobrych kilkudziesięciu lat, wciąż najpopularniejszym wyborem prosumentów są ogniwa I generacji, w których rolę półprzewodnika spełnia krzem. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że ważną rolę w rozwoju nauki i branży fotowoltaicznej odegrał profesor Jan Czochralski – uczony, który już w 1916 roku opracował technikę otrzymywania monokryształów półmetali, metali i ich stopów. Jest ona do dziś wykorzystywana właśnie do wytwarzania monokryształów krzemu.

Nowy rodzaj paneli fotowoltaicznych, czyli ogniwa II generacji, to przede wszystkim ogniwa amorficzne, wytwarzane z krzemu amorficznego. Choć są stosunkowo tanie w produkcji, a ich budowa jest prosta, to do minusów należy zaliczyć bardzo niską sprawność (ok. 6-8%) i krótką żywotność. Fotowoltaika dla rolnika, przedsiębiorcy czy właściciela domu raczej się nie opłaca, gdy stawiasz na moduły amorficzne, stosowane raczej w kalkulatorach czy ogrodowych lampach solarnych.

Przyszłością są natomiast ogniwa III generacji – stopniowo rozwijane, gruntownie różniące się w budowie i mechanizmie działania od ogniw I generacji. Do ich produkcji są i będą wykorzystywane inne materiały niż krzem, a ich forma również będzie odbiegać od dotychczasowego standardu, m.in. poprzez wyoską elastyczność.

To wszystko jednak melodia przyszłości, w wielu punktach wciąż niejasna. Dziś rodzaje paneli fotowoltaicznych omawia się przede wszystkim w obrębie ogniw I generacji. Jeżeli zatem interesuje Cię fotowoltaika dla domu czy innego budynku, postaw pytanie: jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych wybrać – monokrystaliczne czy polikrystaliczne? Poniżej wskazujemy najważniejsze wady i zalety obu technologii.

Panele polikrystaliczne

Standardowe dofinansowanie do fotowoltaiki, np. z jednego z rządowych programów, pozostawia dowolność w wyborze rodzaju paneli fotowoltaicznych. Jedną z podstawowych opcji są ogniwa polikrystaliczne. Szacuje się, że ich udział w rynku przekracza 60%, można je zatem nazwać najpopularniejszym rodzajem paneli PV.

W porównaniu do modułów monokrystalicznych polikrystaliczne są łatwiejsze w produkcji, a przez to tańsze. Skutkuje to jednak niższą wydajnością. Rzecz jasna wiele zależy od konkretnego produktu. Zaawansowany, nowoczesny panel polikrystaliczny może być lepszym wyborem niż tani i przestarzały panel monokrystaliczny. Opłaca się zatem szukać dobrego stosunku jakości do ceny, aby wydajność i inne parametry były warte poniesionych kosztów.

Należy pamiętać, że skoro panele monokrystaliczne są zazwyczaj mocniejsze i sprawniejsze od polikrystalicznych, przekłada się to na mniejszą powierzchnię do zagospodarowania. Tym samym na polikrystaliczne ogniwa powinni decydować się jedynie inwestorzy, którzy bez problemu znajdą miejsce na dachu czy podwórzu. Przy okazji warto wspomnieć, że – mimo że to kwestia gustu – panele polikrystaliczne uznaje się za nieco mniej atrakcyjne wizualne od monokrystalicznych.

Panele monokrystaliczne

Choć drugi rodzaj ogniw fotowoltaicznych I generacji, czyli panele monokrystaliczne są także tworzone z krzemu, pod wieloma względami różnią się od polikrystalicznych. Spora część beneficjentów takich programów dofinansowań jak Mój Prąd wybiera „mono”, bo są one bardzo wydajne. Sprawność najbardziej zaawansowanych modułów dochodzi nawet do poziomu 25%. W połączeniu ze sporą mocą topowych wariantów dużym atutem jest mała przestrzeń konieczna do montażu instalacji.

O ile wydajność i jakość jest plusem, za minus trzeba uznać odczuwalnie wyższą cenę w stosunku do „poli”. Na szczęście po stronie korzyści nie brakuje argumentów, bo należy do nich także estetyka. Panele monokrystaliczne są jednolite kolorystycznie, znacznie ciemniejsze od polikrystalicznych. Ten minimalistyczny i stonowany charakter świetnie wkomponowuje się zarówno w nowsze, jak i starsze budownictwo.

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne czy polikrystaliczne – które wybrać?

Odpowiedź na pytanie, które panele fotowoltaiczne są lepsze i należy je wybrać – polikrystaliczne czy monokrystaliczne – zależy od Twoich oczekiwań i możliwości. Fotowoltaika dla firmy, domu czy gospodarstwa rolnego musi być projektowana pod kątem indywidualnych potrzeb. Jeżeli szukasz oszczędności, zapewne sięgniesz po moduły polikrystaliczne. Ale gdy cena nie gra aż takiej roli, a za to liczysz na maksymalną wydajność, prawdopodobnie postawisz na ogniwa monokrystaliczne.

Podsumowanie

Sprawdź kalkulator fotowoltaiki dostępny na naszej stronie, aby wstępnie oszacować koszt instalacji dopasowanej do Twojego budynku. Zorientuj się też, ile pieniędzy możesz otrzymać w ramach aktualnych dotacji. Oprócz rodzaju paneli fotowoltaicznych zwróć też uwagę na konkretne parametry – moc, sprawność, wymiar, wagę, unikatowe technologie czy długość gwarancji.