Panele fotowoltaiczne na skomplikowanym dachu - o czym warto pamiętać?

Dodano:
10/29/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Każda instalacja fotowoltaiczna na dachu powinna być projektowana odrębnie, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb danego klienta. Jednym z głównych czynników wpływających na ostateczny projekt systemu jest specyfika dachu. Jeżeli jego konstrukcję uznamy za „skomplikowaną”, stanowi to pewne utrudnienie, ale na szczęście dla doświadczonych specjalistów nie jest to szczególną przeszkodą.

Czy każdy dach nadaje się do instalacji paneli fotowoltaicznych?

Dzięki takim programom jak dofinansowanie do fotowoltaiki Mój Prąd 3.0 w 2021 roku coraz więcej osób wie, co to jest fotowoltaika i jak znaleźć dla niej zastosowanie w domu, firmie czy gospodarstwie rolnym. Czy jednak każdy może skorzystać z możliwości samodzielnego produkowania prądu prosto ze Słońca? Nie raz i nie dwa potencjalni klienci naszej firmy poddają w wątpliwość, czy panele fotowoltaiczne na dachu zmieszczą się lub będą ustawione pod odpowiednim kątem. Wahają się, bo ich zdaniem, dach jest niestandardowy, nietypowy.

W Edison Energia wychodzimy z założenia, że wszelkie trudności są inspiracją do rozwoju i wdrażania niestandardowych rozwiązań technologicznych. Jeżeli dostrzegamy gdzieś hipotetyczny problem, od razu szukamy rozwiązania. Nie inaczej jest, gdy w grę wchodzi instalacja fotowoltaiczna na dachu „skomplikowanym”. Skomplikowanym, czyli jakim? Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw należy zastanowić się, które parametry dachu są najważniejsze i najbardziej pożądane.

Jaki dach do fotowoltaiki będzie uznany za najlepszy, a przynajmniej optymalny? W celu znalezienia odpowiedzi najpierw trzeba wykonać audyt – dokładną analizę uwzględniającą:

 • powierzchnię dachu,
 • granice własności dachu (to istotne w domach wielorodzinnych oraz domach jednorodzinnych szeregowych i „bliźniakach”),
 • położenie względem stron świata,
 • konstrukcję (spady, załamania, kominy itd.),
 • rodzaj dachu (skośny lub płaski),
 • zacienienie przez elementy architektoniczne i naturalne.

Zanim instalacja fotowoltaiczna na dachu zostanie wdrożona, trzeba naprawdę rzetelnie podejść do oceny dachu, także jego stanu technicznego. Choć współczesna fotowoltaika dla domu nie waży zbyt wiele, nadal trzeba mieć na względzie, że to nowe, dodatkowe obciążenie budynku na poziomie ok. kilkuset kg. Nie każde poszycie nadaje się też do zamontowania na nim modułów. Istnieją zatem techniczne przeszkody, żeby na Twoim dachu zamontowano system solarny. A więc zanim zaczniesz się zastanawiać, jaki kąt dachu pod panele fotowoltaiczne da najlepszą wydajność, upewnij się, że sam montaż jest w ogóle możliwy. Podpowiadamy, jakie bariery występują najczęściej i co można z nimi zrobić.

Czy dach może być przeszkodą?

Rzeczywiście, panele fotowoltaiczne na dachu bywają problematyczna już na etapie projektowania systemu. Są dachy, które z perspektywy istoty i pracy systemu solarnego można nazwać „skomplikowanymi”. To choćby takie, na których brakuje miejsca na odpowiednią liczbę paneli. Moduły powinny być skierowane na południe, względnie na wschód i zachód. Brak przestrzeni od tych stron świata jest kolejnym źródłem problemów. Zbyt duża liczba przeszkód – jak kominy i okna dachowe – również nie ułatwia zadania. Zarówno instalacja prywatna, jak i fotowoltaika dla firm musi być maksymalnie wydajna, a nie będzie, gdy moduły zostaną zamontowane pod niewłaściwym kątem.

Panele fotowoltaiczne na dachu to jedno, a przecież w wielu budynkach trzeba jeszcze zmieścić zewnętrzny inwerter fotowoltaiczny. Czy masz na to miejsce? Czy na instalację nie będzie padał cień drzewa wyrastającego nieopodal, a może wyższego budynku stojącego w sąsiedztwie Twojego? Upewnij się w tej kwestii.

Koniecznie sprawdź też wspomniany już rodzaj pokrycia dachowego. Przeszkodą dla wykonania instalacji są takie materiały jak pleksa, eternit, poliwęglan czy ondulina. Na szczęście wszystkie pozostałe rodzaje dachów najzupełniej pasują do modułów, które chcesz założyć.

Instalacja fotowoltaiczna na skomplikowanym dachu

Tym, czego potrzebujesz, jest wsparcie profesjonalnej firmy jak Edison Energia. Dlaczego? Ponieważ podstawą opłacalności, bezpieczeństwa i wydajności systemu solarnego zawsze jest precyzyjnie wykonany audyt techniczny. Skoro dach już na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowany i utrudniający montaż fotowoltaiki, trzeba podejść do jego oceny z uwzględnieniem wszystkich istotnych szczegółów. Profesjonalizm i wiedza pomagają w znalezieniu niestandardowych rozwiązań ewentualnych problemów. Dzięki wsparciu najlepszych firm na rynku można przezwyciężyć wiele utrudnień, a liczba dachów, które naprawdę nie nadają się do zamontowania paneli, staje się bardzo ograniczona.

Oto kilka sposobów na skomplikowany dach.

 1. Fotowoltaika na dachu może być wyposażona w mikroinwertery – wówczas każdy z paneli ma przekształcany prąd stały w prąd zmienny osobno, nie jest konieczne standardowe połączenie szeregowe, przez które system pracuje tak jak jego najsłabsze ogniwo.
 2. Nieodpowiedni kąt nachylenia względem Słońca można zniwelować poprzez zakup profesjonalnych konstrukcji montażowych, przeznaczonych przede wszystkim do zakładania na dachach płaskich.
 3. Panele mogą być zakładane w różnym kierunku, np. z uwagi na brak miejsca lub mnogość zakrzywień i załamań. Przykładem są domy, w których część modułów montuje się w stronę południa, a część od zachodu.
 4. Jeżeli z jakiegoś powodu dach domu rzeczywiście nie nadaje się do montażu instalacji, można rozważyć instalację na podłożu lub na innym budynku.
 5. Drogą, choć już dostępną, nowoczesną technologią są panele fotowoltaiczne zamiast dachówki. Dowiedz się, ile kosztowałyby z uwzględnieniem Twoich potrzeb.

Podsumowanie

Fotowoltaika jest dla Ciebie szansą na bardzo tani prąd, produkowany z wykorzystaniem urządzeń zamontowanych na dachu (ewentualnie na podłożu obok budynku). Oszacuj, czy kształt oraz inne parametry dachu nie są przeszkodą, a następnie skup się na wyborze optymalnych urządzeń. Kompleksową pomoc przy wyborze i montażu paneli fotowoltaicznych na dachu oferuje firma Edison Energia.