Projekt instalacji fotowoltaicznej – od kuchni

Dodano:
5/23/2020
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Dobry projekt instalacji fotowoltaicznej jest jak dobry garnitur – szyty na miarę.

W praktyce oznacza to, iż każda instalacja projektowana jest indywidualnie. Uwzględnia przede wszystkim potrzeby Klienta  oraz warunki techniczne planowego umiejscowienia paneli. Dominika, jedna z naszych projektantek, przedstawi Wam po krótce jak wygląda  praca projektanta projektowanie  Waszych instalacji „od kuchni”.

Foto: Polenergia

Polenergia: Podpisaliśmy umowę z Klientem. Czas na przygotowanie projektu, jakich informacji potrzebujesz, aby go stworzyć?

Dominika:
Do przygotowania projektu potrzebuję naprawdę wielu informacji. Można podzielić je na trzy główne grupy.

  1. Dane podstawowe dotyczące Klienta: dane personalne, adres inwestycji, informacji, jakie jest zużycie energii elektrycznej Klienta w ciągu roku, umowę: czyli na jaką moc Klient się zdecydował i w jakiej technologii;
  2. Dane dotyczące miejsca posadowienia: czy instalacja będzie na dachu domu/budynku gospodarczym/ gruncie, jakie są wymiary obiektu, jakie jest poszycie dachu, jaka jest konstrukcja dachu;
  3. Informacje elektryczne: fazowość instalacji elektrycznej na obiekcie, moc przyłączeniowa, czy na budynku jest instalacja odgromowa.

Powyższe informacje to tylko informacje podstawowe, do gruntownego rozpoznania sytuacji potrzebujemy ich nieco więcej. Opiekuni Handlowi przekazują Nam informacje za pomocą wypełnionego AUM, czyli Arkusza Uzgodnień Montażowych oraz zdjęć: rzutów technicznych, obiektu oraz otoczenia.

Jakie czynniki bierzesz szczególnie pod uwagę zaczynając projekt?

Dominika: Zależy, z której strony spojrzeć na tę kwestię 😊  Projektując, myślę przede wszystkim o tym, żeby Klient uzyskał jak najbardziej wymierne korzyści, czyli aby instalacja mogła wyprodukować jak najwięcej energii w danych warunkach.

Ważne, aby instalacja była bezpieczna – musimy się odsunąć od krawędzi, dobrać odpowiedni system montażowy oraz zabezpieczenia elektryczne. Myślę również o działaniu technicznym – przy określonym sprzęcie, jaka konfiguracja pozwoli na optymalną pracę.

Pozostaje aspekt wizualny: Klient będzie oglądał tę instalację przez co najmniej kolejne 25 lat (i jego sąsiedzi również), warto, aby się podobała.

Wykonując projekt patrzę także na to,  jak dużo mam miejsca, gdzie i jak będziemy mogli zamontować konstrukcje montażową. Bardzo istotne jest również to, czy na tych miejscach wystąpią zacienienia.

Jeżeli tak, czy są to zacienienia trwałe np. komin czy potencjalnie tymczasowe, np. drzewa.

Czy są jakieś rzeczy na które nie masz wpływu, a utrudniają wykonanie projektu?  

Dominika: Naszą pracę bardzo spowalnia przede wszystkim brak kompletnych dokumentów, które są nam niezbędne do sprawnego i prawidłowego wykonania projektu. Np. brak zdjęć, brak wymiarów, brak rzutów, brak części informacji np. dotyczących przyłącza, brak możliwości zweryfikowania wymiarów na planach z wymiarami rzeczywistymi;

Dodatkowo, czasami zdarza się, iż Klienci nie przekazują nam wszystkich informacji np. Klient ma zamiar przenieść kominki wentylacyjne zakłada pompę ciepła i będzie likwidował komin, demontuje instalację kolektorów słonecznych, czy koniecznie chce instalację gruntową w tym miejscu działki, nie w innym.

Możesz zdradzić w jakim programie wykonywane są projekty?

Dominika: Są dwa główne programy na których bazuję. Poniżej przykładowe zrzuty.

panele fotowoltaiczne
PVSol
panele fotowoltaiczne
SE Designer

Bardzo dziękuję za rozmowę. Projektanci to nasi kolejni cisi bohaterowie, dzięki którym Wasza instalacja fotowoltaiczna nie tylko osiąga jak najlepsze uzyski, ale jest również bezpieczna. Ich codzienna praca jak widać, jest skomplikowana, a wykonanie projektu wymaga cierpliwości, kreatywności oraz zaangażowania. Niebawem kolejni bohaterowie w akcji 😊