Jak działają panele słoneczne

Dodano:
1/15/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Zastanawiasz się, jak działają panele słoneczne umieszczone na dachach budynków, które są coraz powszechniejszym widokiem w polskim krajobrazie wsi, miasteczek i miast? Boom na fotowoltaikę w naszym kraju (i nie tylko) to fakt. Jednak choć wielu Polaków słusznie widzi potencjał w technologii pozyskiwania prądu ze Słońca, to nie każdy wie, jak działają panele słoneczne. W poniższym artykule wyjaśniamy tę kwestię.

Jak działa panel słoneczny?

Instalacje fotowoltaiczne projektuje i montuje się, ponieważ wytwarzają energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Aby było to możliwe, fotowoltaika musi się jednak składać z określonych podzespołów i elementów konstrukcyjnych, takich jak:

  • panele,
  • falownik (inwerter),
  • licznik dwukierunkowy,
  • okablowanie i inne części montażowe.

Każdy z wymienionych podzespołów spełnia określone funkcje i odgrywa równie ważną rolę w produkcji prądu. Pozostaje pytanie, jak działa panel fotowoltaiczny w praktyce. Wszystko zaczyna się od promieniowania słonecznego, które pochłaniają moduły solarne. Specjalnie opracowana konstrukcja nagrzewa się i pozyskuje ok. 15-20% energii z emitowanych przez Słońce promieni. Panel fotowoltaiczny składa się z ogniw zbudowanych z krystalicznego krzemu, które odpowiadają za generowanie prądu i umożliwiają jego przepływ w ogniwach.

Jednak sam fakt wygenerowania energii elektrycznej nie sprawi, że fotowoltaika dla domu będzie działać – konieczne jest przetworzenie prądu stałego pozyskanego z promieni słonecznych, na prąd zmienny, czyli o parametrach odpowiadających wymaganiom sieci elektrycznej. To zadanie falownika dostępnego w wersjach jedno- i trójfazowych. Montuje się go wewnątrz nieruchomości i podłącza do sieci energetycznej.

Wiesz już, jak działa ogniwo fotowoltaiczne – transformacja prądu stałego na zmienny kończy proces wytwarzania energii elektrycznej przez panele słoneczne, jednak pozostaje jeszcze kwestia rozliczeń z operatorem sieci energetycznej. Za monitorowanie ilości prądu wyprodukowanego przez instalację solarną odpowiada licznik dwukierunkowy, który stanowi podstawę do finansowych rozliczeń z zakładem dostarczającym prąd do gniazdek.

Aby fotowoltaika dla firm czy domu została zamontowana prawidłowo i bezpiecznie, niezbędne jest zastosowanie właściwego okablowania, odpowiednich złączek oraz wymaganych konstrukcji mocujących. Wszystkie te podzespoły montażowe służą do łączenia i ustawienia instalacji w wymagany sposób. Ich jakość również wpływa na wydajność fotowoltaiki.

Rodzaje paneli słonecznych

To, jak działa panel fotowoltaiczny, w dużej mierze zależy od jego typu. W sprzedaży są dostępne następujące rodzaje paneli słonecznych:

  • monokrystaliczne,
  • polikrystaliczne,
  • z krzemu amorficznego.

Panele monokrystaliczne

Panele monokrystaliczne wyróżniają się najwyższym wskaźnikiem sprawności, który może wynosić nawet ponad 20%(przeczytaj, co to jest sprawność paneli fotowoltaicznych). Panele słoneczne tego rodzaju mają specyficzną, czarną barwę i wykazują bardzo dobrą odporność na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Są polecane przede wszystkim do niewielkich instalacji. Liczne zalety powodują, że panele monokrystaliczne są najdroższym ze wszystkich oferowanych w sprzedaży rodzajów paneli fotowoltaicznych.

Panele polikrystaliczne

Tańsze, ale też mniej wydajne są ogniwa polikrystaliczne. Jak działają panele słoneczne tego rodzaju? Poza niższą efektywnością i niebieską barwą zasadniczo nie różnią się od ogniw monokrystalicznych. Szczególnie dobrze sprawdzają się przy niewielkim nasłonecznieniu, co w połączeniu z mniejszym kosztem zakupu sprawia, że właśnie ten rodzaj paneli fotowoltaicznych cieszy się w Polsce największą popularnością.

Panele z krzemu amorficznego

Z roku na rok udział w rynku paneli z krzemu amorficznego maleje. To przestarzała technologia, od której sukcesywnie się odchodzi na rzecz ogniw poli- i monokrystalicznych. Za jej największą zaletę można uznać fakt, że jest najtańsza i uniwersalna w zastosowaniu, bo tego rodzaju panele słoneczne można instalować nawet tam, gdzie nie da się zamontować innych typów ogniw.

Montaż paneli słonecznych

Już wiesz, jak działa instalacja fotowoltaiczna, ale pozostała kwestia montażu. Musisz wiedzieć, że przydatność i wydajność fotowoltaiki w dużej mierze zależy od jakości jej wykonania. Odpowiednio zaplanowana, zamontowana i przetestowana instalacja to warunek kluczowy dla jej prawidłowego, bezawaryjnego i wydajnego działania przez dziesięciolecia. Istotną rolę odgrywa również dobranie i dostosowanie paneli fotowoltaicznych do specyfiki budynku oraz potrzeb, wymagań i możliwości jego użytkowników.

Konieczność posiadania specjalistycznej wiedzy, doświadczenia i fachowych narzędzi sprawia, że w praktyce niemożliwy jest montaż paneli słonecznych przez osoby niewykwalifikowane. Aby inwestycja została zrealizowana profesjonalnie i zgodnie z wymaganiami, niezbędne jest wsparcie firmy montażowej, takiej jak Polenergia. Nawiązując z nami współpracę, masz pewność, że instalacja będzie idealnie dobrana, bezawaryjna i maksymalnie wydajna. W razie potrzeby jesteśmy w stanie pozyskać również dofinansowanie do fotowoltaiki w Twoim imieniu.

Panele słoneczne – nowoczesna i oszczędna technologia w zasięgu ręki

Panel fotowoltaiczny i to jak działa, sprawia, że jest to ekologiczne rozwiązanie, które przyczynia się do wymiernych oszczędności. Inwestycja zwraca się w ciągu kilku lat, służąc pokoleniom i gwarantując znaczną obniżkę rachunków za energię elektryczną. Jeśli chcesz ulokować w ten sposób swój kapitał, skontaktuj się z Polenergia, a pomożemy Ci w wyborze paneli, wykonamy kompleksowy montaż i – jeśli jest taka potrzeba – pozyskamy dofinansowanie z programów rządowych wspierających OZE. Odpowiemy też na pytanie, ile prądu z paneli fotowoltaicznych potrzebujesz.