Ogrzewanie Domu Energią z Fotowoltaiki

Dodano:
4/29/2022
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Co mają ze sobą wspólnego ogrzewanie domu i fotowoltaika? Fotowoltaika w pierwszej kolejności nie kojarzy się z ciepłym domem, tylko z niższymi rachunkami za prąd. Może jednak zapewnić domownikom komfort termiczny. W jaki sposób fotowoltaika może odpowiadać za ogrzewanie domu? Przedstawiamy ceny, opinie i merytoryczne informacje związane z potencjalnymi oszczędnościami i zyskami w Twoim budynku.

Ile dwutlenku węgla wytwarzają panele PV w swoim cyklu życia

Zanim przejdziemy do tematu ogrzewania domu fotowoltaiką, kilka słów o tym, czy sama technologia jest ekologiczna. Fotowoltaika dla domu oraz fotowoltaika dla firm jest silnie promowana, ponieważ w trakcie wytwarzania prądu elektrycznego z wykorzystaniem efektu fotowoltaicznego nie dochodzi do emisji szkodliwych substancji – nie wytwarza się dodatkowy dwutlenek węgla. To znacząca różnica w stosunku do tradycyjnych paliw kopalnianych, których zarówno pozyskiwanie, jak i późniejsze wykorzystywanie do ogrzewania (poprzez spalanie) wiąże się z negatywnym wpływem na środowisko naturalne.

I o ile samo korzystanie z paneli fotowoltaicznych jest zeroemisyjne, o tyle ich produkcja wiąże się już z konwencjonalnym pozyskiwaniem energii. Wytwarzanie urządzeń, ich transport czy montaż nie sprawiają jednak, że instalacja fotowoltaiczna przestaje być ekologicznym źródłem energii. Podczas badań w 2015 roku określono emisję dwutlenku węgla w trakcie produkcji modułów słonecznych na poziomie ok. 29 g/kWh. To niewiele, jeśli weźmiesz pod uwagę, że standardowa elektrownia węglowa emituje od 750 do 1200 g/kWh, a elektrownia gazowa – ok. 400-550 g/kWh.

Ogrzewanie na podczerwień przez fotowoltaikę

Elektryczne ogrzewanie domu uznaje się za drogie – nie bez przyczyny, jeśli porównasz je z ogrzewaniem gazowym czy wykorzystującym tradycyjne paliwa kopalne. Jednak dobrze zaprojektowana i wdrożona fotowoltaika zapewnia budynkowi bardzo tani prąd, a co za tym idzie – może zbilansować i doskonale uzupełnić pozornie mniej opłacalne formy ogrzewania domu prądem.

Ogrzewanie na podczerwień jest alternatywą wobec tradycyjnej instalacji centralnej i wykorzystania emisyjnych źródeł. Ciepło z miejskiej elektrociepłowni jest wygodne, ale szkodliwe dla środowiska naturalnego. Własny piec wymaga wysiłku od właściciela, oznacza koszty i negatywny wpływ na jakość powietrza. Tymczasem ogrzewanie na podczerwień może równomiernie zwiększyć komfort termiczny użytkowników budynku. Nie musisz ogrzewać domu ciepłą wodą w systemie – możesz korzystać z ciepła, które równomiernie rozprowadzają specjalne folie grzewcze pod podłogą, ścianą, a nawet sufitem.

Ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki może wykorzystywać folie grzewcze, które nie są matami grzewczymi. Maty wykonuje się z włókna szklanego i montuje pod wylewką cienkowarstwową. Tymczasem folia jest płaska i bardzo cienka, elastyczna pod względem wymiarów czy siły grzewczej. Dzięki temu łatwo ją wkomponować do konkretnego budynku przy uwzględnieniu indywidualnego zapotrzebowania na ciepło.

Fotowoltaika i folie grzewcze – korzyści finansowe

Ważną korzyścią z zastosowania folii grzewczych jest wygoda i estetyka. Nie tracisz cennej przestrzeni na montaż tradycyjnych grzejników, nie głowisz się nad doborem specjalnej posadzki dopasowanej do ogrzewania podłogowego. Cienkie folie montujesz w ścianach czy na sufitach – zapomnij o zaopatrywaniu się w rury ciepłownicze, w piec, kosztowne serwisy i paliwa. Źródłem ogrzewania jest prąd, który samodzielnie produkujesz z paneli fotowoltaicznych.

Dużym plusem jest też dofinansowanie do fotowoltaiki (np. Mój Prąd, obecnie edycja 4.0). Dotacje przyznaje się właścicielom domów mieszkalnych, budynków firmowych czy gospodarstw rolnych. Kwota ze środków publicznych przyspiesza zwrot z inwestycji i czyni ją jeszcze przystępniejszą. Poza tym ogrzewanie elektryczne z fotowoltaiką jest przyjazne środowisku – dom staje się nowocześniejszy i zyskuje na wartości.

Czy fotowoltaika ogrzeje cały dom

Ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki w praktyce nie jest możliwe. Nawet gdyby sprawność paneli fotowoltaicznych wynosiła 100% (a nie ok. 20% jak w popularnych, dobrych modułach), wciąż nie wystarczyłoby to do ogrzania całego budynku. Poza tym nie temu służy fotowoltaika. Energia elektryczna nie jest jeszcze ciepłem, którego potrzebujesz do ogrzewania domu! Do tego dochodzi kwestia zmienności warunków atmosferycznych. Co z zimami i nocami? Te pytania zadają sobie osoby szukające oszczędności.

Jednak fotowoltaika może równoważyć wydatki, jakie ponosisz np. w związku z korzystaniem z pompy ciepła lub ogrzewania elektrycznego. Bo choć korzystanie z tych źródeł ciepła wymaga energii, która kosztuje (i jest coraz droższa), to możesz produkować prąd na własną rękę, a przez to obniżyć koszty do absolutnego minimum. Wymaga to jednak bardzo przemyślanego projektu instalacji o odpowiednio dobranej mocy

Takie firmy jak nasza – Polenergia Fotowoltaika – specjalizują się w dostosowywaniu projektu do indywidualnych potrzeb klientów. Nie dość, że uwzględniamy np. chęć korzystania z alternatywnych źródeł pozyskiwania ciepła w budynku, to jeszcze możemy zaproponować w tym zakresie konkretne produkty i usługi. Nie ograniczamy się do sprzedaży i montażu paneli słonecznych – nasza działalność jest znacznie szersza. Fotowoltaika zresztą może Ci posłużyć nie tylko do ogrzewania podłogowego, ale również do ładowania samochodu elektrycznego.

Ogrzewanie domu solarami – czy działa zimą

Jeszcze jednym wątkiem, który warto poruszyć, jest wykorzystywanie solarów (kolektorów słonecznych). Podobnie jak panele fotowoltaiczne, montuje się je na dachach. Podobnie jak moduły PV, kolektory wykorzystują promieniowanie słoneczne. Ich celem jest dogrzewanie budynku, głównie ciepłej wody użytkowej. Nie należy jednak traktować ich jako potencjalnej formy całkowitego ogrzewania budynku. To raczej dodatkowe źródło oszczędności, na które warto sobie pozwolić, jeśli masz dostatecznie dużo miejsca na dachu, a nie wykorzystujesz go w pełni na panele słoneczne. Na kolektory można pozyskać dotację, w związku z czym inwestycja zwraca się w jeszcze szybciej.

Czy ogrzewanie domu solarami działa zimą? Ogrzewanie, a raczej dogrzewanie solarami sprawdzi się zimą, ale w niewielkim stopniu przyczyni się do oszczędności. Praca kolektorów wiosną i latem jest wydajniejsza, natomiast zimą wnoszą niewiele. Jednak nawet przy idealnych warunkach atmosferycznych przez większość roku, ogrzewanie solarne nie służy do ogrzewania całego budynku – jest za to dobrym sposobem na zmniejszenie kosztów pozyskiwania ciepłej wody użytkowej. Nasz kalkulator fotowoltaiczny podpowie Ci, ile możesz zaoszczędzić dzięki inwestycji w panele.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że fotowoltaika ma wady i zalety, ale na szczęście ze znaczną przewagą tych drugich. Okazuje się, że jest nie tylko sposobem na niskie rachunki za prąd czy zwiększoną niezależność energetyczną. Przy odpowiednim skalowaniu projektu i właściwym doborze urządzeń, fotowoltaika na ogrzewanie domu jest w stanie zbilansować koszty działania urządzeń RTV i AGD oraz elektrycznych źródeł ciepła, np. nowoczesnych folii na podczerwień. Skontaktuj się z naszą firmą w sprawie ceny takiej technologii dla Twojego budynku, a także fachowej opinii na temat możliwych, najbardziej opłacalnych źródeł ciepła. W ofercie jest fotowoltaika dla rolnika, przedsiębiorcy i właściciela gospodarstwa domowego.