Rekordowa produkcja energii odnawialnej w Polsce

Dodano:
2/23/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Czy wiesz, że zielona energia w Polsce bije kolejne rekordy, jeśli chodzi o udział OZE (odnawialnych źródeł energii) w rynku? Nie tylko coraz więcej osób wie, jak pozyskiwać prąd w ekologiczny i oszczędny sposób, ale także powszechniejsza staje się wiedza o tym, jak magazynować energię.

Rozwój zielonej energii w Polsce

Jeszcze kilkanaście lat temu produkcja energii odnawialnej w Polsce, w tym farmy wiatrowe, były raczej lokalnymi ciekawostkami, a instalacja fotowoltaiczna była nieznaną technologią zarezerwowaną dla niszowej grupy pasjonatów. Tymczasem obecnie jesteśmy jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków OZE w Europie. Poszukiwanie alternatywnych wobec węglowych metod produkcji energii stało się istotnym elementem działalności państwa.

Istnieje wiele czynników, które zadecydowały o tym, że zielona energia w Polsce stała się swoistym fenomenem. Analizując wyniki, które omawiamy w tym artykule, trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć: to dopiero wstęp do dalszego rozwoju rynku. Rola farm wiatrowych i słonecznych, jak również przydomowych i firmowych instalacji fotowoltaicznych będzie dynamicznie rosła. Magazyny energii, moduły, falowniki, czy takie rozwiązania jak stacja ładowania samochodów elektrycznych – coraz mocniejsze i bardziej zaawansowane – wciąż zdobywają popularność, przekonując do OZE kolejne osoby.

Ile wynosiła produkcja energii odnawialnej w Polsce?

Najnowsze dane pochodzą z końca 2020 roku, a konkretnie z poświątecznej niedzieli, 27 grudnia. Cała fotowoltaika w Polsce produkowała wówczas między godziną 11.00 a 12.00 aż 1 GW mocy. Równolegle farmy wiatrowe osiągnęły wynik 5,2 GW. Łatwo zsumować rekordowy wynik – aż 6,2 GW. W późniejszych godzinach wzrosła produkcja z farm wiatrowych, która dzięki wsparciu elektrowni wodnych (kolejne OZE) pozwoliła odnotować wynik na poziomie ponad 7 GW. Zimowe popołudnia to pora, w której instalacje fotowoltaiczne przestają produkować prąd, ale gromadzenie energii elektrycznej (magazynowanie) lub połączenie z siecią w ramach systemu opustów sprawia, że dla przeciętnego użytkownika swobodne korzystanie z urządzeń elektrycznych w domu jest możliwe mimo braku bezpośredniego dostępu do promieni słonecznych.

System magazynowania energii w przypadku nadprodukcji

W długie, słoneczne dni, przy sprzyjających warunkach pogodowych, fotowoltaika dla domu produkuje więcej energii, niż wynosi bieżące zapotrzebowanie. Gospodarstwa domowe w Polsce korzystają więc ze specjalnej umowy z dostawcą energii, odprowadzając nadwyżki do sieci i odbierając je wtedy, gdy są potrzebne, np. w nocy. Coraz więcej osób wybiera też samodzielne magazynowanie energii elektrycznej z fotowoltaiki. Nowoczesny system magazynowania energii jest szansą na jeszcze większą niezależność, co doceniają prosumenci.

Co wpłynęło na szybki rozwój energii odnawialnej w Polsce?

Zielona energia w Polsce rozwija się dynamicznie nie bez powodu – szereg czynników sprawia, że fotowoltaika dla firm i gospodarstw domowych stała się bardziej przystępna i pożądana. Należą do nich między innymi:

  • dofinansowanie do fotowoltaiki – program Mój Prąd, ulga termomodernizacyjna, programy samorządowe;
  • duży nacisk na stosowanie OZE i odchodzenie od energetyki węglowej;
  • zwiększona konkurencja i dostępność produktów na polskim rynku;
  • ułatwiony dostęp do informacji na temat zielonej energii w Polsce;
  • podwyżki cen energii elektrycznej z sieci.

Coraz więcej Polaków wie, co to jest fotowoltaika, jak magazynować energię oraz czemu służą farmy wiatrowe. Choć rozwój branży energii słonecznej przebiega nad Wisłą bardzo dynamicznie, wszystko wskazuje na to, że prawdziwy rozkwit sektora OZE jest jeszcze przed nami. Coraz częściej będą realizowane takie projekty jak własna wiata fotowoltaiczna w gospodarstwach domowych, a rozwój programów wspierających inwestycje (sprawdź koniecznie Mój Prąd 3.0 w 2021 roku) przyczynia się do większej produkcji energii odnawialnej w Polsce. Na koniec polecamy sprawdzić potencjalne oszczędności wynikające z instalacji słonecznej – umożliwia to nasz kalkulator fotowoltaiki.